Haberler

Açık Öğretime Dikey Geçiş Yapmak

Yıllardır hep kazandım da gitmedim derler ya. İşte o yer genelde Açıköğretim İşletme Fakültesi falandır. ÖSS Sınavı’nda barajı aşmak yeterlidir yani.

Dün aldığım bir habere göre Meslek Yüksek Okulu ( MYO ) mezunlarını kapsayan bir yasa çıkmış. Yasaya göre MYO mezunu kişi sınavsız olarak Açıköğretim Fakültesi‘nde bir bölüme dikey geçiş (DGS Sınavına Girmeden ) yapabilecekmiş. Bölümünden bölümüne göre değişen telafi derslerini aldıktan sonra 3. Sınıftan başlangıç yapacaklarmış. ( Dikey Geçiş ile hangi Bölüme Geçebileceksiniz? )Hâl böyle olunca da Açıköğretime Dikey Geçiş ile sınavsız olarak üniversite bitirmek mümkün hâle gelmiş olur.

Bilindiği gibi meslek lisesi mezunu olan kişi öğretmenlik haricinde kolay kolay farklı bir fakülte bölümünde okuyamıyor. Ben Gemi Makinaları mezunu olduğum halde Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği bölümüne giremiyorum. Yani Sınavsız Geçiş ile MYO okumalıyım fakat bu son düzenleme ile artık MYO okuduktan sonra Açıköğretim Fakültesine de Dikey geçiş yapılabildiğine göre mühendis de olmasan en azından işletmeci olabiliyoruz açıktan.

Ben de bunu düşünerek Açıköğretim Fakültesine Dikey Geçiş yapmak için kolları sıvadım. Okul inşallah seneye bitiyor. Yıldız Teknik Üniversitesi‘nden Açıköğretim Fakültesi’ne de geçiş yapmak da varmış kısmette.

Dikey Geçiş İçin Gerekli Bilgiler

BİLGİLENDİRME

Program: Dikey Geçiş
Başvuru Tarihi: 25 Ekim 2010 00:00 – 26 Kasım 2010 17:00
Kayıt Tarihi: 25 Ekim 2010 – 23 Kasım 2010, mesai saatleri
Mazeretli Kayıt Tarihi: 24 Kasım 2010 – 26 Kasım 2010, mesai saatleri
Başvuru ve kayıt işleminizi gerçekleştirebilmek için aşağıda belirtilen basamakların tümünü uygulamalısınız.Bu sayfada bulunan açıklamaların tamamını okumadan kesinlikle başvuruya başlamayınız.
KAYIT ADIMLARI
* Başvuru şartlarını taşıyorsanız başvurunuzu sitemize yapınız.
* Kayıt için gerekli belgeleri hazırlayınız.
* Öğrenim bedellerini bankaya yatırınız.
* AÖF bürosuna giderek kaydınızı yaptırınız.
BAŞVURU VE KAYIT
1) BAŞVURU
Dikey Geçiş başvuru koşulları aşağıdadır: Meslek Yüksekokulları veya Açıköğretim Fakültesi ön lisans programlarından mezun olanlar İktisat, İşletme Fakültelerine Dikey Geçiş için başvurabilirler. Öğrenim süresi 4 veya daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alarak ayrılanlar dikey geçiş için başvuramazlar (bu adaylar Lisans Tamamlama başvurusu yapacaklardır).İktisat ve İşletme Fakültelerine Dikey Geçiş için başvuru yapacak adaylar, mezun oldukları Meslek Yüksekokulu veya Açıköğretim ön lisans programlarına göre İktisat-İşletme Fakültelerinin 3. Sınıfına Doğrudan veya Lisans Öğrenimine Hazırlık Programınakayıt yaptırabilmektedirler.Mezun oldukları ön lisans programına göre İktisat-İşletme Fakültelerinin;
* 3. Sınıfına Doğrudan kabul edilen ön lisans programlarını incelemek için burayı tıklayınız (Liste-1).
* Lisans Öğrenimine Hazırlık Programına kabul edilen ön lisans programlarını incelemek için burayı tıklayınız (Liste-2).Programın başvuru koşullarını taşıyorsanız 25 Ekim 2010 – 26 Kasım 2010 tarihleri içerisinde başvurunuzu bu siteden yapınız. Internet’ten başvuru işlemleri 26 Kasım 2010 saat 17:00’da sona erecektir. Başvurunuzun ardından size, bilgisayarınıza indirmeniz ve yazıcı dökümünü almanız için iki sayfalık elektronik dosya verilecektir. Dosyanın bir sayfası kayıt için AÖF bürosuna teslim etmeniz gereken Internet Başvuru Belgesinden, diğer sayfası sadece bilgi amacıyla hazırlanan ve sizde kalacak olan Başvuru ve Kayıt Bilgilerinden oluşmaktadır.Sizde kalacak olan Başvuru ve Kayıt Bilgileri sayfasında, AÖF Büro-Web Hizmetleri sitesine girmeniz için gerekli olan AÖF Büro-Web site şifresi de bulunmaktadır. Bu şifre sayesinde AÖF Büro-Web Hizmetleri sitemize girerek adres, büro, sınav merkezi, telefon numaraları, e-posta adresi gibi kişisel bilgi değişikliğinizi gerçekleştirebilir, öğrencilikle ilgili diğer bilgilere ulaşabilir ve AÖF E-Posta Hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu nedenle, Başvuru ve Kayıt Bilgileri sayfasının başkalarının eline geçmesini ve görülmesini engelleyiniz. AÖF Büro-Web site şifresi size özel olup diğer şahısların şifrenizi öğrenmesinden ve sonrasında şifreyle gerçekleştirilecek işlemlerden doğacak sorumluluk size ait olacaktır.

Başvurunuz sonrasında bilgisayarınıza indireceğiniz ve yazıcı dökümünü alacağınız elektronik dosya PDF formatındadır. Eğer bilgisayarınızda bu dosyayı okuyacak Adobe Reader yazılımı yoksa öncelikle burayı tıklayarak yazılımı bilgisayarınıza indirip kurunuz.

Başvuruya şimdi başlamak için burayı tıklayınız.

2) KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER
Kayıt anında AÖF Bürosuna teslim etmek zorunda olduğunuz belgeler aşağıda listelenmiştir. Bu belgeleri kayıt anından önce mutlaka hazırlayınız. Herhangi bir belge hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için belge adının üzerini tıklayınız.* 4 adet 4.5×6 cm. Fotoğraf
* Askerlik Durumu Belgesi (sadece erkek adaylar için gereklidir)
* Fotoğraflı-İmzalı Form
* Internet Başvuru Belgesi
* Öğrenci Bilgi Formu
* Öğrenim Belgesi(AÖF bürosu tarafından onaylı)Özürlü öğrencilerimizin, sınavlara kendileri için ayrılmış salonlarda katılabilmeleri için durumlarıyla ilgili Sağlık Raporunun fotokopisini kayıt anında AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir. Ayrıntı için burayı tıklayınız.Şehit veya malul çocukları ise “Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payı” ödemelerinin düzenlenmesi için durumlarını kanıtlayan belgelerini, yukarıda listelenen kayıt belgeleri ile birlikte kayıt yaptıracağı AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir. Ayrıntı için burayı tıklayınız.
3) ÖĞRENİM BEDELLERİNİN BANKAYA ÖDENMESİ
Kayıt yaptıracak aday öğrenciler iki farklı ödeme yapacaklardır. Birinci ödeme kitap, sınav hizmetleri, basılı malzemeler ve diğer hizmetler karşılığı olan Öğretim Gideri, ikinci ödeme ise her yıl Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payıdır. Ödemenizi 25 Ekim 2010 – 26 Kasım 2010 tarihleri arasında, bankanın mesai saatleri içerisinde, kayıt için AÖF bürosuna gitmeden önce herhangi bir Vakıfbank şubesine yapmalısınız.Ödeyeceğiniz miktarı buradan öğrenebilirsiniz.
4) KAYIT
Yukarıda tanımlanan belgeler ile birlikte 25 Ekim 2010 – 26 Kasım 2010 tarihleri içerisinde herhangi bir AÖF bürosuna giderek kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt anında, hazırladığınız belgeleri eksiksiz olarak büroya teslim edecek ve kitaplarınızı alacaksınız. Size en yakın AÖF bürosunun adresini öğrenmek için tıklayınız.

Benzer Konular

80 Comments

 1. arkadaşlar ben myo okulu endüstriyel kontrol otomasyon öğrencisiyim İstanbul üniversitesin de okuyorum ama açıktan devam etmek istiyorum bu mümkün müdür ? mümkünse sınavla mı geçiş yoksa sınavsız mı ?

 2. slm arkadaşlar bn ıkı sene kırşehırde ahı evran unıversıtesınde işletme okuyorum alttan derslerım var bu 3.senem burdan açık ogretıme geçip alttan derslerimi alma ,ordan devam etme şansım var mı acaba bılgınız varsa yardımcı olursanız çok sevınırım çok acıl arkadaşlar yardımcı olana da olmayana da çok teşekkür ederim

 3. ben myo otomotiv 2.sınıf öğrencisiyim açıköğretimden devam edebilirmiyim başka bir bolum için ve bir arkadaşım diyorki buradan myo dan sonra makina mühendisliğine geçebilirsin dedi nasıl olur açıklık verirseniz memnun olurum

 4. ya ben okul öncesi öğretmenliği okuyorum acaaba açıköğretime geçebilme imkanı var mı hiç bi bilgim yok

 5. ya ben okulöncesi öğretmenliği okuyorum açıköğretime geçebilme imkanı var mı bilen varsa söylesin lütfen

 6. MERHABA BEN 2 YILLIK İŞLETME MEZUNUYUM ŞU AN İÇİN AÖF DE 3 DEN BAŞLAMA İMKANIM VARMI YOKSA ZAMANINI MI KAÇIRDIM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.

 7. Hala açık öğretime dikey geçiş devam ediyor diye biliyorum.

 8. slm ben erzincan üniversitesinde elektrik ikinci sınıf öğrencisiyim bu sene okul bitiyor açık öğretimden devam etmek istiyorum açık öğretim bölümünü bitirirsen elektrik diplomam ne olur iğptal olur mu? şimdiden teşekür ederim.

 9. önlisans elektrik bölümü mezunuyum açık öğretime dikey geçiş yapsam elektrik diplomam iptal olur mu yoksa iki diplamamda geçerli olur mu? şimdiden teşekür ederim

 10. arkadaşlar önceki diplomanız iptal falan olmaz o yine durur siz extradan 4 yıl işletme yada hangi bölümü seçtiyseniz ordan mezun olursunz açıköğretimden olay budur..

 11. dört yıllık bir üniversitenin iki yılını bitirdim üçüncü sınıfa açıköğretimden devam etme şansım var mı, varsa bunu nasıl yapabilirim :(

 12. slm arkadaslar ben myo mezunuyum aöf tercih edicem ama ösym sitesinden indirdiiğim tercih formunda aöf ile ilgili bişiler yazmıo nasıl tercih yapabilirim teşekkrler şimdiden…

 13. bende 2 yıılık dış ticaret mezunuyum 4 e tamamlamak için açıköğretimde tekrar bi sınava girmiyoruz değil mi? direk geçiş yapıyoruz? kayıt için neler lazımdır ve ben iktisata geçeceğim harcı ne kadar teşeküürler cevap verirseniz çok sevinirim gerçekten..

 14. NE ZAMAN AÇIK ÖGRETIME KAYIT YAPILIYO en son kacına kadar kayıt için neler lazımdır ve ben iktisata geçeceğim harcı ne kadar teşeküürler cevap verirseniz çok sevinirim gerçekten..

 15. Arkadaşlar bu açık öğretim liselerinde üniversiteye katkı puanı nedir kaç kredi veriyor tam bilgisi olan yazabilirmi acaba?

 16. 99 bilgisayarlı muhasebe mezunuyum.işletme 3.sınıf a gecebılırmıyım.gecişi yapabılmek ıcın sure asımı olur mu?

 17. ben ege su ürünleri mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim açık öğretime geçiş yapma gibi bir hakkım var mı?

 18. Fikri Volkan can

  Slm arkadaşlar ben bu sene myo işletme bölümünden mezun oldum samsunda oturuyorum ama sınavların olacağı tarihlerde adanadayım kaydımı samsundan yaptırdıktan sonra sınavlara adanada girsem olur mu sınavlar için samsuna mı gitmem gerekiyor??

 19. ya ben okul öncesi öğretmenliği okuyorum acaaba açıköğretime geçebilme imkanı var mı hiç bi bilgim yok

 20. BEN dıs tıcaret 1.sınıfta okuyorum 2.yılımı acıktan okumak ıstıyorum bole bısey warmı bılgılerınıze ıhtıyacım war sımdıden tesekkurler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.