Google, Chrome adlı tarayıcıdan 9 ay geçtikten sonra yeni işletim sistemi Google Chrome OS‘yi duyurdu. Böylece bir çok alanda kendi içinde de yapmış olduğu yeniliklere büyük bir yenisini daha eklemiş oldu.

Daha önce çıkarttığı Android adlı sadece cep telefonu için kullanılabilen işletim sisteminden farklı olarak bu seferki bilgisayarlar için de kullanılabilecek ve bir kaç saniye içerisinde internete bağlanabileceksiniz.Google Blog’da genellikle de internet özelliklerinden bahsedilmiş ve bu da bende Google Chrome OS’nin internet kullanıcıları için tasarlandığı yönünde bir izlenim uyandırdı.

Şu anda kullanıcılar bir çok programı çalıştırmak için Windows işletim sistemine muhtaç. Google Chrome OS açık kod kaynaklı olarak içinde bulunduğumuz yılın sonunda ücretsiz olarak kullanıma sunulacak ve 2010 yılının ortalarında ise Netbook ürünleriyle birlikte de dağıtımına başlanılacak.

Böylece Google Microsoft ile bir alanda daha rekabete girmiş olacak ve bu sefer daha kuvvetli olarak bu rekabetteki pazar payını da arttırmak için elinden geleni de arkasına koymayacak. Sadece internet amaçlı gibi duran işletim sisteminde çalışacak bir çok program ve eklentinin açık kaynaklı olduğunu düşünürsek çıkması çok uzun sürmeyecek ve Google’da Chrome OS işletim sistemini destekleyecek uygulama altyapısını kurmakta da güçsüz kalacak bir firma değil.

Ayrıca bazı ekran görüntüleri ve bilgilere de buradan ulaşabilirsiniz. :)

immortALance

Yönetici

You may also like...

1 Comment

  1. Google Microsoft u alt eder gibime geliyor : )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.