Uzun zamandan sonra Trakya bölgesine bir seyahat yaptım. İğneada o bölgede gitmediğim tek yer kalmıştı diyebilirim ve gitme fırsatını yakalar yakalamaz peşinden 3000km daha yol yapmam gerekse de gitmeyi göze koydum. 

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki İğneada’nın aşırı kalabalıklaşmamasının sebebi tıpkı Datça’da olduğu gibi yollarının zor ve meşakkatli oluşu diyebilirim. Belki de İğneada’nın bu kadar meşakkatli oluşunun sebebi bu bölgenin aşırı yoğunlaşması ın önlenmesi içindir. Bilemiyorum. Arazinin dağlık olması da buna bir etken. Genelde bozuk değil yollar fakat tek gidiş tek geliş olan İğneada yolları virajlar ve sarp yokuşlar gözönüne alındığında oldukça zorluyor.

İğneada Bulgaristan sınırına yakın bir konumda Karadenizin en batısında bulunuyor. Görece sakin bir denize sahip. Ayrıca yerleşimi aşırı olmaması sebebiyle de temiz bir denizi var. İklimi Karadeniz ikliminde daha farklı tabii ki. Şu meşhur Balkanların etkisi altında bir iklimi var.

İstanbul üzerinden İğneada yaklaşık olarak 4 saat diyebiliriz. Haritada yakın olduğuna bakmayın. Edirne otobanı dan ayrıldıktan sonra özellikle Demirköy yakınlarında oldukça zorlaşıyor hızlı gitmek. Dağları tepeleri aşıyor yeşil vadilerden geçiyor ve sonunda denizi görünce o zorluklar unutuluyor. Artık dönüşte Allah Kerim.

Yol kenarında dinlenmek için güzel ağaçlık ortamlar mevcut. Yol üzerinde Demirköy içinde A101 gibi marketler ve alışveriş yapabileceğiniz yerler de mevcut. Bu yerlerden bir çok ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Ardından tekrar temiz havada seyahat keyfinize devam edebilirsiniz. 

İğneada oldukça geniş bir sahile ve geniş bir yerleşim alanına sahip. Yüzölçümü oldukça iyi. En büyük şanssızlığı bir Akdeniz kadar uzun bir tatil mevsimi olmayışı. Akdeniz’e yılın yarısına tekamül eden tatil sezonu İğneada’da hepi topu 3-4 ay sürüyor. Bu da pansiyon tarzı otellerin haricinde tatil köyü konseptinde ya da lüks sınıfta bir otel yapılmasını cazip kılmıyor. Sezon kısasa ve kış sezonunda tercih ediliyorsa 3 aylığına büyük bir tesis kurmak pek de mantıklı olmayacaktır. Zaten anlattığım üzere günübirlik olarak farklı amaçlarla gidilecek bir yer de sayılmaz. Gözlerden uzak olmak için daha verimli lokasyonlar mevcut.

Kısacası arkanızda kocaman bir doğa önünüzde ise uçsuz bucaksız bir deniz içinizde huzur ve sakinlik için İğneada çok iyi bir seçenek. 

Visco Yatak Merkezi sponsorluğunda gezi turumuzun bir bölümünün daha sonuna geldik. Bundan sonra farklı bir gizli köşeyi anlatmak üzere… 

immortALance

Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.