Beykoz-Sultaniye Parkı yanındaki Lalelerden bir görünüm.
Beykoz-Sultaniye Parkı yanındaki Lale'lerden bir görünüm.

Son yıllarda İstanbul için güzel bir dekoratif çalışma mevcut. Bunun adı da Lale Festivali altında İstanbul’da Lale Zamanı adıyla her tarafın laleler ile süslenmesi.

İstanbul’da belirli yerlerde lale şenliği yaşanmakta. Geçtiğimiz Cumartesi günü Beykoz-Sultaniye‘de yürürken kendimi bir lale bahçesi içerisinde yürür gibi hissettim. Sabahın çok erken saatinde daha yeni ayılırken bunu lalelerin arasında onlara özgü bir kokuyla yaşamak da ayrı bir zevk verdi bana. Sanki metropol bir şehrin egzost gazı ve gürültü kirliliği arasında değil de Anadolu’nun bir köyünde bir çiçek bahçesinde gibiymişim hissettim kendimi.

Lale festivalinden bahsetmek istiyorum. Bu festival Uluslararası bir fetival ve bu yıl 4. yılı. Şehir içinde lale ekiminden başka halka dağıtılan lalelerin yanı sıra Taksim’de resim sergisi gibi etkinliklerle de desteklenmekte. Geçtiğimiz yıl 12.500.000 lale ekilmiş İstanbul’da. Dağıtılan laleler de boşa dağıtılmamıştı. Bu lalelerin nasıl ekileceğini anlattıktan sonra fotoğrafını çekip gönderen ve en güzel 100 lale arasına giren lale sahiplerine de 300’er YTL’lik bir ödül de verilmişti.

Güncel ve geniş bilgiyi www.istanbulunlalesi.com adresinden alabilirsiniz.

immortALance

Yönetici

You may also like...

3 Comments

  1. ışıl ışıl

    Son yıllarda laleye verilen önemin artması çok sevindirici.

    Festivale ilişkin bu ayrıntıları bilmiyordum. O da ayrıca ilgi çekiciymiş.

  2. Ben de merak edip araştırınca bu bilgileri öğrendim. Daha güzel yanları da var elbette ama hepsine değinmeden ayrıntıları sizlere bıraktım. Adresi de verdim yukarıda.

  3. doğayı o kadar çok seviyorum ki..Hayal ettim şimdi laleleri ve mis kokularını..insan huzur buluyor gerçekten hayali bile güzel..:D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.