Call Of Duty
Call Of Duty 2 Afişi

Her oyun severin farklı oyun zevkleri vardır. Kimisi yarış kimisi spor kimisi strateji kimisi ise fps gibi ateşli silahları birinci elden oynamayı severler.

Yaklaşık 10 yıllık bir fps tecrübesine sahip birisi olarak çok ileri takipte olmasam da bu oyun türü hakkında bir şeyler bilmekteyim.

Her zaman beni düşündüren beynimi kurcalayan bir sorudur bu.  Acaba katil ruhlu muyum diye kendime az sormadım.  İçinde sadistlik var mıdır sevgili Emre diye.  Tamam karakter llarak biraz duygusuz duhgusal ve gamsızdım ama o kadar da değilim diye düşünüyorum.

İlk oyunum Call of Duty olmuştur.  En dandik tüfeklerden tam otomatik kanaslara kadar bir çok silahla oynadım.  Düşmanı mermi manyağı yapmanın zevkine doyazıya vardım. Fakat en büyük katliamın zevkini shelshock oyununda aldığımı düşünüyorum.  Thompson ile kişi başına düşen merminin haddi hesabı belli olmuyor.  Hele ki oyunun sonlarına doğru kapısında kazığa geçirilmiş harabe bir kaleye girdiğim günü unutmam.  Kapının karşısında elinizde thompson ile yüzlerce düşmanı kevgire çevirebilirsiniz.

Shellshock Nam 67
Shellshock Nam 67

Çok sayılı öldürüşler inanın farklı bir haz veriyor oyun oynarken. Zaman zaman içerisine katılan operasyonel senaryolar ise tamamen çeşitlendiriyor. Küçük bir tim ile yaptığınız mühimmat deposu patlatma, zindandan adam kaçırmak gibi operasyonlarla oyunun daha da içerisine girebiliyorsunuz. Özellikle son gelişen yapay zeka teknolojileriyle yanınızdakilerle uyumlu bir hareket etme olanağı da oyundaki en büyük eksikliği ortadan kaldırıyor. Ayrıca ortam ile girilen etkileşim arttıkça da gerçekçiliği biraz daha yakalıyorsunuz. Şu anda tek sorun karşı düşmanın her defasında aynı rotadan gelmesi ya da aynı hareketleri sergilemesi diyebiliriz. Elbette bu da aşılacaktır fakat oynayışta nasıl bir etki eder bunu elbette görmeden öğrenemyiz. Şahsım kanaatinde bu durum zorluk seviyesinin artmasına yardımcı olacaktır.

Sniper Elite V2
Sniper Elite 2 Oyunu Görseli

Mesela sniper olmak benim için büyük keyiftir ve bunun keyfine gerek 1. Ve 2. Dünya savaşlarında görev icabı gerekse sniper elite gibi profesyonel sniper olarak vardım ki 300 metreden şah damarına ateş etmek,  merminin gidişini izlemek ve kanların fışkırışına şahit olmak için sniper elite biçilmiş kaftan.

Online fps oyunlarında da Counter Strike yılların eskitemediği bir efsane,  internet cafelerin geçim kaynağı ve Türk gençliğine lan bağlantısı,  bilgisayar ağı kurmayj öğreten bir oyun.  Bu oyundan sonra doğuştan asker olan Türk erkeğinin zorunlu askerliğe daha hazır gittiğini söyleyebilirim.

Bu tür fps oyunlarının en tepesine Call of Duty konulmalıdır.  Zaman zaman başarısız oyunlar çıksa da ilk oynadığım oyun olma avantajıyla listemin bir numarasıdır.  Senaryo modu haricinde online olarak da aşıro derecede etkili bir oyundur.

Eğer bir fps hastasıysanız bu oyunu kesinlikle oynamışsınızdır.  Eğer bu oyunun serisini bitirmediyseniz size fps oynayan biri gözüyle asla bakılamaz…

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.