Doğunun Ölümsüz Çocuğu Kitap KapağıMehmed Niyazi’yi ilk okuduğumda orta okulun son senelerindeydim ve okuduğum ilk ve tek kitabı ise Çanakkale Mahşeri‘ydi. Şimdi ise 14. yani son çıkan kitabı Doğunun Ölümsüz Çocuğu. Çanakkale Mahşeri adlı kitabı Çanakkale hakkında yazılmış olan en etkili kitapların başında gelenlerdendir.

Çanakkale Mahşeri’ni okuduktan sonra başka kitabını okuma fırsatı bulamadım fakat bu yeni kitabını okumak geçmiyor değil içimden. Gerçekten beni etkileyen ender yazarlardan birisi. Çocukluğumda adını ezberleten ender yazarlardan. Biraz kendisinden bahsetmek istiyorum.

Doğunun Ölümsüz Çocukları adlı kitabın yazarı olan Mehmed Niyazi 1942 Akyazı doğumlu. Mehmed Niyazi Almanya’da Marlburg, Bonn ve Köln üniversitelerinde Türk Kamu Hukukunda Temel Hürriyetler konusunda doktora yaptı.Uzun yıllar orada yaşamış bir kişidir. Zaman ve Tercüman gazetelerinde köşe yazarlığı yapmış bir isim.

Doğunun Ölümsüz Çocuğu, Mehmed Niyazi’nin son romanı ve Çanakkale Mahşeri ile İki Dünya arasında gibi en çok beğenilen iki eserinin başarısını yakalayabilecek mi yoksa bu da diğerleri gibi mi olacak diye merak ederken isterseniz bir de diğer eserlerine bakalım…

Hikâyeleri:

Bayram Hediyesi (1971 Yeniden gözden geçirilerek, 2001)

Romanları:

Var Olmak Kavgası (1969 Yeni düzenlemeyle, 1988)

Çağımızın Aşıkları (1977 Konusu değiştirilerek yeniden yazıldı ve İki Dünya Arasında adıyla yayınlandı, 1992)

Ölüm Daha Güzeldi (1980)

Yazılamamış Destanlar (Balkan harbini konu edinir, 1991)

Çanakkale Mahşeri (Belgesel roman)

Dahiler ve Deliler (2001)

Araştırmaları:

Millet ve Milliyetçilik (1979)

İslam Devlet Felsefesi (1988)

Medeniyet Ülkesini Arıyor (1990)

Türk Devlet Felsefesi (1993)

Medeniyetimizin Analizi ve Geleceği (2000)

Millet ve Türk Milliyetçiliği (2000)

Makaleleri:

Türkiye`nin Meseleleri I Kültür (1992)

Türkiye`nin Meseleleri II Devlet (1992)

Eserleri hakkında biraz bilgi aldıktan sonra bir de Doğunun Ölümsüz Çocuğu adlı kitabının arka kapağındaki yazıyı yazdıktan sonra sizlere veda ediyorum. Kitabın fiyatı ise 10 TL civarlarında.

Bir ideale gönül verenlerin başarılı olmalarının ilk şartı vicdanlarını rehber edinmeleridir. Aksi takdirde süprizlerle dolu olan hayatın bir pususu onları alıp götürür. Genellikle ayaklarına aşkları dolaşır. Aslında ne kadın erkekten, be de erkek kadından çeker; herkes yarattığının kurbanıdır. Mehmed Niyazi’nin “Doğu’nun Ölümsüz Çocuğu”nu okurken hayatın bu gerçeğini derinliğine yaşayacaksınız.

Dil : Türkçe
Yayın Yılı : 2009
Sayfa Sayısı : 188
Kapak Türü : Karton Kapak
Ebat : 12×19,5 cm
Kağıt Türü :

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.