Berduş - Servet ErsoyBugünlere kadar bir çoğumuz Dünya Klasikleri veya Türk Klasikleri kitapları okumuşuzdur. Ömer Seyfettin, Maxim Gorki, Stephen King, Tolstoy, Reşat Nuri Güntekin ve adını sayamadığım onlarca yazar vardır kendini kanıtlamış olan. Bir de Berduş adlı kitabın yazarı Servet Ersoy gibi amatörden yetişme ufak çaplı yazarlar vardır.

Servet Ersoy bu yazarlarımızdan. Çetinkaya Alışveriş Merkezi’ni dolaşıp kasaya geldiğimde kitabı gözüme çarptı ve sadece arkasındaki açıklamayı okuyarak aldım kitabı. Servet Ersoy’un amatör sayılabilecek bir yazar olmasından emindim ve bakayım bu yazarlar neler yazıyormuş dedim.

Bugün kitabı okumaya başladığımda oldukça hissettim bu farkı. Maxim Gorki, Tolstoy, Reşat Nuri, Peyami Safa gibilerini okuduktan sonra çok basit bir kitap geldi. Anlatımı sade ve belli belirsiz tasvirler. Bu tür kitapları okudukça insan yazarlar arasındaki kalite çizgisini öyle bir anlıyor ki; kesinlikle amatör yazarlarımızın kitapları okunmalı diyorum.

Hikayedeki akıcılık ve kurgu 140 sayfalık bir kitap için çok hoş ve tasvir de fena değil fakat ben hikayenin hangi ağızdan anlatıldığını şaşırdım bazı zaman. Okurken kâh güldüğünüz, kâh hüzünlendiğiniz bir kitap diyebilirim.

Konusuna gelince 4 kişi etrafında dönüyor. Bir berduş, bir ressam kız, okuldan arkadaşı ve berduşla arkadaş olmak isteyen aklı fikri top peşinde koşmak olan bir genç. Bunların hepsi ayrı ayrı incelendikten sonra hepsi bir noktada buluşuyor ve sonra dağılıyorlar çil yavrusu gibi. Sonra yine ayrı ayrı hayat.

Kitabın konusu Üsküdar ve çevresinde az biraz da Beylerbeyi’nde benim oturduğum caddenin bir alt caddesinde geçiyor. Bu sebeple olsa gerek Osman Aysu – Yazar ve Aşkı, Melissa P. – Yatmadan Önce Bin Fırça Darbesi adlı kitaplardan sonra oturduğum gibi tek seferde okuyup bitirdiğim 3. kitap olma ünvanına erişti.

Yukarıda yazdıklarım yazar Servet Ersoy’u kötülemek gibi anlaşılabilir fakat amacım bu değil. Daha çok ikisi arasındaki farkı anlatmak istedim. ( Eminim aralarındaki farkı Sayın Servet Ersoy da bilmektedir.) Berduş oldukça güzel bir konuya değiniyor da diyebiliriz. Sosyal bir konuya değiniyor fakat zengin içerik biraz kısa kalıyor. Eldeki malzemeden daha fazlası çıkabilirdi diye düşünüyorum.

Kitabın arkasındaki yazıyı size verirsem daha açıklayıcı olacağı kannatindeyim ve sizi Netkitap.Com ve Cinius Yayınları adresinden ve bazı kitapçılardan kitabı alabielceğinizi belirterek ayrıntılarla başbaşa bırakıyorum.

Aşk için sokaklara düşen bir adamın hikayesi değil bu Ölümden kaçan aşkı için saklanan bir adam da değil, üç duvarı yıkık bir ahşap evde battaniyesine sarılıp uyuyan… Sadece kaybolmuş biri geride bıraktıklarının gölgesinde…

Sonra Ressam kızı görür Berduş. Kendi soyutluğunda kaybolmuş kızı. Her sabah boğazın derinliklerinde dalıp giderken, aklı uçup gider Berduş misali rüzgarlı vapur seferlerinde…

Hayatın nasıl davranacağına karar veremediği dört kişi yaşamlarının en dramatik sahnesini oynamak için bir araya gelirler. Kimi yitip, kimi de çekip gidecek bu sahnenin ardından ve geriye yine bir tek Berduş kalacak koskoca yalnızlığıyla ıssız sokaklarda…

Servet Ersoy – Berduş

Çağdaş Türk Yazarları Dizisi; 144 sayfa, 2. hamur , ISBN: 978-605-4034-82-6
Etiket 9,00 YTL, Cinius Yayınları – 2008


immortALance

Yönetici

You may also like...

11 Comments

 1. Merhaba,

  Ben Berduş’un yazarı servet ersoy. Yorumunuzu okudum. Öncelikle teşekür etmek isterim. Sİzin yukarıda belirttiğiniz yazarların yanında benim gibi pek çok yazar tabiki amatör kalır. Tolstoy, peyami safa, reşat nuri, gorki gibi yazarlar ile karşılaştırılamayız. Tüm bunlara rağmen amatörlüğümüzü beğenmiş olmanız beni sevindirdi. NAsıl okuya okuya daha iyilerini okuyorsak yaza yazada daha iyilerini yazacağız inşallah. Anlatımda yeryer okuyucu karştırmasın diye Berduşun dilinden anlatılanları italik şeklinde bastık. AMa demek tam başarılı olamamışız. Birde ben genelde olayları önplanda tutarak yazmaya çalışırım. Tasvirleri çok uzatmak istemem. Zaten sizinde belirttiğiniz gibi bunları ustalar çok güzel yapıyor. Akıcı ve okunabilir yazmak en büyük hedefim. Sizde zaten bir oturuşta bitirmişsiniz ki bu benim için çok önemli bir vurgu. Size yorumunuzdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Sormak paylaşmak istediğiniz her hangibrşey varsa lütfen mail atın. Kendinize iyi bakın. Bol okumalar.

 2. Merhabalar;

  Aslında yazımı ilk yazdığımda kitabınızın başını okumuştum sadece ve düşüncelerim daha farklıydı. Ben de gördüğünüz üzere bazı denemeler ( Eğer blogumu incelediyseniz Yorum kategorisi altında bazı konulara ilişkin yorumlar yürütmekteyim ) yazarım. Denememe rağmen bir hikayenin ilk üç sayfasını bile yazamadım.

  Çocukluğum kadar olmasa da kendimi iyi bir okuyucu olarak görürüm. Okuyanı kendisini berduşun yerine koymasını sağlamak çok zor ve bunu başarmışsınız. Ben de kitabı yazdığınız çevrede büyüdüğümden dolayı olsa gerek her yer bilindik geldi ve rahatça bitirdim kitabı. ( Sadece 2-3 saat uyuyarak sınava girme pahasına da olsa. Değdi mi derseniz elbette değdi. ) Orta okulumu Şemsipaşa’da okudum ve doğma büyüme de Küplüce’liyim. Çamlıca Caddesi’nin hemen üstü kalır. :)

  İnanın zoru başarmışsınız. Elbette sizin de kabul ettiğiniz gibi kıyaslamak mümkün değil fakat öyle bir yazar olabilir misiniz? Bunu kendinize sormanız gerekli. İsterseniz başarabilirsiniz de belki.

  Berduş’un anlattıklarının hepsi italik olarak yazılmıştı. Bunun farkına rahat varabildim fakat olaylar biraz karışık geldi. Kişiler arasındaki geçişler zaman zaman sapıtmış durumdaydı ve bazen kişileri anlatırken bazen kendiniz hikayeye karışarak okuyucuya hitap etmişsiniz. Bu pek alışık olmadığım durumdu ve yadırgadım.

  Son olarak bu kitabı kız arkadaşıma hediye ettim. Olur da kısmet olursa sizden imzalı ilk baskı bir kitabı kütüphanemde saklamaktan gurur duyarım. Kaleminizin elinizden düşmemesi dileğiyle.

  Dip Not: Bu yazıma yaptığınız yorum beni şaşırtmadı çünkü bekliyordum fakat yorum yapmanız beni ziyadesiyle mutlu etti…

 3. Güzel bir kitapa benziyor okumak gerekir.

 4. Bencede okumak gerekir

 5. Tavsiye ederim süper bir kitap.

 6. Kitap güzeldir . Tavsiye ederim.

 7. […] beğenirseniz bırakmaz sürekli okursunuz. Tıpkı Osman Aysu’nun Yazar ve Aşkı – Servet Ersoy’un Berduş’u ve bir de Melissa P.’nin Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi’ni ( Sapık muamelesi […]

 8. Yorum yapan tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

 9. kitabınızı çok beğendim ellernize sağlık ben tam olarak anlattığınız o mahallelerde büyüdüm ve belkide bu yüsden daha çok etkilendim olaylardan onu tanımak isterdim açıkcası

 10. kitabınızı çok beğendim ellernize sağlık ben tam olarak anlattığınız o mahallelerde büyüdüm ve belkide bu yüsden daha çok etkilendim olaylardan onu tanımak isterdim açıkcası

 11. Osman Aysu - Casus - Bir Casus Romanı -

  […] Yaklaşık 400 sayfa kadar olacaktı ki bir gün içerisinde bitirdiğim bir kitaptır. Bunu Berduş ( Servet Ersoy) kitabının anlatımında da belirtmiştim.Bu kitap da kısa sürede bitirebildiğim kitaplardan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.