İstanbullular’ın büyük çilesi olan ama daha önce de Metrobüs Karalamaları yazımda anlattığım ulaşımda bu sefer zaman kaybı ile ilgili bir gelişmeye, benim daima bir devrim olarak düşündüğüm AkYolBil ( Akıllı Durak )

Genel olarak durakta bazı zamanlar uzunca süre beklemek veya yanlış araç tercihi zaman kaybına neden olmaktaydı. İşte bu durumun ana çözümlerinden biris olan AkYolBil yani adkıllı durak yapılan duyuruya göre 15 Mayıs 2009 tarihinde 750 durakta hizmete girecek ve 900 durakta sanal olarak hizmete girecek. Bu sistem ile neler yapıalcak onlara değinmek gerekirse;

1- 5000 İ.E.T.T aracı ve yolcu yoğunluğu izlenerek ona göre anında müdahale edilerek ek araç konulacak.

2- Merkezi Kâğıthane’de bulunan AkYolBil ile araçların durağa tahmini varış satleri belirlenerek duraktaki LCD panolara yansıtılacak.

3- AkYolBil ( Akıllı Durak ) sistemi ile otobüste hasta bulunması durumunda Ambulans çağırma ve “panik” butonu sayesinde polis çağırma işlemi yapıalrak güvenlik artacak.

4- Aracın kalkış, yolcu alış saatleri denetlenebilecek ve sürücünün yetkili olup olmadığı görülebilecek.

Genel oalrka bu hizmetlerin yanı sıra Mobil EDS, İstanbul Kart ve Erişilebilir Yaya Kontrol Sistemi de hizmete kısa sürede sunulacak. Ben de hergün bunlardan bir tanesinin haberini sizlere ileteceğim.

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.