İskoçya'nın Son Kralı - The Last King Of Scotlandİskoçya’nın Son Kralı ( The Last King Of Scotland ) filmi, 1970 yılında İskoç bir yeni doktorun biraz heyecan ve biraz da merak nedeniyle Uganda’ya gidişiyle başlar. Uganda‘ya giden Dr. Nicholas Garrigan ( James McAvoy ) mesaisine başladığı gün darbe ile karşılaşır. İdi Amin ( Forest Whitaker ) yönetimi ele geçirmiştir. Daha sonra Dr. Garrigan İdi Amin ile tanışır ve bir anda kendini baş danışmanı olarak bulur. İdi Amin’ne en yakın adamdır. Ailesinin bile içindedir. O derece yani. Olaylar ise bundan sonra başlar. Bir yanda İngilizler, bir yanda İdi Amin. Dr. Garrigan ise ortadadır.

Uganda’da yaşanan darbenin anlatımını yapan filmde gerçek kişi ve olaylar kullanılmış. Dr. Garrigan rolünü üstlenen James McAvoy ise bu rolü hakkıyla yerine getirmiş. Özellikle İdi Amin rolündeki Forest Whitaker çok muhteşem oynamış ki zaten bunu aldığı Akademi Ödülleri‘ndeki En İyi Erkek Oyuncu ödülüyle kanıtlamış.

123 dakikalık 2006 İngiliz yapımı film sürükleyici ve etkileyici. Tarihsel bilgi edinmek için de ideal. Boş bir vaktinizde izlemek için ön sıraya koyabileceğiniz bir film. Kay Amin rolünde oynayan Kerry Washington da burada dikkat çeken diğer isim.

Bu arada İskoçya’nın Son Kralı Dr. Garrigan değil İdi Amin’dir. Bunun sebebi ise; İngilizler tarafından büyütülen İdi Amin’in her işine karıştıkları gerekçesiyle İngilizlere sırt çevirmiştir. İngiliz-İskoç sınır harbinde kendini İskoçlara yakın hissettiğindne kendine bu adı takmıştır. Zaten 2003 yılında, 300.000 Uganda’lının ölümüne sebep olduktan sonra sürüldüğü Suudi Arabistan’da ölmüştür. Bu rüyasında gördüğü gün müdür? Bunu kimse bilmemektedir.

İskoçya’nın Son Kralı Fragmanı. ( Youtube adresidir. Türkiye girişlerinde arıza yapabilir. )

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.