Dünyalı ( The Man From Earth ) üniversiteli bir tarih profesörü John Oldman’in ( David Lee Smith ) erken emeklilik kararı alarak 10 yıldır yaşadığı yerden taşınmaya karar verir bunun altından yatan gizemi çözmek için, sebebini öğrenmek için üniversiteden profesör arkadaşları John Oldman’in evinde toplanırlar. John gerçeği açıklamaya karar verir. O’na göre gerçek şudur ki; kendisi yaşlanmayan ve buna bağlı oalrak ölmeyen 14.000 yıllık bir mağara adamıdır.

Bunu anlatmaya başlar ve diğer bilim insanı arkadaşları buna inanamaz fakat inkar da edemezler. Psikolojik bir savaşın içinde gidip gelir bütün oyuncular. Film düşük bütçeli olduğu için görüntü kalitesi ve efektler bakımından zayıf. Zaten efekt kullanacak bir nokta da yok. Dünyalı ( The Man From Earth ) sadece bir kulübe içerisinde John , sevgilisi ( Annika Peterson ), bir din bilimci ( Ellen Crawford ), bir biyolog ( John Billingsley ), gidip gelen bir psikiyatrist ( Richard Riehle ) ve arkeolog ile öğrenci sevgilisi ( Alexis Thorpe ) bir kızdan ibaret. Bir kişi daha var fakat mesleğini çözemedim film içerisinde. Bütün kadro bu ve bütün olay da içi taşınmış bir evde şömine karşısında sadece bir koltuktaki sohbette geçiyor. Oyuncular ise o kadar çok tanınmış değil.

Dünyalı ( The Old Man ) düşük bütçeli bir filmin nasıl harika olabileceğini kanıtlayan bir film. Konusundan ziyade sinema dünyasına büyük bir atıfta bulunuyor. Öyle ki bir ev, üç-beş kişi ile bir çok milyon dolarlık bütçeli filmleri geride bırakan bir yapıt benim için. Görüntü, ses, efekt konusuna girmeden sadece diyaloglar ile seyirciyi kendisine bağlıyor. Müzik ise hiç duyulmuyor filmde. Zaten sorualr ve verieln cevaplarla süregiden psikolojik savaş yeterince bağlıyor insanı filme.

Dünyalı ( The Man From Earth ) 87 dakikalık normale göre kısa bir Amerikan filmi. Jerome Bixby tarafından çok güzel kurgulanmış ve playboy filmleri çeken, çok da fazla tecrübesi olmayan Richard Schenkman tarafından da sade bir şekilde filme dönüştürülmüş. IMDb severler tarafından da 24.500 oyda 8.1/10 puan ortalaması tutturmuş bir film. Bu da milyonluk bir çok filmi geride bırakan bir puan ortalaması demektir.

Dünyalı ( The Old Man From Earth ) hakkında söylenebilecek son söz ise dinsel içeriğinin biraz Hristiyan kesimi sinirlendirebileceği. Bazı alışılmışın dışında sözler ediliyor filmde. Kesinlikle izlediğiniz her andan keyif alabileceğiniz bir film. Benim puanım bu filme dokuzdur. İzlemeniz şiddetle tavsiyedir.

immortALance

Yönetici

You may also like...

4 Comments

  1. […] yapımlarda oynatarak çok iyi bir film çıkartılamıyor. Oysa ki en büyük örneklerden birisi Dünyalı Filmi. Düşük bütçeyle büyük işler başarılabilir fakat büyük bütçeyle kötü bir konu […]

  2. Tamam çok güzel bi film ama bi türlüü bulamıyorum.

  3. […] kızdırılması sonucu çiftin başına gelen olayların anlatıldığı Paranormal Aktivite Dünyalı gibi düşük bütçeli ama muhteşem kalitedeki filmlerin başında geliyor. Hala anlatırken […]

  4. […] diğeri ise bütçe konusu. Bu konuya aslında pek değinmek istemiyorum çünkü Dünyalı filmini izledikten sonra bütçenin bir öneminin olmadığını gördüm. Amaca göre bütçe […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.