Haberler

Açık Öğretime Dikey Geçiş Yapmak

Yıllardır hep kazandım da gitmedim derler ya. İşte o yer genelde Açıköğretim İşletme Fakültesi falandır. ÖSS Sınavı’nda barajı aşmak yeterlidir yani.

Dün aldığım bir habere göre Meslek Yüksek Okulu ( MYO ) mezunlarını kapsayan bir yasa çıkmış. Yasaya göre MYO mezunu kişi sınavsız olarak Açıköğretim Fakültesi‘nde bir bölüme dikey geçiş (DGS Sınavına Girmeden ) yapabilecekmiş. Bölümünden bölümüne göre değişen telafi derslerini aldıktan sonra 3. Sınıftan başlangıç yapacaklarmış. ( Dikey Geçiş ile hangi Bölüme Geçebileceksiniz? )Hâl böyle olunca da Açıköğretime Dikey Geçiş ile sınavsız olarak üniversite bitirmek mümkün hâle gelmiş olur.

Bilindiği gibi meslek lisesi mezunu olan kişi öğretmenlik haricinde kolay kolay farklı bir fakülte bölümünde okuyamıyor. Ben Gemi Makinaları mezunu olduğum halde Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği bölümüne giremiyorum. Yani Sınavsız Geçiş ile MYO okumalıyım fakat bu son düzenleme ile artık MYO okuduktan sonra Açıköğretim Fakültesine de Dikey geçiş yapılabildiğine göre mühendis de olmasan en azından işletmeci olabiliyoruz açıktan.

Ben de bunu düşünerek Açıköğretim Fakültesine Dikey Geçiş yapmak için kolları sıvadım. Okul inşallah seneye bitiyor. Yıldız Teknik Üniversitesi‘nden Açıköğretim Fakültesi’ne de geçiş yapmak da varmış kısmette.

Dikey Geçiş İçin Gerekli Bilgiler

BİLGİLENDİRME

Program: Dikey Geçiş
Başvuru Tarihi: 25 Ekim 2010 00:00 – 26 Kasım 2010 17:00
Kayıt Tarihi: 25 Ekim 2010 – 23 Kasım 2010, mesai saatleri
Mazeretli Kayıt Tarihi: 24 Kasım 2010 – 26 Kasım 2010, mesai saatleri
Başvuru ve kayıt işleminizi gerçekleştirebilmek için aşağıda belirtilen basamakların tümünü uygulamalısınız.Bu sayfada bulunan açıklamaların tamamını okumadan kesinlikle başvuruya başlamayınız.
KAYIT ADIMLARI
* Başvuru şartlarını taşıyorsanız başvurunuzu sitemize yapınız.
* Kayıt için gerekli belgeleri hazırlayınız.
* Öğrenim bedellerini bankaya yatırınız.
* AÖF bürosuna giderek kaydınızı yaptırınız.
BAŞVURU VE KAYIT
1) BAŞVURU
Dikey Geçiş başvuru koşulları aşağıdadır: Meslek Yüksekokulları veya Açıköğretim Fakültesi ön lisans programlarından mezun olanlar İktisat, İşletme Fakültelerine Dikey Geçiş için başvurabilirler. Öğrenim süresi 4 veya daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alarak ayrılanlar dikey geçiş için başvuramazlar (bu adaylar Lisans Tamamlama başvurusu yapacaklardır).İktisat ve İşletme Fakültelerine Dikey Geçiş için başvuru yapacak adaylar, mezun oldukları Meslek Yüksekokulu veya Açıköğretim ön lisans programlarına göre İktisat-İşletme Fakültelerinin 3. Sınıfına Doğrudan veya Lisans Öğrenimine Hazırlık Programınakayıt yaptırabilmektedirler.Mezun oldukları ön lisans programına göre İktisat-İşletme Fakültelerinin;
* 3. Sınıfına Doğrudan kabul edilen ön lisans programlarını incelemek için burayı tıklayınız (Liste-1).
* Lisans Öğrenimine Hazırlık Programına kabul edilen ön lisans programlarını incelemek için burayı tıklayınız (Liste-2).Programın başvuru koşullarını taşıyorsanız 25 Ekim 2010 – 26 Kasım 2010 tarihleri içerisinde başvurunuzu bu siteden yapınız. Internet’ten başvuru işlemleri 26 Kasım 2010 saat 17:00’da sona erecektir. Başvurunuzun ardından size, bilgisayarınıza indirmeniz ve yazıcı dökümünü almanız için iki sayfalık elektronik dosya verilecektir. Dosyanın bir sayfası kayıt için AÖF bürosuna teslim etmeniz gereken Internet Başvuru Belgesinden, diğer sayfası sadece bilgi amacıyla hazırlanan ve sizde kalacak olan Başvuru ve Kayıt Bilgilerinden oluşmaktadır.Sizde kalacak olan Başvuru ve Kayıt Bilgileri sayfasında, AÖF Büro-Web Hizmetleri sitesine girmeniz için gerekli olan AÖF Büro-Web site şifresi de bulunmaktadır. Bu şifre sayesinde AÖF Büro-Web Hizmetleri sitemize girerek adres, büro, sınav merkezi, telefon numaraları, e-posta adresi gibi kişisel bilgi değişikliğinizi gerçekleştirebilir, öğrencilikle ilgili diğer bilgilere ulaşabilir ve AÖF E-Posta Hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu nedenle, Başvuru ve Kayıt Bilgileri sayfasının başkalarının eline geçmesini ve görülmesini engelleyiniz. AÖF Büro-Web site şifresi size özel olup diğer şahısların şifrenizi öğrenmesinden ve sonrasında şifreyle gerçekleştirilecek işlemlerden doğacak sorumluluk size ait olacaktır.

Başvurunuz sonrasında bilgisayarınıza indireceğiniz ve yazıcı dökümünü alacağınız elektronik dosya PDF formatındadır. Eğer bilgisayarınızda bu dosyayı okuyacak Adobe Reader yazılımı yoksa öncelikle burayı tıklayarak yazılımı bilgisayarınıza indirip kurunuz.

Başvuruya şimdi başlamak için burayı tıklayınız.

2) KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER
Kayıt anında AÖF Bürosuna teslim etmek zorunda olduğunuz belgeler aşağıda listelenmiştir. Bu belgeleri kayıt anından önce mutlaka hazırlayınız. Herhangi bir belge hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için belge adının üzerini tıklayınız.* 4 adet 4.5×6 cm. Fotoğraf
* Askerlik Durumu Belgesi (sadece erkek adaylar için gereklidir)
* Fotoğraflı-İmzalı Form
* Internet Başvuru Belgesi
* Öğrenci Bilgi Formu
* Öğrenim Belgesi(AÖF bürosu tarafından onaylı)Özürlü öğrencilerimizin, sınavlara kendileri için ayrılmış salonlarda katılabilmeleri için durumlarıyla ilgili Sağlık Raporunun fotokopisini kayıt anında AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir. Ayrıntı için burayı tıklayınız.Şehit veya malul çocukları ise “Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payı” ödemelerinin düzenlenmesi için durumlarını kanıtlayan belgelerini, yukarıda listelenen kayıt belgeleri ile birlikte kayıt yaptıracağı AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir. Ayrıntı için burayı tıklayınız.
3) ÖĞRENİM BEDELLERİNİN BANKAYA ÖDENMESİ
Kayıt yaptıracak aday öğrenciler iki farklı ödeme yapacaklardır. Birinci ödeme kitap, sınav hizmetleri, basılı malzemeler ve diğer hizmetler karşılığı olan Öğretim Gideri, ikinci ödeme ise her yıl Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payıdır. Ödemenizi 25 Ekim 2010 – 26 Kasım 2010 tarihleri arasında, bankanın mesai saatleri içerisinde, kayıt için AÖF bürosuna gitmeden önce herhangi bir Vakıfbank şubesine yapmalısınız.Ödeyeceğiniz miktarı buradan öğrenebilirsiniz.
4) KAYIT
Yukarıda tanımlanan belgeler ile birlikte 25 Ekim 2010 – 26 Kasım 2010 tarihleri içerisinde herhangi bir AÖF bürosuna giderek kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt anında, hazırladığınız belgeleri eksiksiz olarak büroya teslim edecek ve kitaplarınızı alacaksınız. Size en yakın AÖF bürosunun adresini öğrenmek için tıklayınız.

Benzer Konular

80 Comments

 1. Bu bilgileri öğrendiğim iyi oldu.Ben meslek yüksek okulunda okuyorum ve DGS geçişi yapmak istiyorum fakat sınavı kazanma garantim yok.Acaba açık öğretim Bilgisayar Öğretmenliğine giçiş yapıp 4 yıla tamamlayabilirmiyim…Yani Açık Öğretimle mezun olabilirmiyim ….

 2. 1987 dogumluyum.okudugum okulları derece ile bitirdim.bu sırada bayan basketbol takımında yıldız,genc ve birincı lıgde oynadım.Gaziantep MYO tekstil bölümünü şeref ögrenci olarak bitirdm. Okulum biter bitmez
  İlbeyli/Beyteks iplik fabrıkasında laborant (kalıte kontrol) olarak işe başladım. Hala d a devam etmekteyım… fakat bu başarılarımı devam etmek istiyorum bunuda yurtdışında iyi bir işle devam ettirebilirim…

 3. ya yanlış yere başvuru yapmışım sakın gülmeyın yeni mesaiden geldm yorgunum arkadaşlar…..

 4. arkdaşlar ben iki yıllık makine mezunuyum.bu sene dikey geçiş ile işletme bölümüne kayıt yaptırdım.ne gibi faydası olucak bana bunu anlıyamıyorum.askerliğimde işe yarıcakmı?.mühendis olamıyoruz galiba.bana detaylı bilgi verirseniz sevinirim.iyi çlşmalar

 5. ben iki yıllık meslek yüksek okulu inşaat bölümü mezunuyum.geçen sene duyduğum bir haber vardı inşaat bölümü alan dışı mezunlarınında açıköğretime geçiş yapabilme hakları tanınıcak diye bende eğer böyle bir hak varsa ben bunu değerlendirmek isterim bu konu hakkında bilgisi olan varsa beni aydınlatırsa çok memnun olurum teşkkürler

 6. selamarkadaşlar ben 2. yıllık bilgisar bölümünü bitiripp dgs den bilgisayar bölümünden devamediyorumm sene ye mühendisim artıkk aöf kendinizi bağlamayın orayı ha okudun ha okumadınn dgs ye sağlam çalışınn zaten okadarda zor değil çalış kazanırsın bu kadar basiitttttttt….

 7. ben iki yıllık meslek yüksek okulu inşaat bölümü mezunuyum.geçen sene duyduğum bir haber vardı inşaat bölümü alan dışı mezunlarınında açıköğretime geçiş yapabilme hakları tanınıcak diye bende eğer böyle bir hak varsa ben bunu değerlendirmek isterim bu konu hakkında bilgisi olan varsa beni aydınlatırsa çok memnun olurum teşkkürler

 8. Ben iki yıllık marmara üni meslek yüksek okulu su ürünleri mezunuyumm. su anda ege üniversitesi su ürünleri mühendisligine gectim dikey gecis ile hazırlık sınıfındayım daha intibak sınıfına gecemedim. belirli sebeplerden dolayı okulu bırakmam gerekiyor. bırakıp acıköğretimden nasıl tamamlayabilirim?

 9. slm.ben uzun yıllar sonra unıye gırmeye karar verdım,kendım kızmeslek gıyım mezunuyum,gecen sene dıkey gecıs yaptım 2 tercıhım cıktı ben kayıt yaptırmadım,kayıt olurken puanlama sıstemı yanlıs gırılmıs o yuzden 2 tercıhın olmus dedıler bana,bu sene öss sınavına gırcem,ama hıcbır bılgı yok kendımce calısıyorum ok de ben sayısal mı sozelmı tercıh etmıstım hatırlamıyorum ,genelde sayısal agırlıklı calıısyorum,benım sıze sorcagım soru su
  1. dıkey gecıs tercıhı yapıldıgında kayıt yaptırmadıysam puan kırılıyomu??
  2.ben cok yuksek puan alabılecegımı sanmıyorum öss ye gırsem de yıne dıkey gecıs hakkımı kullansam ,dıkey gecıs dusundugum okul öss puanınamı bakarlar yoksa uygunsa dıkey gecıs yapılırmı??
  cevaplarsanız cok memnun olurum.

 10. Betül Hanım,

  Gerekli bilgiyi ilçenizde veya ilinizde bulunan ÖSYM bürolarından edinebilirsiniz. Sizin için orası daha sağlıklı olur.

 11. arkadaşlar herkese merhaba size sorum olacak ben bu yıl liseyi yeni bitirdim. üniversiteye 2 yıllık dikey geçiş yapacam. 2 yıllık bitirdikten sonra 3,4 sınıfıda açık öğretimde okumak istiyom bunun için sınava gerek yok dimi cevap yazarsanız sevinirim. önceden tedbir almak için sordum bu soruyu

 12. slm arkadaşlar ben 2005 tic.msl.lisesi meunuyum zamanında bir türlü 2 yıllığageçiş yapamadım hep bi aksilik çktı 2007de kafaya koydum gidecektim ama eşimle tanıştım yine olmadı evlendim bebeğim olunca bu senede kaldı ama seneye istiyorum artık aödikey geçiş nasıl oluyor ve hangi bölümleri tercih edebilirim cvp.için şimdiden teşekkür

 13. birde btün bilgileri nutmuş gibi hissdiyorum bişekilde açığı telafi edebilirim sınava girmem şartsa sözel de mi sayısalda mı iyibir puan almam gerekiyor sorularım çok oldubiliyorum amayanıtlarsanız çok memnun olurum

 14. slm..ben 2 yıllık banka ve sigorta bölümünü bitirdim..şimdi açıköğretime tercih vereceğim hangi bölümleri yazabilirim..yardımcı olursanız çok sevinirim..

 15. 3.sınıftan devam etmek için öss ye girdim ama hangi bölümleri yazabileceğimi bilmiyorum..

 16. Sınavsız geçiş ile geçilebiliyor fakat nerelere gireceğiniz hakkında bilgiyi OSYM sitesinden veya verilen kılavuzlardan öğrenebilirsiniz.

  Ayrıca merkezi noktalarda açılan başvuru kılavuzluğu yapan çadırlardan bilgi alabilirsiniz.

 17. tülay açıkalın

  slm ben bu sene üniversiteye gittcem meslek lisesiyim öss puanım düşük barajı aşamıyorum. yatay geçiş yapcam açıkögretime yatay geçiş hakkım varmı yada nasıl yaparım.bilgilerinizi bekliorum şimdiden teşekkür ederim

 18. merhabalar ben anadolu ticaret meslek lisesi öğrencisiydim ve bu sene üniversiteye giricem yatay geçişle ama.Bilgisayar programcılığı bölümünde okuyordum üniversitede de bilgisayar programcılığı okumak istiyorum aslında merak ettiğim şu.
  Adam akkıllı ders verilmiyor falan filan duydum bu böylemi sonuçta böyle bir bölüm war bu saçma korkutmamak lazım insanları ve birde iki yıl sonra bilgisayar mühendisliğine geçiş yapmak istiyorum ben bu mümkün sanırım inş. çok istiyorumm. bu bölümlerde iyi olacağıma inanıyorum öğrendiğim kadarıylada başarılıyım bu mesleği gerçekten yapmak istiyorum dgs ile mühendislk olur değilmi sınavda başarısız olursamda açık öğretim şansı ne kadar. bu bölümde okuyan benim gibi düşünenler bilgiisi olan warsa paylaşırsa memnun olurum saolun… müzdarip

 19. Bilgisayar mühendisliğini dgs ile okuyabilirsiniz. Okuldaki derslerinizde puanlarınız yüksek tutmanız, DGS sınavından yüksek puan almanız lazım fakat siz mesleğinizi seviyorsanız bu zaten gerçekleşecektir. Mesleğinizle alakalı olmayan derslere de dgs hatrına yükleneceksiniz.

  Eğer DGS’yi kazanamazsanız bilmiyorum ne zaman son fakat AÖF’e geçebilirsiniz. Oradaki bölümler de genelde işletme falandır.

 20. Sevgili Tülay sınavsız geçiş için öss ye parayı yatırırken sınavsız geçiş falan seçenekleri de vardı. Sınavsız geçiş hakkın da varsa eğer sınavsız geçişle öğrenci alan okulları seçmen gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.