2002 yılında kurulan İşsizlik Maaşı sisteminde bugüne kadar yaklaşık 40 milyar Türk Lirası birikmiş durumda. Bu biriken para işsiz kalanlara belirli bir süre maaş olarak aktarılıyor. Bu para aktarılırken de belirli unusrlar göz önüne alınıyor.

İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik sigortası kapsamında işsizlik maaşından yararlanmak için çalışılan iş yerinden kendi isteğiyle veya kusur nedeniyle çıkarılmamış olması gerekiyor yani işçiyi işyeri çıkartmalı ki siz bu maaşı alabilesiniz. Diğer bir koşul ise son üç yıl içerisinde en az 600 iş günü işsizlik sigortası priminin işveren tarafından yatırılması gerekli. Aksi taktirde işsk parası ya da maaşı bu primleri yatırılmayanlara verilmiyor.

İşsizlik Maaşı Hesaplama

İşsizlik maaşı ne kadar süre ile kaç para olarak veriliyor. Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak bulunan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak hesaplanıyor.  Hesaplama sistemine göre 600 iş günü prim yatırana 180 gün, 900 iş günü prim yatırana 240 gün, 1080 veya daha fazla süre ile prim ödemesi yapmış olanlara ise 300 gün süre ile işsizlik maaşı veriliyor.

immortALance

Yönetici

You may also like...

2 Comments

  1. […] Türkiye’de en büyük sorunların başında gelen işsizlik sebebiyle ve gelişen internet kullanımının da etkisiyle beraber iş bulma siteleri oldukça […]

  2. arkadaşlar bizler işsiz kalmayla yüzyüze gelmiş insanlarız peki aynı işyerinde uzun zamandır çalışıyorum patron giriş çıkış yapmış sonuç ne olacak bilen varsa mail atsın lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.