Dumansız Hava Sahası AfişiBugünden itibaren dumansız hava sahasına Tüm Türkiye olarak girdik. Size yasanın ayrıntılarını yazacak değilim sadece yararlarını yazacağım. Zira zararı sigara içenlerden başkasına yok bile diyemiyorum. Onlara da yararı var.

Dumansız hava sahası ile daha sağlıklı ve kaliteli yaşam söz konusu. Bundan sonra kıraathanelere arkadaşlarıyla oturmaya giden ama sigara içmeyen insanlar rahatlıkla orada oturabilecekler. Ben bizzat sigara içtiğim halde o tür mekânlarda 2 saatten fazla kalamıyordum. Baş ağrısı ve stres basıyordu beni. Oksijeni özlüyordum resmen. Her taraf duman altı. Diğer bir nokta ise kendi içtiğiniz sigaranın zararının yanında başkalarınınkini de görüyorsunuz. Öyle ki; üzeriniz küllük gibi kokmaya başlıyor kısa bir süre sonra. Bu da sonrasında bindiğiniz bir otobüste yanına oturduğunuz kişinin fazlaca rahatsız olması anlamına geliyor.

Duraklarda da sigara içilmesinin yasaklanmasıyla durakta sigara içip de yanınıza leş gibi kokarak gelen bir insanın sizi bunaltması önleniyor. Ben zaten sigara içecek olursam duraktan fazlasıyla uzaklaşıyordum. Sonuçta içmeyen ve bundan rahatsız olan insanlar olabiliyor duraklarda. Bizim de sigara içen kesim olarak bu insanları rahatsız etmeye hakkımız yok. Sigara içmekte özgürüz fakat başkalarının özgürlüğünü kısıtlama hakkı vermez bu bize.

Lokanta gibi toplum alanlarında sigara içmemeye daima özen gösterdim. Ben yemek yerken başkasının sigara içmesi beni sigara içen bir kişi olmama rağmen oldukça rahatsız ediyordu. Bu sebeple ben de yemek yenilen yerlerde sigara içmemeye özen gösteriyordum. Yemeğimi bitirdikten sonra oradan çıkar ve dışarıda içerdim. Artık herkes bunu yapmak zorunda kaldı.

Bu yasanın bir diğer güzel yanı da sigarayı bırakmanın biraz daha kolaylaşmasıdır. Sigara bırakırken yaşanılan zorluklardan bir tanesi de sigara içen insanların bizi bol miktarda tahrik etmesi durumuydu fakat toplum içerisinde artık sigara içenlerden daha fazla uzak kalabileceğiz ve bu bize biraz daha yarar sağlayacak sigarayı bırakma konusunda. Artık nereye gidersek orada bir sigara içenle karşılaşmayacağız.

Toplu taşıma araçlarında bundan 15 yıl öncesine kadar sigara içmek serbestti ve yasaklandığında ise kimse yürümez demiş. Baktığımızda çok kolay yürüdüğünü görebildik çünkü sigara içmeyen insanlar arkalarına yasayı da alarak buna mani olabildiğiler. Yani toplum olarak buna oldukça duyarlı olabildik. Ben inanıyorum ki bu yasaya da duyarlı olabileceğiz.

Bir diğer nokta ise kesilen ceza TC Kimlik Numaranız ile kesildiğinde ödemeden devlet dairelerinde hiçbir şey yapamayacak olmanız. Noterde, vergi dairesinde, nüfus dairesinde kısacası tüm devlet dairelerinde bu cezanızı ödemeden işlem yaptıramayacak olmanız. Mesela araba gibi. Borcu olan arabalar nasıl el değiştiremiyor veya muayeneden geçemiyorsa insanlar da işlem yaptıramayacak. Böylece seve seve cezayı ödemek zorunda kalacak. Devletin acelesi yok. Elbette bu cezaları bir şekilde tahsil edecek. Yani sigarayı yasak yerlerde içmek oldukça zor olacak.

Ben bu yasaya sonuna kadar destek veriyor ve uygulamayanların başına dert olacağımı bildirmek istiyorum. Olur, bu sitede sigara içerseniz cezai işlemi kendi çapımda uygulayacağım. :))

Yasa ayrıntıları ile ilgili bilgi almak için de buraya tıklayabilirsiniz.

immortALance

Yönetici

You may also like...

1 Comment

  1. Dumansız hava sahası böylemi oluyor bilmek istedim. Kafeler retorantlar kahve ve birahaneler camekanlarını 2 veya 3 metre içeri çekiyor tretuarlara masalar çıkartılıyor yolda masalardan ve sigara dumanından yürünmüyor bumu dumansız hava sahası? galata köprüsü bir örnek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.