Uzunca bir zamandır Blograzzi’ye kayıtlı bir blogum var. Bir o kadar da inceliyorum Blograzzi’yi. İlk başlarda Türkiye’de bir ilk olduğu için desteklemiştim kendisini. Etim budum yok ama olduğu kadar destekledim. Aktif oldum, tırmaladım… Eh girişim yapılmış ve güzel bir fikir de. Gelişiyorlar da. Fakat bu iyimser hava artık dağıldı gibi. Blograzzi’yi çökerten bir iki unsur var şuanda. Bunlara değinmek istiyorum biraz.

Algoritması ilk günlerde çok berbat olan Blograzzi, şu anda berbat bir durumda. Bir gelişme var fakat yeterli bir gelişme yok. Alt aypı çok olmasa da sağlam fakat bana biraz dalavere var gibi geliyor. Puanlamalar sürekli değişiyor. Hafta aşırı algoritma değişiyor. Sanırsınız ki gelişme devam ediyor fakat bir sonraki değişimde eskiye döndüğünüzü görüyorsunuz. Bu da sadece göz boyamak anlamına geliyor. Biraz anlamasam bundan şüphelenmezdim. Profesyonelce yapılıyor açıkcası.

Kullanıcı profiline bakınca sadece belli başlı insanlar mevcut. Aktif bloglar neredeyse değişmeyecek kadar az. TAmamen al gülüm ver gülüm durumu hakim. Evet genç blogcumuz çok. Bu işe de hevesliler fakat yazı kalitesi yerine reklam peşinde birçoğu. Bir kişi her profile girip bayram kutlama mesajını kopyala yapıştır yapıyorsa eğer ve bu tür insanlar çok fazlaysa ben acırım o ortama.

Elbette değerli blog yazarları ve bloglar mevcut fakat bunlar önceden daha fazlaydı. Bakılırsa bir çok kaliteli blog kaydını silmiş durumda. Bunların sebebini iyice bir araştırmak lazım. Diyeceksiniz ki önceden yok muydu? Elbette vardı fakat girip gezecek bir blog bulabiliyordunuz. Az blog olduğundna dolayı daha kolay rastlıyordunuz fakat an itibari ile bir çok etken bu tür bloglara ulaşmanızı engelliyor.

Blog sahiplerinin yapmış olduğu hileli hitler ile kafadan puanları artmakta ve o puanı düşük kaliteli blogları bu tür kişiler engellemekte. Artık görüldüğü gibi eskisi gibi yorumlama oranı da yok. Eğer profiline bir yorum bırakırsanız öyle.

Ziyaretçi potansiyeli çok olduğundan dolayı da ticari bloglar oldukça artmış durumda. Evet benim de blogum reklam kaynıyor ama göze batmayacak şekilde olmasına özen gösteriyorum tasarımda. Ben yazı yerine reklam okumak istemediğimden dolayı okutmak da istemiyorum fakat bir çok blogda bu durum mevcut. Konu dağıldı…

Blograzzi artık saldı gibi. Giren çıkan çok fakat bir eleştiri yok. Blog sayfaları muhabbet alanı olmuş. Eleştiri sıfıra düşmüş. En azından önceden iyi kötü biraz yorum bırakılıyordu fakat artık o da bitmiş durumda. Bu suç Blograzzi’den çok bizim yazar profilimizde maalesef. Heveslerimiz günlük, amacımız sıfır veya para. Oysa ki kaliteli bir blog her zaman kazanır. Yorum yapalım fakat yaparken;

– İnceleyelim

– Düşünelim

– Eleştirelim…

Bir de burada Güneşim Tam İçinde adlı blogda bulabilirsiniz bunlardan başka ve benzer sebepleri…

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.