Eurovision 2010 Logosu daha çizilmediğinden 2009 ile idare edelim. (:
Eurovision 2010 Logosu daha çizilmediğinden 2009 ile idare edelim. (:

Eurovision yarışmasının ana öğelerinden birisi ülkeler arası dayanışmadır. Eurovision yarışmasının asıl amacı Avrupa ülkelerinden birer temsilcinin katılmasıyla düzenenlenen bir şarkı yarışması sonucunda ülkelerin birinci olarak kendi reklamlarını yapmasıdır fakat iş uluslararası oylamaya dökülünce biraz şaibeler de ortaya çıkabiliyor.

İtalya bir gün çıkıyor ve diyor ki; ” Bu adil oylama değil kardeşim. Ben bu düzene ortak olamam.” ve çekiliyor yarışmadan. 1997 yılından beri de siyasi oylama sebebiyle de katılmıyor yarışmalara. Eurovision 2010 da jüri sistemi olduğu için bu yarışmaya katılmayı planlıyorlar. Aynı şekilde Avustralya da böyle istiyor.

Türkiye bu yarışmada son yıllarda büyük ivme elde etti. Ajda Pekkan’lı petrol devirlerinden sonra İngilizce şarkısı ile önce Sertap Erener birinci oldu sonra da Athena üçüncülüğü elde etti. Ardındna yanılmıyorsam 5. falan olmuştuk. 2009 yılındaki yarışmalarda da temsilcimiz Hadise 4. sırayı elde etti.

Ülkeler arası ilişkileri iyi değerlendirmenin güzel yollarından birisi aslında Eurovision şarkı yarışması. Kim kimi seviyor, kim kimin dostu, bunların hepsinin halkın dilinden alıyorsunuz. Çok az bir kesim ise şarkının güzelliğine oy veriyor. Güney Kıbrıs ve Yunanistan bildiğiniz gibi yıllarca paslaşır durular.

Eurovision 2010 Yarışması Tarihleri

Son yarışmayı kazanarak ev sahipliği ünvanını alan Norveç’in resmi televizyon istasyonu NRK ve Avrupa Yayın Birliği (EBU)’nun yaptıkları ortak açıklamaya göre, birinci yarı final 25 mayıs, ikinci yarı final 27 Mayıs ve final de 29 Mayıs 2010 tarihinde yapılacak.

Eurovision 2010 Yarışması Türkiye Temsilcisi Belli Oldu

2010 Eurovision yarışmasına katılacak olan Türkiye Manga grubuna resmi daveti iletti. Şarkının dili herkesin merak ettiği bir şey fakat Manga çalışmalara başladığını ve gelişmeleri sosyal paylaşım platformundan duyuracağını açıkladı.

~Dip Not: EUROVİSİON 2010 için kurulmuş Facebook Grubu’na da bir göz atın derim ben.

immortALance

Yönetici

You may also like...

13 Comments

 1. zaten wikipedia da yazana göre 2010 da biz de yarışmaya katılmayacakmışız…

 2. Ben öyle bir şey göremedim wikipedia da. (:

 3. arkadaşım doğru söylemiş katılamyacağımız yazıyordu ama sonra değişti bizde katılacağız…

 4. neden katılmıyacakmısız cook merak ettm haa:s

 5. Ya evet wikipedia’da ole yaziyordu ama sonradan degisdi ama suanda belli degil cunku Katilanlardan suanda Turkiye yok ztn suanda 14.Ulke katiliyor uburleri belli degil bizim gibi ama biz katiliriz merak ettmeyin:) ve bu arada cocuk sarki yarismasina katiliyoruz. Ismi bile belli olmus.

 6. katılmassak bizi geri çekilen ülke olarak görürler ve 1. olmalıyız

 7. bence bizden sertap erener katısın

 8. kesinlikle Bedük gitmeli, %100 birinci olur.

 9. bence eurovisıon a katılacak sarkıcıyı ii secmelyz hadiseyi görduk ne kadar 4.seclsek de kadında canlı performasnda hc ses yoktu turkye gördu bunu.daha iyi,sesi de güzel canlı performası da düzgün mumkun oldugunca slow söylemeyen ve bizorda guzel temsil edebilcek brni secmek gerekir.ve mutlaka bnce inglizce blmesi sart alahın demet akalını mlleti aşagılarken orada inglzce blmeyp napıcak ya nasl konuşcak herkese thank u der artık.onun sesi de yok blgsyrla duzeltıorlar.ayrıca yarşmaya katılmalyz sonçta ulkemzi tmsl edicez.atiye deniz guzel bi sarkıyla cıkarsa kaznblr snçta ing blıor.bde yarşmaya kesn inglzce bi sarkıyla katılmak grkır.turkçe olnca hc bi ulke anlamıor
  ,snçta tum dunyada gecerli olan tek dil war o da inglzce yanisnçta,türkçe her nekdr kendi dlmzde olsa kmse anlamıor bunu kaç kez gördk bide yani.kesnlkle birde slow sarkıyla katılmamalyz.pop la katlmalyız.aslnda petek dinçözun sarkıları da guzel sesi de guzel canlı performansı da fiziğide yani.o da katılablr hareketli ingilizce birsarkıyla.inglzce de blse biraz super olr yani onla.

 10. bizim bu yarışmayı kazanmamız gerek.çünkü:bizim geri çekildiğimizi sanacaklar.

 11. bu ne dir ya en son gördüğümde türkiye vardı !siz atıp tutuyosunuz bi kere türkiye var ama başvuran sanatçı yok
  bence kesinlikle şebnem ferah gitmeli ve şarkı ingilizce olmalı

 12. hiç kimse boşuna atıp tutmasın türkiye katılmayacak die cünkü katılıo bhen daha bu qun baktım ismimiz sonra üçüncü yasıo en zonda yunnistanın ismi vhar

 13. karamandan 1 inci

  ben katılıyım norveçte yasıom ingilizcem süper 12 ysndym oylarınızı bekliom 70 yaz 5862 gönder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.