Dünyanın Durduğu GünDünya’nın Durduğu Gün ( The Day The Earth Stood Still ) hangi gündür diye düşünür herkes. Kıyamet ne zaman kopacak. Tarihten bu yana bir kaç defa dünya artık tükenmiş ve yeniden başlamıştı çok çok uzun yaşamı boyunca. Bu filmde de Dünya’nın durduğu Gün için farklı bir bakış açısı yakalanmış.

Kadrosu 2 kişilik olan ve bu iki kişi ise ünlü olan bir film. Keanu Reeves ve Jennifer Connelly gibi kalite oyuncuların oynadığı Dünya’nın Durduğu Gün 1950’li yıllarda çekilen filminin tekrarı. Efekt olarak Hollywood iyi işler yapsa da son zamanlarda oldukça sapıtmış durumda. Bir çok filminde kaliteli oyuncuları o kadar masraf yaparak oynatmalarına rağmen oyuncular bile kurtaramıyor kısır konuları. Öyle ki; Orjinal Cinayetler buna büyük örneklerden birisi.

Dünyamız oldukça kötü bir hal almakta ve artık bir dur denmeli. Nuh Peygamber bir şekilde geri gelmeli ve dünyayı bu pislikten kurtarmalı. İşte bu hale gelince durum bir kurtarıcı gelir ve dünyayı kurtarmaya kalkışır. Film bunun üzerine. ABD’nin artistliğini, her kötü durum gibi devlet büyüklerinin kaçısını ve ortalığı bir cengaere bırakışını, insanların aslında kendi kendilerini yiyip bitirdiklerini bize çok iyi anlatan ama bunu anlatırken devasa bir güzellik sunamayan film.

Dünya’ya bir küre iner. yanında tahrip gücü yüksek, Uzaylımız Klaatu’yu korumak üzere tahrip gücü yüksek bir robot bulunmaktadır. Klaatu Kaçan Amerika’lı başkan ve yardımcısının yerine komutayı alan akdına Dünya yetkilileriyle görüşmek istiyorum der fakat kadın dünya’yı biz yönetiyoruz der ve böyle birşeyi reddeder. Maksat dünya duymasın elimizde saklı kalsın bu adamdır fakat adam kaçar ve dünya’yı kurtarma süreci başlar. Bu sırada kadınal iyi anlaşır. Kadın olayın farkındadır fakat tüm dünya düşman olarak görür. Sonrasıı izlemek gerekli.

Imdb 8.2 ortalama vermiş fakat bu sadece birşeylerin farkına varılmasını sağladığı için denilebilir. Zira bu kadar kaliteli oyuncuları böyle basit yapımlarda oynatarak çok iyi bir film çıkartılamıyor. Oysa ki en büyük örneklerden birisi Dünyalı Filmi. Düşük bütçeyle büyük işler başarılabilir fakat büyük bütçeyle kötü bir konu büyük iş başaramaz.

95 dakikanızı 2008 yılı yapımı bu filmi izleyerek dünyanın içine battığı pisliği ve sonunu fark etmek için harcayabilirsiniz.

Dünyanın Durduğu Gün Filminin 1950’li Versiyonunun Afişi

immortALance

Yönetici

You may also like...

1 Comment

  1. dünya dışındaki yaşam hakkında beni düşündüren filmlerden birisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.