Kulağa ilginç geliyor değil mi? A101’den kitap almak! Halbuki ilgi çekici aşırı yüksek yanları var. Biraz anlatayım. Arada Türkiye’de okuma alışkanlıklarına da değinebiliriz.

Türkiye’de genellikle pek okuma alışkanlığı yoktur. Hep böyle diyoruz gerçi ama geçenlerde bir araştırma sonucuna göre Fransa’dan daha çok okuyormuşuz orası ayrı ama biz böyle söylemeye devam edelim. Yine de yetersiz bir okuma oranımız var.

Kitap okumamak herkes için farklı sebeplere bağlı bir durum. Kimisi zevk almaz, kimisi vakit bulamaz, kimisi para bulamaz gibi. Fakat bunların hepsini aşmak için bir çözüm yolu mevcut. Yeterki insan istesin. Bence tek sebep okumanın önemini bilmemek ve kavrayamamak. Bunun bilincine varmamız en öncelikli hedefimiz. Artık eskisi kadar pahalı da değil kitaplar. Ulaşılabilirliği e-ticaret hayatımıza girdiğinden bu yana daha da kolaylaştı ve ekonomikleşti.

Ben kitap okumak için fazla zaman bulamayan kişilerdenim. Yani kendini böyle kandıran kişilerden. Aşırı mesai saati, akşam eve gelince ilgilenilmesi gereken bir çocuk ve eş var. Sonra az kalan bir zaman. İşte bu zamanları değerlendirebilmek gerek. Uzun uzadıya bir roman ya da bir araştırma kitabı okuyamayacak kadar yoğun tempoda en azından ufak tefek bir şeyler okumak benim için önemli. Bunu da her gördüğüm A101 veya Bim gibi marketlerden 3-5 liraya aldığım kitaplarla geçiştiriyorum. Genellikle klasikler ya da çocuk kitapları satılıyor. Öyle çeşit falan da yok ama illaki içinden öğrenebileceğim bir çok şey çıkan kitaplar var. Bunları Biliyor Musunuz? türünden kitaplar mesela eğlenceli oluyor. Onun haricinde Sherlock gibi güzel seriler de düşmüyor değil. Küçük, az sayfa ve hemen okunabilecek kitaplar.

Ayrıca çocuklar için masal kitapları da var. Bence A101 gibi marketler okuma eğilimine karşı gayet başarılı bir alanda çok aşırı başarısız olarak yürüyorlar. Herşeyden biraz koyalım mantığını biraz geliştirerek en azından çocuklar için ya da gençlere yönelik daha geniş perspektifte bir kitap alanı yaratsalar en azından genç nesillerimize kitap nedir tanıtarak sosyal bir misyon üstlenmiş olur. Şöyle küçük iki kütüphanelik koyup biraz çeşitlendirebilirler. Çok da yer kaplayacağını düşünmüyorum.

Şimdi şu aldığım kitaplardan bir iki tanesine bakarak uyku öncesi hoş bir ambians yaratbilirim…

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.