Kanlı Elmas | Blood DiamondKanlı Elmas | Blood Diamond 1990 yıllarında bir iç savaşın kuşattığı Sierra Lone’de arka planda kalan olayların anlatıldığı film. Elmas kamplarında çalıştırılmaya zorlanan, ailesinden koparılan ve ileride çocuğu bir çocuk asker olan Solomon Vandy (Djimon Hounsou), Soldiers Fortune dergisi yazarı olan Manddy (Jennifer Connely) ve çocukluğundan bu yana Afrika bulunan, daha önce askerlik yapmış olan ama sonralarda elmas ticaretini yapan Danny Archer (Leonardo Di Caprio) üçgeninde yaşanan bir film.

Solomon’un bulduğu nadiren görülen büyük bir pembe
elmas ve bunu alarak Afrika’dan kurtulmak isteyen Danny bir şekilde karşılaşırlar. Gazeteci Manddy yardımıyla elmasa ulaşırlar ve elması alırlar. Olaylar sonrasında hızla gelişir.

2 saat 23 dakikalık bir film olan Kanlı Elmas| Blood Diamond sosyal içerikli bir mesaj veriyor. İç savaşta uğruna ölen milyonların ne için öldürdüklerini bile bilmeyen insnaların hayatını ön plana çıkartan film dünya mücevher piyasasının arka plandaki rolünü de ortaya koyuyor. Başından sonuna insanların dramını, biz huzur içinde yaşayan insanların yarattığını anlatan bir konuya sahip. Son Samuray filminin yapımcısnın filmi olan Kanlı Elmas|Blod Diamond insanların bilinçlenmesinde büyük bir etken.


Blood Diamond - Kanlı ElmasNişan yüzüğü için aldıkları bir elmasın aslında o yüzüğe nasıl geldiğini çok iyi anlatıyor. İnsanların ailelerinden koparılışını, çekilen acıları, kampları, insanların yaşam mücadelerini, yüzlerindeki korkuyu ve kalplerindeki sızıyı herşeyi ama herşeyi uzunca işleyen Kanlı Elmas|Blood Diamond beni çok etkiledi. Eğer bir elmas yada mücevher tutkunu iseniz mutlaka izlemelisiniz. Zira her değerli şey bulunduğunda bir drama ev sahipliği yapan, tüm zamanların en zengin kıtası olan Afrika’nın ne için ne halde olduğunu anlamanıza yetecek bir senaryoya sahip Kanlı Elmas | Blood Diamond.

“Blood Diamond/Kanlı Elmas”ın yapımcılığını Paula Weinstein, Marshall Herskovitz, Graham King, Edward Zwick ve Gillian Gorfil üstlendi. Yardımcı yapımcılar Len Amato, Benjamin Waisbren ve Kevin De La Noy . Filmde ayrıca Michael Sheen, Arnold Vosloo, David Harewood, Basil Wallace ve Dia rolüyle ilk kez izleyici karşısına çıkan Kagiso Kuypers yer alıyor.
Zwick’le kamera arkasında işbirliği yapan isimler, görüntü yönetmeni Eduardo Serra, set tasarımcısı Dan Weil, kostüm tasarımcısı Ngila Dickson ve editör Steven Rosenblum. James Newton Howard filmin müziklerini hazırladı.

Fragman ve Filmin İnternet Sitesi

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.