Dünya üzerindeki internet kullanıcılarının %63’ü* İnternet Explorer adlı tarayıcıyı kullanıyor. Bunun en büyük sebebi ise interneti çok aktif şekilde kullanmayanların zaten işletim sistemi ile gelen bu programı yeterli görmesidir. Oysaki gerek ülkemizde gerekse dünya çapında gelişen ve yaygınlaşan internetin isteklerine zar zor cevap verebiliyor bu tarayıcı.

İnternet Explorer‘a rakip birçok tarayıcı mevcut. Firefox, Safari, Google tarafından geliştirilen Chrome ve Opera en büyük rakiplerden birisi. Pazar payları da bu tarayıcılara doğru ufaktan kaymakta.

İnternetle haşır neşir olan, sürekli olarak gezintide bulunanlar İnternet Explorer’dan oldukça uzak kalmak istiyorlar. Bir çok webmaster bu programı sadece çok yoğun kullanılmasından dolayı tasarımlarını bu tarayıcıda test etmek amaçlı kullanıyorlar. Büyük bir kısmı Chrome veya Firefox kullanmakta. Sadece Facebook‘a giren ve gazete okuyanlar ise İnternet Explorer’da ısrar etmekteler.

Internet Explorer tarayıcısı oldukça problemli ve kullanışsız bir halde. Ne kadar yenilikler olsa da kesinlikle performans göstermiyor ve yeterince fonksiyonel de olmuyor. n Microsoft dayatmasından ötürü kullanılmak zorunda kalınıyor. İnternet kullanımını kolaylaştıracak bir çok şeyden mahrum bırakıyor biz kullanıcıları.

Son araştırmaları takip ettikçe İnternet Explorer’ın düşüşünü bolca görmekteyim. Araştırmalar son zamanlarda kullanıcıların bilinçlenmesinden de olsa gerek büyük bir pazar payı kaybettiğini gösteriyor. Kendi istatistiklerime de baktığımda bu oran bu sitenin verilerinde de ortaya çıkıyor ve araştırmaları doğrular nitelikte veriler elde ediyorum.

%80 pazar paylarından %60 sınırına gerileyen Internet Explorer bu hızla Şubat ayına kadar %50 altına inebilecek bir potansiyel gösteriyor ve bu size Microsoft’un bu tarayıcıyla kendi reklamını zorla size yapmasının da önüne geçiyor. Böylece Microsoft tarafından da önlemleri alınmaya çalışılıyor fakat ya reklam ya kalite ikilemi arasında hala doğru düzgün bir karar verebilmiş değiller. İki yolda aynı anda yürünmüyor maalesef.

Web sitelerinin daha iyi görüntülemiyor ne yazık ki İnternet Explorer. Facebook dâhil birçok web sitesi İnternet Explorer tavsiye etmiyor ve site görünümde oluşan hataları düzeltmeyeceklerini de açıkladılar. Özellikle de eski sürümlerde internet adeta çile oldu.

Firefox ve Operayı oldukça fazla kullandım ve kendi kullanım deneyimlerime göre Opera, Firefox ve Chrome İnternet Explorer’dan daha hızlı site açıyor daha seri çalışıyor ve daha tutarlı. En önemlisi açık bir kaynak kodu var ve bu da kişisel bilgilerinizin akıbetini rahatlıkla görmenizi sağlayabiliyor. Testlerde bile ezeli rakibi Firefox çok iyi sonuçlar elde edebiliyor.

İnternet Explorer 8 çıktığında İnternet Explorer 7‘den 10 kat daha güvenli olduğu konusunda açıklama yapıldı. Bu da bize gösteriyor ki İnternet Explorer 7 kullanıyorsanız bu tarayıcı terk etmelisiniz. Testler de gösteriyor ki madem terk ettiniz Firefox kullanmalısınız.

İntet Tarayıcılarındaki  Test Sonuçları

Bu testler biraz eskidir fakat genel olarak fikir edinebilirsiniz.

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.