Dün gece ilk filimini beğendiğim Alacakaranlık serisinin Yeni Ay (New Moon) filmi beni oldukça şaşırttı. Zira öncelikle söylemeliyim ki umduğumun çok altını buldum.

İlk filme nazaran aksiyonel kısmı fazla olmayan bir filmdi. Bu sefer kurt adamları yakından tanıdık. Tipik bir devam filmi olduğu ap açık ortada aslında. Senaryo o kadar basit geldi ki inanın ha bişey olacak ha oldu diye ümidimi kaybetmemk için filmin sonunu bekledim. Cast denen zımbırtı girdikten sonra da hay ben böyle filme dedim.

Bütün film boyunca esas kızımızın yani Bella’nın (Kristen Stewart) tabiri yerindeyse kaşarlıklarını izledik durduk. Onu bir anda film içerisinde anlam verilemeyen bir şekilde terk eden Esas oğlumuz Edward’dan (Robert Pattinson) sonra bir kaç ay depresif yaşayan sonra babasının arkadaşının oğlu Jacob (Taylor Lautner) ile fingirdemeye başlamasını gördük.

Film tamamen romantik bir aksiyondu ilk başta. Bu filmde de Bella göster ama elletme kurallarını korudu. Bir önceki filmden tek benzerlek kısmen buydu. Sonuçta her film bir senaryo, her senaryo bir kompozisyondur. Herkes az çok bilir kompozisyonlar giriş, gelişme ve sonuç kısmından oluşurlar. Fakat bu kompozisyon gelişmeyi o kadar çok uzatmıştı ki sonuçta ağızdan küfür çıkartabilecek kadar. Kitaptan uyarlanan filmlerin kötü yanı da bu işte. Kitaplar daima heyecanlı yerinde bırakırlar. Bir sonraki ilgi çeksin diye ama bu kadar boş bir film için insanları onca zaman ekran başında tuttuğunuzda bir sonraki film için pek de heveslenmiyorlar ne yazık ki.

Film karakterlerine düşecek fazla yük yoktu. Gayet basit bir konu ve basit bir çekim. Oyuncuların hepsi birbirinden yakışıklı ve güzel fakat bu demek olmuyor ki film de güzel. IMDb’den 4.6 gibi bir oy almış. Aslında daha fazla eder fakat insanları bu konuda öyle bir beti içine sokuyor ki ilk filmin güzelliği. İkincisi de böyle bir puan alabiliyor.

Uzun lafın kısası gördüğüm en berbat devam filmlerinden birisiydi. Hani Matrix ilk filminde sansasyon yaratmıştı da ikincisinde biraz kopmuştu üçüncüsü de boştu. Bu daha beter. Umarım Alcakaranlık – Tutulma filmi biraz daha iç açıcı olur. Eğer üçüncü filmi izlemek istiyorsanız bu filmi zaten izlemek zorundasınız. Zira ben izlemem diyorsanız bu eziyete katlanmanıza gerek yoktur.

130 Dakika süren bu filmin yönetmenliğini ilk filmin yönetmeni olan Catherine Hardwicke değil Chris Weitz yapmış. Bunu da ayrı bir şekilde not edelim. Neyse ki Alacakaranlık – tutulma filminin yönetmeni olmayacakmış.

Alacakaranlık – Tutulma ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

Alacakaranlık Yeni Ay Fragmanı

Alacakaranlık Yeni Ay filminden Kareler

[nggallery id=16]

immortALance

Yönetici

You may also like...

6 Comments

  1. […] seferki filmde biraz daha aksiyonel bir senaryo var gibi. Alacakaranlık Yeni Ay‘da geçen boş bir senaryodan sonra Alacakarnlık Tutulma’da Victoria’nın […]

  2. Kesinlikle katılıyorum…Umduğumun çook altında buldum.Bella’nın (Kristen Stewart) depreyonlu günlerini izledim diyebilirim.Çok yavaş ilerleyen ve bunaltıcı bir filmdi.

  3. Avrupa birligine girince bu filmleri izleyemiycez netten :((

  4. boyle oturdgunuz yerden abuk subuk konusurken Doguda nobet tutan kardeslerimizi de dusunun,

  5. cok guzel, emege saygi! tesekkur

  6. harika site tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.