Ülkede gelişen teknoloji çılgınlığının telefon bazında oldukça etkili olmasıyla daha fazla kullanılan telefon ve şebeke sağlayıcılarının uygulamış olduğu fiyat tarifeleri, şirketlerin toplu hat kullanması sebebiyle birden fazla hat kullanma oranı da büyük ölçüde arttı. Şehirler arası bir otobüste şoför olan babamda şirket hattı falan derken 3 tane telefon oldu. En yakın olarak oradan biliyorum.

İhtiyaçlar icatların anasıdır diye bildiğimize göre birden fazla hattı aynı anda çalıştıran telefonlar da ihtiyaç haline geldi ve bilinmiş bir-iki bilinmemiş bir çok firmanın bu teknolojiyi geliştirerek piyasaya sürmesi çok uzun sürmedi. Bunun yan sanayileri de çok fazla dağılmaya başladı piyasaya ki Çin malı ürünler burada da kendini bolca hissettirdi.

Nokia gbi modellerin ki tek hatlı modellerin dahi çift hatlı imutasyon modelleri çıkmış durumda. Bu sabah babam beni aradı ve muhabbet başladı.

– Oğlum burada bi çift hatlı telefon var ama garantisi dükkandanmış.

– Modeli neymiş baba?

– Nokia. Dur sorayım. 6300 mış 200 TL istiyor.

– Baba o telefonlar tek hatlı.

– Bu yeni modelmiş. Daha yeni çıkmış.

– Sorsana bi baba…

Babam döner adama sorar ve ben de dinlerim;

– Abi bunlar Ortadoğu’dan Finlandiya’dan Geliyor. ( Finlandiya Batı ülkesidir. Ayrıca Nokia telefonları Fin malıdır. )

Ben de eş zamanlı olarak;

-Baba çık oradan. Çin malı onlar…

Artık biraz bilgi sahibi olmuştursunuz umarım. Lütfen bu tür şeylere oldukça dikkat ediniz. Özellikle elektronik aletlerde araştırma yapmadan alışveriş yapmamaya, alışverişinzi de güvenilir bir yerden yapmaya dikkat ediniz ve garanti belgesini her zaman önemseyiniz.

immortALance

Yönetici

You may also like...

9 Comments

 1. ne dediğinin farkında mısın kardeşim nokyanın fiyatları maşaallah uçmuş.. sana soruyorum niçin diş ülkelerde çın malları kullanılmıyor çünkü ordaki insanlar bilinçli burdakiler gibi değil ..demek istediğim bence türkiye çın mallarını kullanarak kırızı atlatabilir çinleri kullanır vergilerini o zaman düzenli verir belki az öderler ama buyuk firmaların yediği kadar yemezler

 2. Ben Çin malı almayın demiyorum size. Alışverişinizi güvenilir yerlerden yapın diyorum. Dikkat ederseniz o adam güvenilir olmadığı için “Baba Çin malı onlar. Çık dışarıya!” dedim.

  Çin malı var Çin malı var arkadaşım ama bir ay içerisinde elimde patlayacak bir mala 10 kat aşağı bile olsa para vermem ben. Ancak alacağım yer güvenilir veya tanıdık olmalı. Mal elimde patladığında yakasına yapışayım.

  Ben alışverişinizi üvenilir bir yerden ve inceleyerek yapın demişim ki bunun da sonuna kadar arkasındayım. Çin malı olsa da fark etmez.

 3. ben kullanıyorum gayetde güzel tw bile var telefonda herkese tavsiye ederim özelliklerine ragmen fiyatlarıda iyidir 9 aydır kullanıyorum hiç bi sorunla karşılaşmadım

 4. selam arkadaslar cın malı deyıpte gecmeyın ama cın malları olmasa mıllet tel fon kullanamayacak tı cınmalı cıkınca dıger markalı telfonlardo bırazda olsa fıyat dustu mesala ben anycool kullanıyorum T838İ. gayet guzel vesık kullanıslı

 5. […] çift hatlı telefonların imutasyonu ile orjinali arasındaki farkı burada anlattım. Etiketler: İmmortanica, imutasyon, Nedir, yan […]

 6. temel fıkraları

  Çok teşekkürler çok sağolun,oldukça güzel bir site ve emekler boşa gitmemiş çok teşekkür ediyoruz emekleriniz için, emeğe saygı.

 7. selam. a. yorumlarınızı okudum da kendi görüşümü eklemek istedim şu ana kadar belki 20 ee yakın tlf değiştirdim ama hiç bir zaman çin malı kullanmadım nedenmi birinci çinmalının içindeki imeil ller sahtee çalınmış bir tlf nun imeil li bile olabilir bu yaşanmış bir olay arkadaşımın başına geldi ve mahkemelerde sürünüyor bir diğer isee sürek lii sorun yaşatıyor.. hep arıza hep arıza ve tamiride kolay kolay olmuyor paranız çöpe gidiyor yani 3 cü nedenine gelince arkadaş garantili tlf alırım 50 tl daha faza veririm ama içim rahat kafamı yastıpğa koyduğumda aklımda böyle bu gibi sorunlar gelicek diye başımı ağrtımam saygılarımlaa

 8. malesef garantili olanla çin malının arasında 50 lira yok biraderim modeline göre 300 lira ile 1300 lira arasında değişiyo :) bida düşün bakalım :)

 9. selm arkadaşlar bazı arkadaşların dediğine katılıyorum piyasada cin malları olmasa iyi telefonlatın fiyatlarını görün alıyomusunuz almıyomusunuz ben anycol cift bhatlı kullanıyorum tam 2 yıldır hiç bir problem yok seviside garantiside var bir vdefa arza yaptı ondada istanbula gönderdim 5 kuruş para vermeden yapılıp geri geldi ayrıca kargo ücretini bile karşıladılar teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.