New Scientist dergisinin internet sitesine girdiği habere göre Washington Üniversitesi Turing Enstitüsü’nde geliştirilen ve ‘PanImages’ adı verilen teknoloji var. Amerikalı bilim adamlarının geliştirdiği bu sistem ile 300 farklı dilde fotoğraf araması yapılabiliyor.

Bunu Google ile de yaparız diyenler vardır aranızda ama buradaki can alıcı nokta ise farklı.
Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da tanıtılan teknoloji sizin girdiğiniz nesneyi 300 farklı dile çevirerek kendisi arıyor. Yani siz 300 dil girmiyorsunuz.

Uzmanlar, www.panimages.org adresinden ulaşılabilen sitenin çalışma prensibini şu örnekle açıklıyor: Bir Arnavut, herhangi bir arama motoruna girip kendi dilinde ‘kurbağa’ anlamına gelen ‘bretkosë’ yazdığı zaman tüm dillerdeki karşılığı ile tarama yapılarak fotoğraflar ekrana getiriliyor.

Artık fotoğraf bulmak daha kolay gibi. Eminim bir süre sonra sık kullanılardaki yerini alır.
Google İmages Searc veri tabanına göre arama yapan motor size de kullanım hakkı veriyor. Dil Database’ine yeni kelimeler ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca bir kelimenin başka bir dilde karşılığına erişmek isterseniz sözlük olarak da kullanılabilme imkanı var fakat şu anda kelime altyapısı pek gelişmiş denemez.

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.