Camii

Hesaplarıma göre doğduğumda Ramazan Ayı Ocak Ayı’na denk gelmekteymiş. Yani ben hiç yaz vakti Ramazan Ayı görmemişim. Eh hâla da görebilmiş değilim. Görecek miyim orası da meçhul.

Düşündüğümde çok zor bir Ramazan bekliyordu bizi. Yazın kavrulmuştum zira. Buna uzun saç da eklenince yedi bitirdi beni diyebilirim. Hatta Ağustos’un yarısını çıplak geçirdiğimi de itiraf etmek istiyorum. Yine de Ramazan 1 yani 1 Eylül dediğimiz gün havalar serinledi. Öyle çok fazla da ısınmadı peşinden hani. Sanki ay başlangıcı sıcak ile soğuk arasında bir sınırdı da biz o sınırı geçtik o gün. Sabahında aniden serinledi hava. Bu da bize kolay bir Ramazan Ayı sağladı şüphesiz.

Ben bu Ramazan eskiden aldığım tadı alamadım açıkcası. Eskiden daha farklıydı gibi geliyor bana  Ramazanlar. Biraz da asosyal yapımdan kaynaklanıyor olsa gerek. Her sene biraz daha kopuyorum ya hayattan ondan olması lazım. Yine de güzel iftar organizasyonlarım olmadı da değil hani. Hiçbirşey yemeden direk dürüme bile sarıldığımı hatırlıyorum. Bunlar yerinde güzel mevzular derken…

Şeker

Ramazan Ayı’nın peşi bayram ama ne bayramı. “Şeker Bayramı mı yoksa Ramazan Bayramı mı?” diye soruştururken Diyanet İşleri Başkanlığı olaya açıklık getirmiş durumda zaten. Fıtır Bayramı da gerçek adıymış. Ramazan’dan zevk almayan bayramından da fazla zevk almıyor galiba. Kendimden böyle görüyorum. Ne bileyim çocukluğumdan beri izlerim insanlar sinemaları, alışveriş merkezlerini doldururlar bayramda Öncesinde de çarşı pazar dolar. Her taraf süslenir. Bir bayram yaşanır ama ben bu organizasyonları çocukluğumdan beri sevmiş değilim. Zira Capitol’de fink atmaktansa komşumuzun elini öpmek çocukluğumda hem daha çekici hem daha kârlı gelirdi bana. Belki de artık parayı alan değil veren taraf olduğumuzdan olsa gerek bayramın tadının kaçması ama yine de bayram bayramdır. Biz nasıl seviniyorsak şimdiki çocuklar da o kadar seviniyorlar. Değişmeyen şeylerden birisi de budur elbette. Çok da para vermem iki defa geliyorlar… İkinciye şekeri yaslamak gerekiyor.

Uzun bir yazı oldu. Bitirelim artık. Şimdiden herkesin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. Bir de birşey rica ediyorum lütfen şu reklamlardaki gibi kimse dikilip de dedesine mani okumasın. Ben denedim ciddi boyutlara varabilecek etkileri mevcut.

immortALance

Yönetici

You may also like...

2 Comments

  1. saçma
    istediğim bilgi yok.

  2. aynen öyle katlanyiorum yazdiginizlara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.