İki sevgiliyi tartışıyorken gördüm Kavacık’ta durakta. Gerilim dolu bir hava sezinledim. Oldukca kasvetli bir hava. Kulak misafiri oldum isteyerek. Merak işte. Sonuçta benim de tartışmalarım oluyor boyle zaman zaman ki herkesin başına gelen birşeydir eminim.

Şöyle bir düşündüm de bu tür tartışmalar kavga olamaz. Genellikle farkındalık yaratan sorgulamalar ve yargılamalardan oluşan bir beyin fırtınasıdır. Biraz hem kendimi hem de sizi aydınlatmak amacıyla derinlemesine incelemek istiyorum bu konuyu. Şöyle enine boyuna masaya yatıralım. Bu tartışma nedir tam olarak.

Dakikada sarf edilen cumle sayisi oldukça düşüktür. En hararetli anında on beş cümleyi geçmez kolay kolay. Her cümlenin sonunda iki taraf da düşünsel bir gerilim yaşar. Son konuşan karşısındakini ve söyleyebileceklerini analiz eder. Karşındaki de kendisini ve söylenen cümlenin içeriği ile söyleyecek olduğu cümleyi. İlk evre yani ısınma evresi böyle geçer.

Sıra gelir farkındalık evresine. Bu evrede iki taraf da kendisini, karşındakini, olayları sorgular ve yargılar. Fikir alışverişi olur. Empati yoğunluk kazanır. Artık iki taraf da hataların farkına varmak üzeredir. Yanlışı bulmuş sayılırlar hemen hemen ve çözüme doğru bir düşünce gelişimi olur. Bu safhada artık kırgınlık ve kızgınlık bitmiştir. Bunun yerine onarma çabaları başlamıştır. Çözüm bulunmalıdır.

Son evrede ise empati daha da yoğunlaşır ve sevgi doruğa çıkar. Artık hatalı taraf hatasını anlamış, haklı taraf ise affetmeye hazırdır fakat gurur ön plana çıkar. Haklı taraf gururunu yenip affedecek, hatalı taraf gururunu yenip hatasını kabullenecektir. Tek bir gülümseme yeterlidir artık kucaklaşmak için. Ufacık bir tebessüm, sinyal. Umuda bir ışık lazım gelir ve bu olduğu vakit aşkın da etkisiyle kucaklaşılır ve barışılır.

Bu tür davranışların genel sonu böyledir. Genellikle mutlu sonla biter bu filmler ama bağır çağır kavgalar her zaman tehlikelidir. Ben stresimi öyle atarım diyorsanız böyle bir gerilimin ardından sarılmanın güzelliğini tadmanızı öneriyorum. Bunu yapın.

Bu çifte ne olduğuna gelince de. Bu çiftten erkek olan kızın hırkasının fermuarını çekti ve kız boğulur gibi yaptı ardından da gülümsedi. Daha sonra mutlu bir sohbet aldı yerini. Devamını göremedim. Kız otobüse bindi ben de bindim fakat erkek durakta kaldı. Belki de kız otobüse binmemiştir. sAdece bineceğini biliyordum o kadar. Eğer bu yazımı okuyorlarsa eminim yüzlerinde bir tebessüm daha olacaktır. O çifte buradan ömür boyu mutluluklar diliyorum…

immortALance

Yönetici

You may also like...

7 Comments

 1. Bence, kişinin, kendi düşüncelerini (ve evet duygularını da) ‘doğru olan budur’ anlayışıyla karşısındakine empoze etmesi, tartışmaların çoğunu kavgaya dönüştürmekten başka işe yaramıyor.

  Oysa düşüncelerini, gerekçeleri ile birlikte aktarmanın yanısıra uzlaşmaya hazır olduğunu belli edecek bir tutumla (hırka fermuarını çekmek bence çok güzel bir örnek), karşısındakinin düşüncelerini benimsemese ve hatta anlamasa bile, farkında olduğunu hissettirmenin ilişkinin olumlu gelişmesinde ne denli yararı olacağını bir düşünün.

 2. Sanırım bu tür tartışmalar her çiftin başından geçiyodur.Söylemem gerekirse uzak bir tarihte aynı şeyleri bende arkadaşımla yaşamıştın.İstemedende olsa aramızda bir tartışma olmuştu ve erkek arkadaşım üstümdeki çeketin fermuarını çekti nerdeyse boğazıma kadar ve bende bu istem dışı olan hareketine gülmüştüm ve bana sarılıp tartışmaya son vermiştik.Yazını okurken bi an için gözümün önüne geldi bu yaşadığım olay.Demek oluyorki bütün erkekler aynı taktiği uyguluyo ve sonuç onların istediği gibi oluyo :))

 3. Sevgili Ece.

  Öncelikle söylemek istiyorum ki yaşadığını öğrendiğime sevindim.

  Son cümlen beni gülümsetti. Acaba kızlar hep erkeklerden ilk adımı beklediğinden ve ele göze gelir tek şey o olduğundan dolayı olmuş olmasın. :)

  Söz bir yana, sonuçta amaç tektir. :) Işıl ve sen kutluyorum sizi. 400 kelimelik bir yazıdan fermuarı ön plana çıakrttınız. :)

 4. mrb ilk olarak tartışmayı takıp etmenız yanlış bu raya taşımanızda bence sevgı ve saygı cercevesınde yapılan tartısmalar işin guzellıgı bayanlar duygusal yaklastıkları ıcın erkeklerse gurur yapyıkları ıcın hep kaybederler işin icine arkadaslarıda katarsalar ıkı tarafda kaybeder birbirlerine acık oldukları surece kazanırlar

 5. Merhaba Sevgili Ziley.

  Yaptığım yanlış birşey olabilir fakat beni aklayan şey tartışmalarındaki sözlerden hrhangi bir tanesini anlamamış olmamdır. Böyle tartışmaları bilen bir insan kelimelerin sadece agızdan çıkmadıklarını ve çıkarken de ulaşacağı kişinin açıkca anlamayacığı şekilde sessizce çıkmasıdır.

  TArtışmayı yine de takip etmiş sayılabilirim fakat özeline veya derinine hiçbir şekilde inmedim. Dikkat ederseniz eğer kişileri deşifre de etmedim. Buraya taşıma sebebim ise gerçekten çok güzel bir örnek olabileceği içindi. Yukarıda görülen yorumlardan da bazı insanların bir takım şeylerin farkına vardıkları veya olanları hatırladığını gördüm ve benim için amacına ulaşmış olduğunu düşünüyorum.

  Eminim o çift de insanlara bu şekilde de olsa yardım etmekten gurur duyacaklardır…

 6. yıl 1993 tü bursa da bilenler varsa eski garajın çıkış kapısındaki taksi duragında çalışıyordum sıra arabası olarak beklerken bi alile geldi yanıma boş olup olmadımı sordu bende buyrun dedim arabaya binerken öyle bir tartışma vardıki aralarında ben artık araçta giderken kavga ederler bunlar diye düşünmeye başladım bu çiftin birde çok minik bebekleri vardı yanlarında neyse çıktık devam ediyoruz yolda bunlar hala delice tertışıyorlar ama had sınır yok ne gelirse agızlarına ben sıkıldım artık ne olur bi an önce bitsin yolda insinler diyordum. nihayet dedikleri yere vardım ve indiler ücreti verip gözden kayboldular bagışarak kendi aralarında bende kurtulmanın sevinciyle hızla ayrıldım duraga dönüyordımki birden bi bebek aglamasıyla irkildim önce radyodan geliyor sandım sesi ama sonrasında anladımki o inen çift o kadar kavgaya tartışmaya dalmışlarki o masum bebeyi unutarak araçtan inmişler duraga döndüm hızla başkana anlattım olayı oda bana bekleyelim farkına vardıklarında gelirler alırlar dedi bekledik ve gerçektende öle oldu geldiler ve bi özürle bin pişmanlıkla yavrularını alıp gittiler bumudur öfke bumudur tartışma bumudur anlaşmazlık size bırakıyorum

 7. […] Kalp kırıklarını da zamanla düzelteceğime inansam da bu bana iyi bir ders oldu.Daha önce Aşıkların Durgun Tartışması hakkında bir yazım vardı. Bizim de tartışmamız bu şekilde sürdü gitti. Yüzyüze olmadı […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.