IBM LOGOTeknoloji devlerinden IBM 3 yeni nanoteknoloji geliştirdi. IBM nanatoknolojilerinden birisi verilerin doğrudan atoma yüklenmesini mümkün kılabilecek bir sistem olark geliştirildi. IBM araştırmacılarının geliştirdiği teknolojiye göre atomun manyetik anizotropisini ölçebilen yöntem sayesinde, araştırmanın sonuçlanmasını takiben verilerin atomlara yüklenebilmesi sağlanabilecek.

Bu teknoloji sayesinde birkaç atomda veri depolanabilecek ve bir youtube veri deposu iPod kadar bir cihaza sıkıştırılabilecek.

IBm’in geliştirdiği ikinci nanoteknolojiye göre işlemcilerin performansını
sağlayanan transistörler moleküler boyutlara kadar indirilecek bir naphthalocyanin molekülü içinde kullanılan iki hidrojen atomunun, transistörlerin yerine getirdiği elektrik devresi görevini üstlenmesiyle mümkün olacak.

Araştırmaların ticari sonuç oalrak ortaya çıkması için daha çok zaman olduğunu açıklayan IBM yetkilileri gelecekteki standart bir pc’nin şuanki en hızlı bilgisayarı yakalayabileceğini de eklediler.

Son IBM nanoteknolojisi de baskı alanında. Bu teknoloji 60 nanometreden ufak baskılar yapılmasına olanak sağlıyor. Biyomedikal alanda kanser hücrelerin belirlenerek işaretlenmesinin yanısıra , metal, polimer, yarı iletken ya da oksit gibi maddelerin tek bir yüzey üzerine uygulanması da daha kolay hale gelecek.

TEknoloji görüldüğü gibi hızla gelişmekte. Benim görüşüme göre piyasaya sürülen teknoloji hazırda bekleyenlerin yanında hiçbirşey şuanda. SAdece pazarpayı ile ilgili stratejiler. Firmalar piyasaya sürdükleri ürünlerin getirisini almadan yeni bir ürün piyasaya sürmek istemiyorlar. Bundan sebep yeni teknolojilerin işleme konulması gecikiyor. Bunları sadece NASA gibi bilimsel alanlarda faaliyet gösterenler kullanıyor. Açıklama ise sadece karizma amaçlı. Eminim daha ne buluşlar vardır ortalıklarda dolaşmayan. Özellikle geliştirilen geleceğin teknolojisi olan nanoteknoloji hayatı çok ama çok kolaylaştıracak. İlk adımlarında bu kadar iyileştirmeyi kullanıyor olmamızdan belli.

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.