DotAsia LogoOnlarca alan adı uzantısı mevcut şuanda. .info, .com, .net, .org gibi ve buna .asia da eklendi. kar amacı gütmeyen ve merkezi Hong Kong’da bulunan DotAsia şirketi, Asya ve Okyanusya’daki 73 ülkenin temsilcilerini bir araya toplayarak “.asia” alan adının resmi yöneticisi, dağıtıcısı ve tanıtıcısı olarak, uluslararası markalar veya kamu kuruluşlarının korunması amacıyla önceki alan adlarının verilmesindeki “ilk gelen, ilk alır” kuralını uygulamayacak.

Kayıtlar bugünden itibaren başladı. .asia alan adı ise Mart 2008’de aktif olacak. DotAsia şirketi, kısa adı Icaan olan uluslararası internet alan adları ve adresi yönetim kuruluşu ile yaptığı anlaşmayla, “.asia” alan adı verilmesinde her türlü anlaşmazlıktan kaçınılması amacıyla açık arttırma usulüyle talepleri değerlendirecek. Yani parayı veren düdüğü çalacak.

Avrupa’da “.eu” alan adın geçen yıl verilmeye başlanmıştı. “.asia”da verilecek internet sitelerinin fiyatları talebe göre, 10 dolardan yüzlerce dolara kadar yükselebilecek. Bu da domain fiyatlarını belirsiz bir hale sokacak.

Şimdi bekliyorum ben .africa, .usa falan da acaba ne zaman çıkar. Bilindiği gibi artık
piyasada çok kullanışlı akan adı kalmadı. Hepsi satın alındı ve binlerce dolar değer biçildi. Bu işe yön veren fırsatçı ve akıllı insanlar türedi. Bakalım bu akım ne ile sonuçlanacak.

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.