Dijital Dünya KütüphanesiBilgi çağında olduğumuz bir gerçek.
Bilgiye ulaşmak ise birhayli yorucu. Sanal dünyanın karmaşık yapısı bunu çoğu zaman güçleştirmekte ve doğruluğunu git gide kaybetmekte. Yıllardır başvurulan bilgi hazinesi kütüphaneler bu karmaşıklık ve düzensizlik içinde bir seviyeyi yakalamak için artık sanal ortama taşınıyor. Bu amaçla geliştirilen Dijital Dünya Kütüphanesi Protipi Bm’ye sunuldu.

Dijital Dünya Kütüphanesi nedir? Dijital Dünya Kütüphanesi çeşitli ülkelerden gelen önemli verileri ve belgeleri tek çatı altında toplayan ve bunları kullanıcıya ücretsiz sunacak olan bir oluşum. Kütüphane, kitaplar, haritalar, el yazmaları, filmler, gravürler ve ses bantlarından oluşacak.

Paris’te BM’ye sunulan Dijital Dünya Protipine göre , kütüphenede 7 dille araştırma yapılabilecek. Bunlar İngilizce, Arapça, Çince, İspanyolca, Fransızca, Portekizce ve Rusça.

Bm’ye sunulan Dijital Dünya Kütüphanesi Proptipi ABD Kongresi Kütüphanesi ve UNESCO’nun Mısır, Brezilya ve Rusya kütüphaneleriyle işbirliği sonucu hazırlandı.

Görülen o ki; gelişme aşamasında olan Dijital Dünya Kütüphanesi gelişimini tamamladığında doğru ve kaliteli bilgiyi evimize sokacak. Yalnız yukarıda da belrtildiği gibi Türkçe dili desteklenmeyecek fakat ingilizce bilenler bundan oldukça faydalanacak gibi.

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.