Google LogoDünya’da arama motoru konusunda 1 numara olan Google kendi reklamlarını kullanmayan Wikipedianın reytinglerini düşürecek ve O’na rakip olacak olan ansiklopedi projesi Knol’u resmi blogundan duyurdu.

Knol‘da her türlü bilgi ve informasyon yer alacak. Google ünlü yazarları bu oluşuma davet etti ve yazarlar kalemlerini Knol için konuşturmaya başladılar.,

Google internette bilginin ulaşılması zor olduğunu ve düzenli olmadığını belirterek Knol ile bunu daha kolay hale getirmeyi amaçladıklarını belirtti. Yani Wikipedia’ya da bir taşlama yapmış oldu. Knol ile de bu amaçlarına başladılar.

Google’ın ansiklopedisine ‘Knol’ (Knowledge, Türkçe’de ‘Bilgi’ anlamına geliyor) adlı bölüme tıklayarak ulaşmak mümkün olacak. Bu bölümde, araştırılan konuyla ilgili tüm yazılar ve yazarların makaleleri yer alacak. Ayrıca burada bilgilerin değerlendirmesi ve görüş belirtilmesi de yapılabilecek.

Google Logo Opposite Wikipedia Logo

Başka bir yandan Marshable‘de Knol hakkında çıkan bir yazıda ise Knol’un amacının hemen hemen her aramada hakimiyeti eline alan Wikipedia’ya rakip olunduğu söylenmiş. Dünya’da her yerde birinciliğe ulaşmaya başlayan Google’ın Wikipida’ya savaş başlatma olanağı üzerinde durulmuş. Bu konuda açılan “Knol Wikipedia’ya karşı bir savaş mı?” anketinde ise şu an itibari ile 623 kişiden 441’i hayır cevabını vermiş.

Yapısal bakımdan bir bloga benzeyen Knol’un görüntüsüne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.