Conta HareketiConta Hareketi 16 büyük şehirdeki su kaybını önlemeyi amaçlayan bir oluşum. Doğal Hayatı Koruma Vakfı ( WWF-Türkiye ) %45 e varan su kaybını önlemek amacıyla toplumu ahrekete geçirmeyi planlıyor.

Gelişmiş ülkelerde bu kaybın %8-20 arasında olduğunu belirten Akın Öngör; “Gelişmiş ülkeleri örnek alarak bunu önleyebiliriz.” şeklinde konuştu. Sorun olarak gösterilen su kaçaklarının önlenmesini amaçlayan Conta Hareketi’ne Gülben ERgen de gönüllü destekçi oldu. GEnç bir anne oalrak ve şöhretini kullanarak dikkat etmek istediğini söyleyen Gülben Ergen evinin tüm tamiratlarını yaptırdığını söyledi.

Küresel ısınmadan dolayı azalan sular ve üretimi düşen kaynaklar su ihtiyacımızı karşılayamaz oldu. Bunun kadar farklı bir etki de musluklarımızdan, tesisatımızdan sızıntı yoluyla kaçan sular. Mesela;

Rezervuar ve musluklardan 0,5 milimetre çapında yani “bir toplu iğne kalınlığında” sürekli akan suyun günde yaklaşık yarım ton, ayda ise 15 ton fazladan su demek. Bu oran 1.5 mm olunca ise 79 ton, 2 milimetrelik sızıntı ayda 136 ton suyun boşa gitmesi anlamına geliyor.


Küresel Isınmaya Karşı alınan önlemlerden biri olan Conta Hareketi’ne bu konuda duyarlı herkesin katılması gerekli. Bunun diğer bir açısı ise bu kaçakların cebimize de yansıması. Genellikle imalatta su kullanılan iş yerlerinde daha çok görülen 4 milimetre kalınlığındaki su kaçağı abonenin su saatine 650 ton olarak yansırken, iş yerlerine farklı fiyat tarifesi uygulandığı göz önüne alındığında, fazla suyun faturaya yansıması 2 bin 500 YTL’yi bulabiliyor. Bu da neredeyse yarım yıllık bir asgari ücrete denk geliyor. Hem dünyamızı hem de cebimizi düşünmemiz gerektiğini bize hatırlatan Conta Hareketi için kolları sıvıyor ve durgun olan tesisat sektörünü canlandırıyoruz.

Ayrıntılı bilgi için:

Cnn Turk

immortALance

Yönetici

You may also like...

2 Comments

  1. bu kampanyanızı sonuna kadar destekliyorum bu sorun bütün insanlığın sorunu başlattığınız bu kampanyanın birçok insanları bilinlendiriceğini inanıyorum ve kendi adıma size teşşekkür ediyorum

  2. emine sevde somer

    türkiye nin kalkınması ve gerçekten kozmopolit bir ülke olabilmesi için bu tür atılımlar gerçekten çok ama çok önemli olduğunu düşünüyorum ve böyle projelerle ilgilendiğimiz içinde türk halkını kutluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.