Ip Man Çin dövüş sanatı Kung-Fu’nun Wing Chun stilinin en büyük ustalarından birisi olarak gösteriliyor. Bu film de Ip Man ( Çincesi Yip Man ) ve O’nun hayatı anlatılıyor. Anlatılırken de 1930’lardaki Japon İstilasını konu alıyor.

Ip Man’i dövüş sanatları meraklısı olmayan ve her zaman bu tür filmlerden kaçan birisi olarak izlediğimi öncelikle belirtmek istiyorum. Öyle ki kanalı değiştirir kumanda sahibi değilsem de televizyon başından kalkarım. O kadar itici ve sıkıcı gelir fakat bu film her ne kadar bir dövüş ustasını konu alsa da kesinlikle sadece dövüş hakkında değil.

Daha çok insanlığı irdeleyen bir film olma özelliğini taşıyor. Daha önce kıtlık içindeki bir efsane olan Cinderella Man gibi filmleri izlemiş ve beğenmiştim fakat bu daha iyi bir yapıt. Çin kültürü gibi konulara pek değinmeyen, daha farklı bir mesaj veren en önemlisi bu büyük ustayı insanlara tanıtan bir film Ip Man.

Dünya’da bizim haberimiz olmayan birçok kahraman ve büyük insan vardır. Halk’a mal olmuş kişiler vardır ve bunların her birinin hayatı birçok ders içermektedir. Bazen düşünürüm insanlık Atatürk’ü bilmese ne büyük kayıp yaşardı diye veya Fatih Sultan Mehmet, Kanuni sultan Süleyman. İnsanlar Çanakkale‘deki Seyit Onbaşı ve oradaki büyük kahramanları bilmeli ve bir ders almalı diye düşünürüm her zaman. Bu filmden de bir ders alınmalı fakat ders alacağımız tam olarak film değil filmin anlattığı karakteri yani Ip Man’i sentezleyerek bir ders almalı. Hayata bakışını, mütevazı yanını her şeyden önemlisi yüzündeki gülümsemeyi ders almalı.

Biraz da teknik detaya girelim ve Ip Man’in kamera arkasını irdeleyelim. Bruce Lee gibi Wing Chun sanatını dünyaya yayan öğrencilere sahip olan Ip Man’in hayatını anlatan film tam olarak 12 Aralık 2008 tarihinde Çin’de gösterime girdi. Bir Hong-Kong yapımı olan Ip Man Edmond Wong tarafından yazılarak Wilson Yip tarafından yönetildi. Başrollerinde ise Donnie Yen ( Ip Man ), Simon Yam ( Zhou Qing Quan ), Siu-Wong Fan ( Jin Shan Zhao ) oynuyor ve 106 dakika sürüyor.

Bu filmi kaçıranların çok şey kaybedeceğini söyleyebilirim ki IMDb’den toplamda 5500 oy ile 8,1 ortalamaya ulaşmış bir film. Bu da kendisini en iyi 250 film listesinde üst sıralara yerleştiriyor demektir. Mutlaka izlemelisiniz.

Ekleme: iP Man 2 Duyuruldu
[nggallery id=1]

immortALance

Yönetici

You may also like...

2 Comments

  1. *******DİKKAT SPOILER*********

    Filmi eşimle beraber yeni seyrettik ve kaçırılmaması gerektiğine katılıyorum. Fakat filmin bende (ve eşimde) bıraktığı genel izlenim, iyi çekilmiş sahneleri olan ama çok bariz bir propaganda filmi olduğuydu. Japonlar pis, Çinlilerin ise sütten çıkmış ak kaşık (bir-iki tane hain vardı filmde, onların da sonradan icabına bakıldı) olduğu teması her yerde gözüne sokuluyordu insanın.

    Ha tabiki, Holywood bunun bin katını yapıyor, Çin niye yapmasın.

  2. çok güzel film

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.