Zihinlerin boş bir köşesine yazılan bir güzellik. İnancın yaktığı bir ateş ve sonrasında doğan küller. Budur insanı yakan. Küllerinden doğamazsın ama kül olmayabilirsin. Bunu başarabilmek zor ama bir o kadar da kolay olur. Yaşamak ve ölmek. Sonrasında dirilmek. Öğrenmek ve unutmak, sonra tekrar hatırlamak. Kısır döngünün içinde ya kül olmak yada kasıp kavurmak. Her şey bu kadar ve önemli olan bunları denemek. Thomas EDISON ampulü 1000 deneyde, Atatürk yıllarca savaşarak başarmıştır. Hepsinin tek bir güç kaynağı vardır. İnanç.

Bu inanç sıradan olmakla beraber kendine güven olmadan çok zordur. Attığın adımlarda kendine güvenmelisin. Bu başarıyı oluşturan yapı taşlarından birisidir. İnsan kendine güvenmelidir. Öz güveni sağlamalıdır. Sağladıktan sonra da yıkmamalıdır. Mesela pişmanlığı ele alalım. Pişmanlık en büyük düşmanlarından birisidir öz güvenin. Sonunu bilmediğiniz yerlere sürüklenebilirsiniz. Hata yaptığını kabullenerek bir karamsarlığa düşen insan güven kaybına muhakkak uğrar. Düşünme yetisi zarar gördüğü ölçüde ki bu oran bazen çok büyük olur, her şey kötüye doğru ilerler. Bir süre sonra ise yok oluşun bir versiyonuyla karşılaşılır.

Öğrenmek her alanda gerekliliğini kanıtlamış bir eylemdir. Sonu olmayan bir eylem olsa da kendi sonunuza kadar bunu tekrarlamalısınız. Her fırsatta size yararlı olacak şeyler öğrenmelisiniz. Bir mühendisseniz mesleğinizle alakalı yeni gelişmeleri, farklı teknikleri öğrenmelisiniz. Bunu sadece mesleki alanda yapmayacağız. Mesela ilk yardım da şart olan bir şeydir. Ben kültür ile aynı değeri veririm. Zaten aynı gibi bir şeyler. Bir inanç uğrunda doğru kararlar için öğrenmelidir insan. Bilmediğiniz bir husus hakkında yorum yapamaz ve sonucunda ise doğru bir noktaya varamazsınız. Oysa ki en ufak bir bilginiz olsa doğruya o kadar çok yaklaşırsınız ki buna kendiniz bile şaşabilirsiniz. Bunun için tuttuğunuzu öğrenmelisiniz.

Herkesin hayatında dönüm noktası denen bölümler vardır. Bu noktalar ne ile olur? Genellikle kararlar ile olur. Önünüzdeki uzun bir yola etki edecek kararlar vermeniz gerekecektir illaki. Atatürk’ten bir örnek daha verelim. Çanakkale’de gösterdiği bir başarı. Savaşın kaderine doğrudan etki edecek olan çıkartmanın yerini bilmesi. Sırf bu kararla Rusya’ya yardım gidememiş Rusya komünist olmuştur. Çin de komünist olmuştur. Savaş yıllarca uzamıştır. Türklerin şanı yürümüştür. Bilemeseydi ne olurdu. Belki de bu makaleyi şimdi Farsça yada Fransızca yazıyor olabilirdim. İşte bilgi birikiminin zeka işleyişiyle ortaya çıkan bir ürün örneği. Bilgi birikimi öğrenmekle olmuştur. Zeka ise bilgiyi kullanma yeteneğidir. Bu da çeşitli yollarla geliştirilir. Bu konuya fazla girmeyeceğim. Genelde matematik antrenmanları, mantık soruları falan çözerek olur.

İnsanlar hayatları boyunca özgüvenle çalışır didinir. Çocuklarım daha rahat yaşasın, okusun, bir gelecekleri olsun. Bir ananın evladını yetiştirmesi gibi. Babanın evi geçindirmesi gibi. Bilgi ve zekayı birleştirerek umutlarının son damlasına kadar çalışmalıdırlar. Gayesiz bir hayat susuz toprağa benzer. Kuru ve işe yaramazdır. Beyninizi bir toprak gibi düşünün. Bilgiyi, kültürü, tecrübeyi de bir su. Beyninizi bunlarla sulayın. Böylece verimi kaybettirmeyin ve çıkan fidanı özgüven, tecrübe ile aşılayın. Meyveleri göreceksiniz.

Bir yardımcı dal olarak da sabır verebiliriz. Sabır bize acele etmemeyi ve düşünerek emin adımlar atmayı sağlar. her şeyi koordineli kullanın. Kaliteli öğrenim kaliteli düşünceyi getirir. Kaliteli düşünce az hata oranını sağlar. Pişmanlık yerine ders alır özgüveni sağlarsınız. Bu güven ile yılmadan, sabırla ve azimle çalışırsınız ve bir süre sonra tecrübelerinizi de ekleyince hedefinizi yıldızlar da olsa gidersiniz. Gittiğiniz yerden de Ağustos Böceğine kart atarsınız. . ‘ÖZGÜVEN,ÇALIŞMAK,İNANMAK VE SONUCUNDA BAŞARI…’

Evet bu heryönde olabilir. Böyle bir yazıyı neden paylaşıyorsun derseniz eğer sebebi şudur. Blogcular başarıya böyle ulaşabilir, işçiler böyle ulaşabilir genel bir hitap söz konusu.

immortALance

Yönetici

You may also like...

3 Comments

  1. çok güsel olmuş

  2. süperrrrr yazmışsınızz inanılmaz bir şekilde anlamlı ve güsel olmuşş

  3. süperrr olmuşşş inanılmaz güzel yazmışsınız çok ii bir anlatıcısınızz bencee çok beğendimm herkezin okumasını tavsiye ederimm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.