Bu sıralar ortalıkta korkutucu bir söylenti dolaşmakta. Bu söylentinin adı Conficker Virüsü. Ben de bu yazımda Conficker virüsünden korunma ve kurtulma – temizleme yollarını anlatacağım.

Söylentilere göre oldukça tehlikeli olabilecek bir virüs türü ve kendini önce dünyaya yaymakta sonra aktif olmakta olan bir virüs türü.

F-Secure yöneticilerine göre bu virüs yani Conficker Virüsü güvenlik şirketleri tarafından önlenemiyor çünkü yazılımcısı tarafından oldukça karışık ve her hafta kendini güncelleyen bir algoritma ile yazılmış. Son uzmanlar tarafından bir nebze de olsa engellenmiş ve bir sürpriz ile virüsün yamanmış hali Conficker B++ versiyonu sanal alemde yayılmaya başlamış.

Öyle ki Conficker Virüsü Fransız Savunması’nı bile etkilemiş. Yani gerçekten korkulabilecek bir tarz taşıyor.

Şu anda 10 milyon sisteme bulaştığı tahmin edilen Conficker Virüsü genel olarak Windows update hizmetlerini, sistem geri yüklemeyi ve benzeri onarım sistemlerini de devre dışı bırakarak formata mahkum bırakıyor insanları.

Conficker Virüsünden Kurtulmak ve korunmak – temizleme için yaptığım araştırmalarda 4 adımlık bir temizleme yolu buldum. Conficker Virüsü’nün bilgisayarınıza girmesini önlemek ve temizlemek için yapmanız gerekenler şunlar. Fakat söylüyorum ki; ben denedim ama olmadı gibi bahaneleri bana iletmeyiniz. Bu işin sorumluluğu bunu yapan kişidedir.

İlk önce virüsün yani Conficker Virüsü’nün bilgisayarınızda aktif olmaması gerekiyor. Bilgisayarınız da internete bağlı olmamalı.

İkinci olarak ise herhangi bir ağ bağlantısı varsa bunu durdurun.

Eğer ağdaki bir bilgisayara bulaştıysa bu virüs sizin bilgisayarınıza da çok çabuk bulaşmış olabilecektir. Bunun için bir güvenlik portu kullanabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda firewall kullanıyorsanız portları şöyle ayarlanabilir;
*UDP Port 135, 137, 138 ve 445
*TCP Port 135, 139, 445 ve 593

Son olarak da bütün işletim sistemlerini kapsayan Dcom RPC 3 programını Microsoft’un sitesinden indirebilirsiniz.

Ben genel olarak bu şekilde Türkçe çevirisini yaptım fakat siz isterseniz kendiniz çevirebilirsiniz.

1. Make sure the virus is not active on your computer. How is the relationship with the computer to the network.

2. If the relationship after the network decided to stop running virus infection, the virus is not the source of your computer but from one of the computers on the network.

3. Find a source of virus carrier Conficker in the network before mengkoneksikan your computer. Logikanya, all computers that have not been in-patch and connected to a network where one computer is infected with the virus Conficker, it will be infected Conficker also in a short time. Unless computers are protected by a firewall protect port:

* UDP Port 135, 137, 138 and 445
* TCP Port 135, 139, 445 and 593

4. Patch all computer operating system vulnerable to security rift Dcom RPC 3. To get the details of the patch, please download the Microsoft site.

immortALance

Yönetici

You may also like...

14 Comments

 1. Temizlemek için bitdefender bir tool yayınlamış
  http://www.bitdefender.com/VIRUS-1000462-en–Win32.Worm.Downadup.Gen.html

 2. Ben de o yüzden çeviremedim doğru düzgün zaten. :)

 3. Conficker la tanıştım şuanda pc de geziniyo bi şekilde kendisinden rica ettim gitmedi format attım gitmedi vrüs programlarını hiç bir şekilde yükelttirmiyor kendisi fefkalade hayran kaldım doğrusu bakalım nasıl kurtulcaz…

 4. Arkadaslar kis09.. ag kalkanını acın ve taramaya baslasın fakat modem etkın olmasın sadece huplar çalıssın.. kolay gelsın

 5. Ali Fuat Akıllıoğlu

  Arkadaşım o portları kapadınmı kafe komple iptal oluyor bu yazdıkların ev kullanıcıları için geçerli…..

 6. Conficker, işletim sisteminde bulduğu açık sayesinde geçerli kullanıcı bilgilerine ihtiyaç duymadan sisteme girebiliyor. Conficker, bir bilgisayarda çalıştırıldığında, Windows Otomatik Güncelleştirmeler, Windows Güvenlik Merkezi, Windows Defender ve Windows Hata Raporlama gibi sistem hizmetlerini devre dışı bırakıyor. Virüs, daha sonra ek bir yazılım indirip kişisel bilgilere kötü amaçlı kişiler tarafından ulaşılmasını sağlıyor. Solucan Windows’da, Svchost.exe, Explorer.exe ve Services.exe gibi isimlerle görünüyor.
  Conficker ve benzeri yazılımlardan korunmak için sistem yamalarını güncel tutun, ”Auto Run – Otomatik çalıştır” özelliğini devre dışı bırakın ve paylaşılan klasörlerini sınırlandırın.. bi de en kısa zamanda kaspersky anti-virüs programı edinin.. gerisi hikaye

 7. Bi ara benim pc ye de girmişti ne yaptım ettim çare bulamadım format attım disk biçimlendirdim 2 – 3 kere sonra düzeldi. çok güçlü bi virüs büyük saldırıya hazırlanıyorlarmış öyle duymuştum bir sitede.Önleminizi alın.

 8. Arkadaşlar Microsoft BU sorunu Çözdü. Hala bilmeyen arkadaşlar var ise.. Orjinal Windowsunuzun güncellemelerini açın 50′ nci güncelleştirmeden sonra tüm solucanlar temizleniyor. KOLAY GELSIN. _____KESİN ÇÖZÜM_____

 9. Mokokolar regeditten aratın dırek sılın öyle kas mas işiyle olma zbu iş

 10. arkadaslar benim internet cafem var 30 bilgisayar tam bir haftadır kapalı conficker virüsü yüzünden birtürlü cıkaramadım bana yardımcı olursanız cook sevinirim

 11. walla nediyim conficker sörf tahtasınıda almış sistemde sörf yapıyor banada izlemek kalıyor

 12. arkadaslar DİKKATLİCE DİNLEYİN!!
  HALEN bu sıkıntıları devam eden arkadaslar var ise eyer sp3 kur ve guncellemeleri yap. sıstem kendı guvenlık duvarıyla halledıyor baska hıcbırseye gerek yok.

 13. ali fuat arkadasım bbu arada ben hupları cek demedım modemı kapat dedım eğer sen modemı kapattıgında kafen ıptal oluorsa baska bır sıkıntın vardır ;) kolay gelsın

 14. ya arkadaşlar bu con kardeşim gece rüyamada giriyoe güzel rüyalar görüyordum rüyalarımı alt üst etti
  allahından bulsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.