E-Ticaret günümüzde ticaretin aktif şekilde döndüğü bir alan. Sanmayın ki çok büyük. Hayır değil. Bir Amazon söz konusu olduğunda ne yazık ki Bir Alibaba gibi değiliz bile hepsini toplasan fakat yine de son dönemde oldukça ivme kazanan bir sektör.

Günümüz ticaretinin hatırı sayılır bir oranı E-Ticaret ile dönmekte. Buna mukabil konusunda uzmanlar yaratıyor. Daha önceden E-Ticaret tek kişilik bir uzmanlık alanıyken artık bu ticaret şekline dahil olan stok yönetimi, sevk organizasyonu, pazarlama, grafik, altyapı gibi yan dallarda da uzmanlık isteyen bir sektör haline geldi. Yani gittikçe büyüyor.

Yaklaşık olarak 10 yıl önce telefon ile yatak satarak başladığım bu sektörde günümüzde yıllık birkaç milyon Türk Lirası ciro elde eden bir E-Ticaret hacmine sahip ve 3 ilde 11 fiziksel mağazaya sahip bir firmanın E-Ticaretinden sorumluyum. Bu sebeple bu konu üzerine bir şeyler karalamayı kendime hak görüyorum. :)

E-Ticaret denilince akla genellikle internet sitesinden bir şeyler satmak geliyor. Eğer büyük bir yatırımınız yoksa bu şekilde satış yapabilmek gerçekten çok zor. Bunun için iyi bir yatırım ve güzel bir marka değeri yaratmak öncelikli hedef olmalıdır ki bu günümüzde Hepsi Burada, N11 gibi sitelerden gereken komisyonu vererek satış yapmaktan binlerce kat zor bir süreç. Düşünün ki Hepsi Burada dahi Türkiye’nin kendi ürünlerini satan en büyük sitesiyken ve rakipleri birer birer kapanırken kendisi sitesini farklı firmalara açarak karma ürün grubuna geçiş yaptı.

E-Ticarete başlamadan önce öncelikle hedefi belirleyip maliyetleri ortaya koymak gerekir. Sanılanın aksine internette ürün satmak size bedavaya mal olmaz. Normal şartlarda hesaplanan dükkan kirası değeri %8 gibi ortalamalarda baz alınırken E-Ticarette emin olun bundan daha fazlasını kendizi tanıtmak için harcayacaksınız. Gerek Intatgram gerek Google gerekse farklı mecralara ciddi reklam vermeniz gerekiyor ki rakipleriniz buna çoktan başladı bile. Öncelikle kendinizi bir site kuracağım ve milyoner olucağım hayalinden kurtarın. Size tavsiyem Youtuber olmanız. Şuanda kısa yoldan binlerce lira kazanmanın yolu bu.

Şuanda E-Ticarette en etkili başarı yollarından en önemlilerinden birisi stoklu çalışmak. Stoklu çalışmanın bize ne gibi avantajları olablir.

1- Kesinlikle hızlı kargo/teslimat 15 gün sonra gönderirim diyenlere göre sizi daha da öne çıkartıyor. Müşteri bu gibi durumda gerekirse daha fazla ödeme yapabiliyor.

2-Bu sizin için hem katma değeri arttırmanın hem de satışları arttırmanın bir zincir modelidir. Özellikle de N11, Hepsi Burada gibi siteler de girilen termin sürelerine bağlı olarak algoritmalarını ayarlamış durumdalar ve sizi daha üst sıralarda göstererek daha ucuza daha ideal sıralamalarda çıkmanızı sağlıyor.

3- Eğer ki bir müşteriye satış yaptıysanız bıraktığınız izlenim sizler için bundan sonraki alışveriş deneyimlerinde de kendisini gösterecektir. Aynı gün kargo/teslimat müşterinin bir çok şeyi göz ardı etmesini sağlıyor. Bir sonraki alışverişte de sizi görmüş geçmiş değil deneyimlemiş olacağı için nokta adres olarak sizlere ulaşacaklardır.

Sizlere kısaca stoklu çalışmanın öneminden başlayarak bir yazı dizisine başladım. Maalesef bu tek bir yazıya sığmayacak kadar uzun ve uzadıkça da sıkabilecek bir konu. :) Takipte kalmaya devan edin.

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.