Her yazdığı romanla yüz binlerin kalbini feth eden İskender Pala yeni romanı ‘OD’ ile yeniden okurlarını selamlıyor. Od bir Yunus Emre romanı. Gök kubbemizin her zaman parlayan ve hep çok sevilen, şiirleri gönülden gönüle dolup dilden dile dolaşan Yunus Emre, bu kez OD’un ana kahramanı. İskender Pala’nın ilim ve kültür adamı olmasının yanında, yazar kişiliğinin imbiğinden geçirilerek aşkın tahtına bir kez daha oturtuluyor. 13. yüzyılın her bakımdan kavruk ve yanıp yıkılan ortamına Yunus Emre’nin gelişi tarihi atmosfer içerisinde hakiki anlamına kavuşturuluyor. Yıkıntılar ve yangınlar içinden bir gönül ve bir insanlık anıtının inşa edilişi cümle cümle anlatıyor ve elbette kalbe dokuna dokuna yol alıyor. Romanın her sayfasında Yunus’un hamlıktan saflığa geçişi okunuyor. Biliyorum,”Biz bu ilden gider olduk, kalanlara selam olsun,” demişti… Yine Biliyorum, “Bizim için hayır dua kılanlara selam olsun.” Demişti… Ve Sevgili’ye gittiği o geceden sonra adının dilden dile, Aşkının gönülden gönüle dolaştığını da biliyorum… Şimdilerde ona kimisi Âşık Yunus, Miskin Yunus… Derviş Yunus…Varsın onu da desinler. Ve Türk yurtlarında, onu en çok “Bizim Yunus” diye çağırırlar. Biliyorum…

Uzun uzun yıllardan sonra tekrar bir yazı yazmak nasip oldu. Malum kardeşimden sonra annem de bir Eylül gecesi güzel oğlunun yanına gitti. Bu da artık psikolojik sorunları da beraberinde getirdi doğal olarak. Pek de neşem kalmadı açıkcası.

Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan birisi oldu bu kitap. İskender Pala‘yı zaten oldum olası severim. Gerek söyleşileri gerekse kitapları oldukça hoş olan bir yazarımız. OD da o güzel kitaplarından birisi. Konu olarak Yunus Emre’nin hayatını konu alıyor. Zaten hemen altında da Bir Yunus Romanı yazıyor ya. Bizim Koca Yunus.

Kitap oldukça akıcı bir şekilde güzelce betimlenmiş mekanlarda özellikle Yunus hakkında bilgi isteyen ve ilgi duyanlar için oldukça akıcı. Yunus’un dervişliğinden önce başından geçen olaylar, yıkımlar ve dervişliğe adım atışı, dervişliği yaşayışını konu alıyor. Tüm bu konuyu da oğlunu bulma maceraları ve oğlunun maceraları arasında işliyor. 

Konu Yunus Emre olunca aslında yazılacak çizilecek çok şey var. Aşkı yaşayışından tutun hayatı yaşayışı, sabrıi dirayeti, zayıflıkları gibi bir çok unsur rahatlıkla öğrenebiliyor, sevilen ve başaran bir insanda olması gereken bir çok özelliği rahatlıkla analiz edebiliyorsunuz. Bu sebeple bu Yunus Romanı’nı kesinlikle tavsiye edebilirim. 

 

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.