Fetih 1453 Filmi AfişiBir çağ açarak diğer çağı kapatan İstanbul’un Fethi olayı bir çok çizgifilm, filme, piyese ve kitaba konu olmuştur. Şimdi de Fetih 1453 filmiyle karşımıza çıkıyor. Tarih’in bu şanlı sayfası yıllarca tekrar tekrar işlenmiş ve Fatih’in tüm eylemleri bir ilham kaynağı olmuştur. Daha küçük denilebilecek yaşta büyük bir ideal, büyük bir otorite ve sonsuz bir aşkın getirdiği çalışma azmi…

“Fatih sizin gibiyken İstanbul’u Fethetti!” cümlesini elbet bir defa duymuşsunuzdur. Bu da ne kadar önemli bir unsur olduğunu göstermektedir.

Günümüz yapımlarında Tarih’e malolmuş kişiler ve olaylar gerek televizyon kanallarına gerekse beyazperdeye bolca aktarılmaktadır ki gelişen sinema teknikleri daha da gerçekci kılmaktadır. Öyle ki yakın geçmişte yapılan bir atakla Çanakkale Zaferi bir çok alanda tanıtılmıştır. Sanırım şimdi de İstanbul’un fethi tanıtımı da başlamaktadır. böylece sadece ders kitaplarındaki cümlelerden çıakrak önümüze görsel olarak inecek tarihimiz. Böylece algılama ve sindirmenin daha kolay olacağını düşünmekteyim.

Biraz da filme değinmek istiyorum. 2009 yılında çekimlerinin başladığı Fetih 1453 filmi 17 Şubat 2012 tarihinde izleyiciyle buluşacak. Biraz ustaca bir yapım beklemiyorum açıkcası. Her ne kadar şu güne kadar Türk Sineması’nın en maliyetli yapımı olduğu söylense de gişe rekorları kıracağı kesin olsa da açıkcası pek bir büyük beklenti içerisinde değilim. Yönetmen koltuğunda oturan Faruk Aksoy daha önceleri çektiği filmlerd eğlence tarzı çalışmış (Çılgın Dershane Serileri, Recep İvedik 3 vb.) ve başarılı olmuş olan bir kişi ki bunda başarı sağlayacağını düşünüyorum.. İnanın bunu da çok isterim. :) Tarihimizi anlatan ciddi bir yapıma ihtiyacımız var. Fazla da bir destekli yapım da olmadığı gözümüze çarpmakta.

Fragmanından filmi değerlendirmek gerekirse biraz bilgisayar oyunları gibi durmakta olsa da güzel savaş efektleri kullanılmış gibi duruyor. Suratın dağılma anı vs. biraz gerçekci durmakta ki bu da izleyiciyi tatmin edebilir. Açıkcası Steven Spielberg br İStanbul’un Fethi veya Çanakkale filmi çekse tadına doyum olmaz ama bakalım duyacak mı bizi. :) Bir güzel nokta daha 3 boyutlu animasyonlar da bizi beklemekte filmle beraber.

Oyuncu kadrosu biraz dizilerden kalma bir kadro gibi durmakta. Sansasyonel isimler söz konusu değil ki bu da artık sürekli aynı kişileri görmekten dolayı sıkılmamızı da engelliyor sinemada. Biraz yeni yüzler ve yeteneklere de kendisini göstermesi için şans verilmeli.

Filmin Cast kısmını kısaca aşağıya yazarakfragmanı da ekliyorum ve bir sonraki filmde görüşmek üzere teşekkür ediyorum…

Yapım: 2010_2011  –  Türkiye
Tür: 3 Boyutlu,  Dram,  Savaş,  Tarih,
Süre: 160 dakika
Yönetmen: Faruk Aksoy, 
Oyuncular: Ozan Çobanoğlu,  İbrahim Çelikkol,  Dilek Serbest,  Şahika Koldemir,  Recep Aktuğ,  Sedat Mert,  Volkan Keskin,  Özkan Güngör,  Cengiz Coşkun,  Edip Tüfekçi,  Devrim Evin,  Naci Adıgüzel,  Erdem Alkan,  Ali Rıza Soydan, 
Senaryo: İrfan Saruhan,  Atilla Engin,
Senaryo (Kitap):  –
Yapımcı: Faruk Aksoy,  Ayşe Germen,

Fetih 1453 Filmi Fragmanı

immortALance

Yönetici

You may also like...

2 Comments

  1. Fragmanı izlerken tüylerim diken diken oldu.böyle bir Sultan Yok..

  2. öyle bir insan daha gelmez o gelmiş gecmiş insanların en üstünü öyle biri bir daha dogmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.