127 SAat Filmi Afiş127 Saat içerisinde geçen bir ölüm kalım savaşı. 127 Saat’e sığdırılmış bir hayat. Genellikle bu tür filmler etkili olmasa da gelişen sistem sonucunda bu tarz filmleri de etkili halde izleyebiliyoruz. Genellikle ufak bütçeli filmler çekilmez fakat bazı yönetmenler ve senaristler gerçekten çok güzel ürünler ortaya çıkartabiliyor.

Bundan bir süre önce bir film daha izlemiştim bu tür bir konuya değinen. Filmin adı Yaban (Into The Wild). Yaban filminde konu bir kişinin berduşluk hevesini anlatıyordu. Bu filmde de macerayı ve doğada gezinmeyi seven bir kişinin başına gelen bir olay anlatılıyor. Kahramanımız bir kaza sonucu kuş uçmaz kervan geçmez bir mekanda sıkışıp kalıyor ve çıkması lazım oradan. 127 saat süren bir hayat mücadelesini izliyoruz.

Film tam olarak beni tatmin etti diyemem. Halihazırda Dünyalı (The Man From Earth) filminin üzerine düşük bütçeli bir film tanımıyorum. Konu işlenişi başta güzel olsa da sıkıştıktan sonra geçirdiği 127 saat ne yazık ki tatmin edici bir heyecan vermiyor. Psikolojik bir gerilim yaratılması gerektiğini düşünüyorum fakat bu gerilimi hiç bir şekilde hissedemedim.

Bütün bu olumsuz görüşüme rağmen gerçekten eğitici bir film olduğunu da düşünüyorum. En büyük ders ise fazla maceranın bünyeye zarar olduğudur. Filmin gerçek bir olaydan alınması da buna bir etken olabilir. Anlayana teorik olarak iyi şeyler anlatsa da sanatsal açıdan fazla bir etkisi olmadığını belirtmek gerekiyor. Ortalama bir filmdi.

Başrol oyuncumuz Aron Ralston rolündeki James Franco pek fazla tanınan isim değil. Sean PENN filmlerinden Milk’de görmüş olmanız muhtemel olsa da gerçekten güzel bir oyunculuk çıkarttığını söyleyebilirim. Pek fazla zorlanacak sahneleri olmasa da karakteristlik olarak oynadığı karakteri iyi canlandırmış. Yönetmen ise kısa süre önce büyük bir sükse yaratan Slumdog Millonaire filminin yönetmeni Danny Boyle.

Film IMDB’de 10 üzerinden 8 ortalaması yakalamış güzel bir film. Keyifli ve zevkli olabilecek bir film.

127 Saat Fragman

127 Saat Filminden Kareler

[nggallery id=31]

immortALance

Yönetici

You may also like...

1 Comment

  1. vay canına

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.