Geçmişi Olmayan Adam ( The Bourne Identity) filmi bir süikasti beceremeyen ajanın vurulduktan sonra denize düşmesini, ardından İtalyan balıkçılarca bulunarak iyileştirildikten sonra kendisini aramasını anlatıyor.

Balıkçılar bir adamı bulurlar. İki kurşun yemiştir ve durumu kötüdür. Bildiği tek şey kalçasındaki bir banka numarasıdır. Daha sonra bankadan başlayarak yavaş yavaş kim olduğunu öğrenecektir fakat bunlardan pek memnun olacağı söylenemez. Tüm bunların yanında bir tane de kız girer hayatına.

Başrolünde Ocean’s Eleven, Twelve ve Thirteen serilerinde de oynayan Matt Damon. Bu oyuncu burada da kendini göstermiş. Filmde yakın dövüşe ve yabancı dile yatkınlığıyla görüyoruz.

Geçmişi Olmayan Adam için devam filmlerini de tetikledi.  İMDb’den 94.000 oylamada 7.7 puan almayı başaran Doug Liman yönetimindeki Geçmişi Olmayan Adam’dan 2 yıl sonra Medusa Darbesi ve 2007 yılında ise  Son Ultimatom filmleri de yine Matt DAMON ile çekildi.  Bu projelerden en iyisi son Jason Bourne filmi gibi görünüyor. İMDb puanı 105.000 oylamada 8.55 puan almış durumda. Bu da IMDb sıralamasında 139. yapmış. Hatta başarısı öyle gelmiş ki Bond ile Jason Bourne  kıyaslamaları da yabancı forumlarda rastladığım şeyler.

120 dakikalık 2002 ABD – Çek Cumhuriteyi ortak yapımı film aksiyon severler tarafından izlenebilecek güzel filmlerden bir tanesi. Yönetmen koltuğunda ise Doug Liman oturduğu Geçmişi Olmayan Adam’ın senaryosu ise Tony Gilroy ve W. Blake Herron var.

Diğer filmlerini de en kısa zamanda izlemeyi ve yine buraya yazmayı planlıyorum. Eğer yazdığımda haberdar olmak isterseniz yandaki abonelik kutusunu kullanmanız yeterlidir.

Son olarak bu seride bir haber daha. Daha ismi konulmayan bir Jason Bourne projesi daha var. 2010 yılının yaz ayında vizyona girmesi planlanıyor. Ayrıca hikayenin kaynağı olan Robert Ludlum tarafından yazılan, Altın Kitaplar tarafından yayınlanan ve Gülten Suveren tarafından çevrilen kitabın sayfasına ulaşmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

immortALance

Yönetici

You may also like...

4 Comments

  1. Çevirilerinden okuduğum Robert Ludlum’un kitaplarını gerilim, aksiyon özelliklerinin yanısıra güçlü kurgularından ötürü çok beğeniyorum.

    Daha önce izlediğim için rahat rahat okuduğum yazınızdan öğrenmiş oldum ki (belki de hatırladım sözcüğünü kullanmalıydım) Geçmişi Olmayan Adam adlı film de aynı yazarın kitabından uyarlanarak çekilmiş.

    İlk kez “Can Dostum”da izlediğim ve çok beğendiğim Matt Damon’ın yazınızda sözettiğiniz filmlerinden sadece “Son Ültimatom”u izlememişim.

  2. Diğer filmlerini de tedarik etmeye çalışıyorum. Fazla film göz çıkarmaz. :)

  3. […] Universal Pictures’in yapımcılığını üstlendiği filmi ise yazan ve yöneten isim Geçmişi Olmayan Adam ( The Bourne Identity ), Medusa Darbesi ( The Bourne Supremacy) ve Son Ültimatom ( The Bourne Ultimatum) üçlemesinin de […]

  4. […] Universal Pictures’in yapımcılığını üstlendiği filmi ise yazan ve yöneten isim Geçmişi Olmayan Adam ( The Bourne Identity ), Medusa Darbesi ( The Bourne Supremacy) ve Son Ültimatom ( The Bourne Ultimatum) üçlemesinin de […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.