Sabah kalktığımda karşılaştığım Google tarafından gönderilen  bir mailde yeni bir reklam türünden bahsediliyordu. Google Adsense ile ilgili yeni bir özellik sunarak, sayfaları alanlarına göre kategorilendirecek ve kullanıcıların en çok ziyaret ettiği sayfa türüne göre sitenizdeki reklamları baştan düzenleyecek. Yani Google Adsense artık sitelerde kullanıcıların türüne göre de reklam göstermeye çalışacak. Ayrıca Google Adsense sahibi kişilerin de Hesabım Sekmesinde İlgi Alanına Dayalı Reklam ile ilgili özellikler çıkacak.

Google Adsense’in ilgi alanlarına dayalı reklamı sayesinde site sahiplerinin bol miktarda özen gösterdiği alakalı reklam mantığı daha iyi işlemiş hale gelecek ve içeriğe değil aynı zamanda kullanıcıya da yönelik bir reklam politikası izlenmiş olacak. Ben Spor sayfalarını daha çok geziyorsam bana spor reklamları, seyahat sayfasını geziyorsam da seyahat reklamları göstericelecek.

Kategorize işlemi anladığım kadarıyla; siteye değil sayfalara göre çıakcak. Bilindiği gibi sayfalarda içeriğe göre reklam çıkmakta ve bundan yola çıkarak kullanıcılar içeriğe göre değerlendirilecek. Mesela ben bir teknoloji ağırlıklı sitede döviz haberlerini geziyorsam, bana döviz reklamları ağırlıklı çıkacak. Zaten istatistikler de adsense reklamlarının eskiden çıkma işlemine göre olacak.

Önümüzdeki bir-iki ay içerisinde İlgi Alanlarına Dayalı Reklam beta testlerine seçilen bir miktar Google Adsense kullanıcısıyla birlikte başlayacak. Bu kişileri Google seçecek. Ayrıca internet kullanıcıları Google Reklamları’nda altta yazan Google Reklamları bağlatısına tıklayarak veya Google Ad Preferences linkine tıklayarak hangi kategoriye dahil edildiğini öğrenebilecek, kategori düzenlemesi yani ekleme-çıkartma gibi eylemlerde bulunabilecekler.

Bu sistem kullanıcı bilgisi topladığından dolayı, Gizlilik Politikası sayfamızda buna yer vermemizde gerekecek. Bu sebeple bu düzenlemeyi 9 Nisan 2009 tarihine kadar gerçekleştirmek gerekli.

bu yararlı olabileceğini düşündüğüm proje için hevesle beklemekteyim.

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.