Malum yüksek oranda kuraklık yaşıyoruz bu günlerde. Bağıra bağıra geliyorum diyen kuraklığa sessiz kaldık. Bugün ise tankerlerle göllere su taşıyor, su kesintileri yaşıyor, yağmursuzluktan ekinlerimizi kurutuyor, aşırı sıcaktan ormanlarımızı yakıyor ve dünyamızı yaşanamaz bir hale getirerek gelecek nesillerin bize emanet ettiği bu eşşiz ve benzersiz ekosisteme sahip gezegenimizi yıpratıyoruz. Küresel ısınma başladı ve geri döndürmek herkesin de bildiği gibi çok güç. Bu durumda ne yapmalıyız?

Bunu bir örnekle açıklayacağım. Bir evde yaşıyorsunuz. Su borunuz delindi. En yakın tesisatçı ulaşamayacağınız yerde. Bu durumda yapılacak olan şey boruyu kendi imkanlarınızla tamir etmek fakat işi bilmiyor teçhizata sahip değilsiniz. Duruma göre ya bez sarar, ya çamur sıvar, ya bişey sokar kayıbı azaltırsınız. Neden çünkü fatura ağır gelir. Hm israftır der kendinizi rahatlatırsınız. Aynen bu şekilde. Küresel ısınmaya sebebiyet veren etkenleri azaltmanın yollarını bulmanız lazım. Ortalıklarda bir sorun var.

Dünya ısınıyor!

Sebebi nedir?

Küresel ısınmadır.

Neden ısınır?

Atmosferdeki gaz orantılarının değişmesi.

Ne yapabiliriz?

  1. Ağaç dikmeliyiz.
  2. Elimizdeki kaynakları iyi kullanmalıyız.
  3. Zararlı maddeleri zararsız hale getirmeliyiz.
  4. Ormanlarımızı yakmamalıyız.
  5. Millete hava için boş yere parfüm sıkmamalıyız.
  6. Çöp dediğimiz plastik gibi maddeleri geri dönüşümlü olarak kullanmalıyız.

Yapmalıyız da yapmalıyız. Şimdiye kadar neden yapmadık ki sanki. Yaptık birşeyler ama bu sadece asıl yapmamaız gerekenlerin tersi oldu. Evet ben de suçluyum. Testi kırıldıktan sonra dövüyorum çocuğu ama testi gitti bir kere. Elimde olan şuanlık sadece onarmak. Onarmak sizin de elinizde.

Suyunu Boşa Harcama.Org

TEMA

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.