BursYaklaşık olarak 14 yıldır okumaktayım. Her öğrenci gibi benim de gelirimin bir kısmı ailemden. Diğer kısmı da saolsun Google’dan.

Şu vakte kadar pek bir ihtiyacım olmadı burs için. Bir veya iki defa burs aldım. Aldım da ne yaptım? Orasını bilmiyorum. Ufaktım. Burs elbette büyük bir etken. İhtiyacım elbette var. Okumanın yanında çalışmak zorunda kalıyorum bazen ama bu durumdan şikayetçi değilim. Zaman zaman zorlasa da geçinip gidiyorum. Ya geçinemeyenler?

Burs Burs Burs diye uğraşıyoruz. Burs veren bir çok kurum ve kuruluş var. Bunların verdiği miktarlar değişse de çoğunluğu fazlasıyla iyi miktarlar. Genel kural başarı ve başka burs almamak fakat ülkemizin başarı seviyesi düşük gibi. Dolayısıyla herkese burs var sayılır. Yine de bir burs bize yetmediğinden başa bir kuruluşa daha burs almadığımızı bildirerek burs alıyoruz. Durum şu ki bazı şirketlerimiz eşe dosta veriyorlar bu bursları. Ne de olsa cepten değil vergiden.

Size diyeceğim şu arkadaşlar. Geçinebileceğiniz kadar burs alın. Kız arkadaşınızla yemek için, geceleri parti yapmak için burs almayın ekstradan. O kadar çok insanımız var ki buna muhtaç. Yazık etmeyin. Bencilliğin sonu ve sonucu yok. Öyle insanlar biliyorum ki; ” Belediye burs vermedi, arabamın benzinini yine cepten koyacağım!” diyebiliyor.

Önemli olan o bursu almaktan çok onu hak etmektir. Biraz sosyal duyarlılık ve sorumluluk ile bu durumu aşabiliriz ama öncelikle şu havadan gelen para zihniyetinden kurtulmak lazım. Bursun havadan gelen bir para değil, ihtiyacını olanlara yapılan, vergiden kesilen bir yardım türüdür. Size gelecek hizmeti kısıtlayarak size hizmet edecek insanları yetiştirmek amaçlı bir sistem burs sistemi fakat bazılarımız hem hizmeti ksıtılıyor hem de toplumun önünü tıkıyor. Bu dönemki burs maceralarında buna dikkat etmenizi rica ediyorum. almayın demiyorum. Öğrencinin illaki ihtiyacı vardır fakat fazlasına değil…

immortALance

Yönetici

You may also like...

2 Comments

  1. ellerine sağlık hocam süper yazmışsın bende üniwersite ye hazırlanan bir öğrenciyim tabi ki herkezin ihtiyacı olduğu gibi bizlerin de war ama bu demek değildir ki hemen burs alalım ben de inanıyorum ki üniwersiteye gidersemm((inşallahh)) bir yerde sizin gibi çalışmak istiyorum insanın kendi ayakları üstünde durması kadar güzel bişe yoktur sanırımmm yazınız için tekrar teşekkür ederim =))

  2. meraba ben İSt oturan Ve İzmir EGe Üniversitesinde ilk senem elektrik bölümü okuyorum maddi skıntılardan dolayı tarafınızdan burs ıhcıyacım oldugunu yetkili kişilere saygılarımla arz ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.