Benjamin ButtonBenjamin Button’un Tuhaf Hikayesi 1918 yılında Birinci Dünya Savaşı’nın bittiği gün doğumuyla başlar. Annesi doğumunda öldükten sora Benjamin Button‘u ( Brad Pitt ) bir canavar sanan düğmeciler kralı babası bir huzurevi’nin kapısına bırakır ve kaçar. Kapıda bulunduğunda ve doktora göründüğünde 80 yaşında bir insanın sahip olabileceği bütün bedensel rahatsızlıklara sahiptir fakat kendisi zihinsel oalrak bir bebektir ve büyümeye başlar. O büyüdükçe de bedeni gençleşmeye başlar.

Benjamin Button yaşlı bir çocuk olarak hayata başlar ve huzurevinde kalan bir kadının torununa yani Daisy’e ( Cate Blanchett ) o vakitte aşık olur. Daha sonra bir denizciyle tanışarak denizlere açılır ve ikinci dünya savaşına kadar bir romörkörde hayatını sürdürür. Ardından ise huzur evine geri döner. Benjamin Button’u tuhaf kılan şey hayatı bedensel oalrak tersten yaşamasıdır. Bedeni her geçen gün git gide gençlerşir. Benjamin Butto’nun Tuhaf Hikayesi (  The Curious Case of Benjamin Button ) doğumundan ölümüne kadar yazdığı bir günlükten çocukluğunda aşık olduğu kadının kızı tarafından sayfa sayfa okunur.

Film 3 jenerasyon geçirir. Çocukluk, gençlik ve yaşlılık. Bu jenerasyonu normal bir insana göre sıraladım siz ise kendinize göre sıralayabilirsiniz. Daha doğrusu Benjamin Button kısmından. Zihinsel oalrak böyleyken bedensel olarak ters doğrultudadır. Bu 3 jenerasyonda da bütün oyuncular tek tek değişmektedir neredeyse ve bu da filme çok çok büyük bir oyuncu sayısı sahipliği kazandırıyor. Mesela bir kızı 3 kişi canlandırmak zorunda kalıyor.
Benjamin Button'nun Tuhaf Hikayesi - The Curious Case Of Benjamin Button

Brad Pitt izleyenler bilir ki sempatik bir tavrı vardır Brad Pitt’in. Mesela Tibet’te Yedi Yıl Filminde bunu anlatmıştım daha önce. Bu filmde konusuna uygun olara daha ağır başlı bir karakter izliyoruz ve aksiyondan da uzak bir film. Yani biraz Bradd Pitt için tarz dışı da diyebiliriz.  Oyuncuların oynayış tarzı ve Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi oldukça hoşuma gitti. daha yeni çıkmasına rağmen Facebook’da ( Facebook Sayfası ) dahil bir çok yerde büyük bir hayran kitlesine doğru ulaşmaya başladı.

IMDb‘de 50.000 oydan 8,4 oy ortalaması tutturmuş. Film 2008 Aralık ayında Amerika’da gösterime girdi fakat henüz ülkemizde gösterime girmiş değil ama umutsuzluğa kapılmayınız. Çok yakında giriyor. Yani 6 Şubat 2009 tarihinde. 3 gün kadar sonra siz de Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi’ni izleyebileceksiniz. İzlesem mi acaba diyenlere izlemelerini tavsiye edebilirim. Benim pek tarzım olmasa da hoşuma giden bir film. Sıradışı ve sürükleyici bir yaşam hikayesi. Şimdiden 166 dakikalık iyi seyirler…

immortALance

Yönetici

You may also like...

20 Comments

 1. Merhaba evet bu flim cok harika bende romani da var ama seyretmek daha hos

 2. […] Bu listeye göre Slumdog Millionaire ne var ne yok alıp gidecekti. Çok büyük umutlar beslenen Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi ise genellikle eli boş dönüyordu. Önce bu listenin tek istisna dışında doğru […]

 3. tek kelimeyle süper bi film herkese tavsiye ederim

 4. bence okuyan birine göre cok açıklayıcı olmamış

 5. film tek anlamıyla süper ve emek harcanan bir yapım herkese tavsiye ederim en azından beni birçok konuda düşündürmeye yöneltti ve geçmişe ve sanatçılar , roller kusursuz.

 6. muhteşem bir film olms söylenecek söz yok adeta büyülüyor ve çok sürükleyici mutlaka izleyin….

 7. az önce izledim ve senaryo bu kadar güzel olamaz … çok güzel bir etki bırakıyor üstünde insanın .

 8. ya film güsel olmasa bile brad pitte saebeb izlenir

 9. çoook etkileyici bir hayatı var filmide çook güzel çok beğendim gerçekten çook ilginç

 10. mrb biliyorum cook güsel bir film sinemada bir film izlemeye gittiğimde fragmanını seyretmiştim acayip merak ediyorum ama dvd’si çıksın seyredecem.

 11. Arkadaşlar ben filmi izledim, bayıldım ya emeğe saygı göstermek gerekir diye düşünüyorum.Hele filmin sonlarına doğru insanı alıp götürüyor izlemeyenlere tavsiyem şudur; MUTLAKA İZLEYİN!….

 12. gerçekten harika bir filmdi herkese tavsiye ederim mutlaka izleyin

 13. harika.mükemmel.süperr…bu film içn söylenen her söz az.bu filmde emeği geçn herkesn eline yüreğne sağlık

 14. gerçekten harika bir film mutlaka izleyin..bugün benim için gerçekten çok özel doğum günüm ve bende benjamin button gibi hayatı tersten yaşayıp her yıl biraz daha gençleşmeyi isterdim yaşlanmak yerine…:)

 15. bilmeyom izlemedim ama güzele benziyo tavsiye kim eder bana yaa

 16. Aşırı monoton bir film. İlk 1 saati zaten hiç çekilmiyor, çok basit bir kurgu olduğunu düşünüyorum. Belki zevksiz diye düşüneceksiniz ama gerçekten tv’de verselerdi izlemezdim. Film’i izleme sebebim de sanal alemde ”mükemmel, harika” gibi yorumlarda bulunan sizin gibi arkadaşlardı. Nerden baksan 2 saate yakın sürdü. İzlediğime pişman oldum:)

 17. bnde birz önce izledim filmi. ve gerçektn muhteşem bi filmdi. bugüne kdr izlediğim en iyi üç film arasında 2., süper bi senaryo süper bi kadro…. 1 titanic 2 benjamin button 3. 17 yeniden hepsi harika :)

 18. keşke bizde hayatı tersten yaşayabilsek en azından ne kadar yaşayacağımızı biliriz

 19. gerçekte hayatlarımız bu şekilde olsaydı herkes biraz düşünsün. ben ilginç notlar yakaladım. herkes kendi payına neler kaybedip nler kazanacağını bir yerlere not alsın lütfen. aslında her birimiz benjami nin hayatını farklı olsada yaşıyoruz galiba.

 20. filmi izlediğim için biliyorum ilginç ama filmi izlemeyen ve bu yazıyı okuyan biri için açıklayıcı değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.