Avrupa sineması bazı zamanlar Hollywood’dan daha iyi gelir bana ki yine bir çok Hollywood filminin üzerine çıkan bir yapımı anlatmak istiyorum sizlere.

Fransız Sineması’nın 1993 yapımı Fanfan adlı filmi ile karşınızdayız. Öncelikle bu filmden nasıl haberim olduğunu anlatmak istiyorum. Sosyal ağlardan birisinde Nara adlı bir kişinin Gitme adlı bir parçasına yapılan klipten bu filme ulaştım. Klibi izledikten sonra hangi filmden diye araştırmak zorunda kaldım. Nara – Gitme adlı güzel şarkıyı dinledikten sonra buna çok güzel uyan Fanfan’ı izleme hissi doğdu içimde ve kısa bir araştırma sonucu filme ulaşarak izledim.

Hemen filmin kaynağı olan kitabına da değinerek oradan da filme ulaşmak istiyorum. Fanfan Alexandre Jardin tarafından yazılan bir romanı. Ayrıca Alexandre Jardin bu filmin yönetmen koltuğunda oturan isim. Kitap 1996 yılında yayınlanmış. Daha 25 yaşındayken bu roman 20’den fazla dile çevrilmiş. Bu da ona büyük bir ünvan kazandırmış.

Aşkı korumaya çalışan bir erkeği ve aşkı bulmaya çalışan bir kızı anlatan FanFan, kişiyi kendi dünyasında bir seyahate çıkartıyor. Esas oğlan yani Alexandre  ( Vincent Perez ) ve aşık olduğu kız FanFan ( Sophie Marceau ) arasında geçiyor bütün film. Oldukça kısıtlı bir bütçe ve oyuncu ile çekildiği gün ışığı gibi ortada bir film ki Fanfan bütün filmi tek bir kısa şort ile bitirdi diyebiliriz. Eski modayı da görebildiğimiz 15 yıllık filmde Alexandre Fanfan’a aşık olur ve bunu da evlilik arifesinde yapması işleri kızıştırır. Bir yanda Alexandre’nin evleneceği kadın ve bir yanda Fanfan. Aslında çocuk her şeyi elinin tersiyle iter ve kıza sahip olabilir ama bakış açısı cinsel değil tamamen duygusaldır. Kendine söz verir. Hayatının sonuna kadar flört edecektir ve asla kızı öpmeyecektir. Böylelikle aşkın gündelik sorumluklarından kurtulacak ve kendilerini tüketmesini önleyecektir fakat ortada bir sorun vardır. Kız buna dayanabilecek midir?

Oldukça romantik bir havada geçen ve aldatmak ile aldatmamak arasındaki ince çizgide gidip gelen Fanfan, Sophie Marceu’nun güzel bedenini güzel bir oyunculukla birleştirmesiyle ve Vincent Perez’in da yakışıklı bir rol sergilemesi ile aynı hızda gidip geliyor ve filmin sonunda oldukça farklı sürprizler bizleri bekliyor. FanFan ortalama bir film gibi dursa da bana oldukça hoş bir hesaplaşma yaşattığı için hoşuma giden bir film oldu.

Fragman olarak da Nara – Gitme adlı klibi sizlere sunuyorum. Filme daha fazla yoğunlaşmanızı sağlayacağından eminim…

Fanfan – Alexandre Jardin

Can Yayınları
Basım Tarihi : 01 – 1996
ISBN : 9755106863
Etiket Fiyatı : 11.50 TL


immortALance

Yönetici

You may also like...

1 Comment

  1. […] bir sır gibi saklanmış hissetmelerinin çok güzel işlenmiş bir kompozisyonu. Tıpkı FanFan gibi bir aşk […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.