Fransızların ürettiği bir spider(örümcek) izleme programıdır CrawlTrack. Öncelikle ana temasını açıklayalım olayın.

Bilindiği gibi sitemiz arama motorları tarafından ve bazı servisler tarafından sürekli ziyarete maruz kalmaktadır. Bu sitelerin botlarının ipleri ise bellidir. Bu ipleri kullanarak hangi botun ne zaman hangi sayfamıza geldiğini gösteren bir sistemdir CrawlTrack. DAha farklı olarak Türkçe dil desteği sunması, saldırırları yeni versiyonunda göstermesi, live searc, google, yahoo gibi dizinlerde ve arama mototlrarında indexlenme durumuzu ve gönderilen ziyaretçi bilgilerini de görebilirisiniz.

CrawlTrack kullanmak için Buradan 2.3.0 Sürümünü indiriyoruz. Daha sonra içindeki dosyaları sitemizdeki ana dizine crawltrack klasörü kurarak içine atıyoruz. Daha sonra http://domain adı/crawltrack adresini girerek yüklemeleri yapıyoruz. Sisteme giriş yaptıktan sonra anahtar resmine tıklayarak dil seçimini yapıyoruz. Türkçe dil desteği dediğim gibi mevcut. Oradan dil seçimini Türkçe yapmamız bize CrawlTrack kullanırken daha yardımcı olacaktır. Ardından eklenmesi gereken kodu göster linkine tıklayarak kodları alıyor ve temamızın her sayfasında görünen bir dosya içine yerleştiriyoru. Header olabilir bu. Ardından kullanıma hazırdır.

Ara sıra yapacak olduğunuz bir diğer işlem ise bot listesini güncellemektir. Yalnız chmod 777 yapmanız lazım kurulum sırasında klasörlere. Daha sonra 771 yaparsanız güvenlik açısından iyi olacaktır.

Biraz da arayüzü anlatalım. Üstte işinize yarayan sekmeler vardır. Bunlardan;

Botlar: Sitenize giren botların listesi, hangi botun en son kaçta hangi sayfanızı ziyaret ettiği yazar.

Sayfa: Botların hangi sayfanızı kaç defa gezdiği yazar.

Kaynak: Sitenize giren botların hangi ip ile giriş yaptığını gösterir.

Indexation: Sitenize hangi arama motorundan kaç ziyaretçi geldiğini gösterir. Ayrıca Livesearc ve Yahoo dizin istatistikleri gösterir.

Anahtar Kelime: Sitenize hangi kelime kullanılarak giriş yapıldığını gösterir ama pek sağlam
değildir.

Giriş Sayfası: Sitenizin hangi sayfası kaç defa arama motorlarından ziyaretçi görmüş onları gösterir.

Daha sonra sürekli kurcalayarak özelliklerini keşfedebilirsiniz. Sıradan bir kullanıcı için
bu bilgiler yeterlidir.

Yeni Sürümleri Çıkarttıkça CrawlTrack Bundan bahsedeceğim.

immortALance

Yönetici

You may also like...

3 Comments

  1. CrawlTrack Hakkında Herşey

    Spiderların her adımını takip eden ve indexlenme istatistikleri tutan program hakkında geniş bilgi, kurulumu, kullanımı anlatımı ve ipuçları. Mutlaka kullanılmalı.

  2. CrawlTrack Nedir? | Blog Ajans

    […] Yazının devamını oku.. […]

  3. […] CrawlTrack Nedir? adlı yazımda CrawlTrack’dan bahsetmiştim. Bilindiği gibi bir Fransız oluşumu. Sitenizi ziyaret edenbotların yani spiderların çeteresini tutuyordu. İşte onun 2.3.0 versiyonunu çıkartmışlar ve bir özellik daha eklemişler. Sitenize yapılabilecek saldırılara karşı koruma da sağlıyor. Ayrıca saldırı listesi de bot listesi gibi güncellenebilir. CrawlTrack 2.3.0 sürümü ile bir adım daha ileri atmış durumda. Bakalım ilerleyen vakitlerde daha neler çıkartacak. These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.