5 yıl önce hizmete açılan GMail daha düne kadar beta halde duruyordu. Bir çok kesim tarafından bir çok eleştiriye neden olan GMail artık beta olmaktan kurtuldu ve stabil duruma geçti. Yani artık kusursuz ve hatasız demek oluyor bu. Pekii bunun sebebi nedir?

Yaklaşık oalrak 3-4 yıldır GMail’i kullanmaktayım ve içerisinde onbinlerce e-mail saklamaktayım. Elbette bu tür bir depo için oldukça yeterli alana ve hizmete sahibim fakat beta etiketi beni krokutmuyor da değildi hani. Sonuçta Beta demek bir nevi “Sorumluluk Kabul Edilmez. Hala eksikleri ve sorunları var.” demekti. GMail Labs sürekli gelişiyor ve geliştiği için de GMail beta olarak ilelebet kalacak diyenleri yalancı çıkaran bu uygulamam ana sebebi pazarlama stratejisiyle alakalı olsa gerek. Çünkü rakipleri hızla gelişirken GMail hala geliştiği halde beta durumda kalırsa olmazdı. Bu işlem bir tek GMail ile alakalı da değil.

Calendar, Google Docs ve Google Talk da artık beta namını üzerinden atan diğer Google uygulamaları. Beta namını üzerlerinden atması ise geliştirmenin durduğu anlamına gelmiyor elbette. Geliştirme çalışmaları sürekli olarak devam edecek fakat sessiz sedasız Beta etiketinden kurtulan bu uygulamalara özellikle GMail’e yapılan yorumlar ne olacak merakla bekliyorum.

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.