Kara Kule by Stephen King

 • 69

Karakule- Stephan KingStephen King’in Hayatı bir çok yazar gibi yoksullukla başlıyor ve yazılarıyla canlanıyor.

Dünyanın en usta yazarlarından saydığım ( bir tek ben değil binlerce kişi de aynı ) Stephen King’in en büyük serisi Kara Kule’den bahsetmek istiyorum biraz.

Kara Kule Unutulmuş dünyadan asil bir soydan gelen silahşor ( Roland ) ‘un maceralarının anlatıldığı 7 ciltlik bir romandır. İlk başlarda biraz sıkıcı gelmesine rağmen kendinizi içinde kaybedebilme potansiyeline sahip bir hikaye. 20 yıla yakın zamanda bitirilen Kara Kule de yazarın diğer romanlarının etkisi ve gelişimi elbette ki görülüyor. Yağmur damlasının yeryüzüne düşüşünü 2 sayfada anlatabilen yazar Kara Kule serisinde oldukça güzel tasvirlerde bulunmuş. Aslında Stephen King’in kazanamadığı okuyucu kitlesi de bu tasvirlerden kaçmaktadır.

Zaman ve mekan kavramı Kara Kule’de tam bir bilmece. Romanda geçen kişiler ise yardımcı kahramandan çok ana kahramana yakın. İlk başta kendi başına çıktığı Kara Kule yolculuğunda yanına bir kaç yoldaş daha edinen Roland çeşitli meknalardan ve zaman tünellerinden geçerek büyülü ve sıradışı dünyalarda bir çok savaşa girer. Aslında oldukça kararlı bir yapıya sahip olan silahşor bazı yerlerde kendini tutamayacak kadar duygusallaşıyor. Bir çok zorluklardan geçerek kendisini yetiştirmiş, eğitmiş, zeki ve kıvrak bir silahşorun amacına ulaşması yolunda verdiği savaş ve bu savaşın okuyucuya aktarımı inanılmaz.

Savaş derken sürekli savaş var sanmayın Kara Kule’de. Kara Kule’de arada sırada geçmişe dönerek silahşorun sır olan hayatına bir göz attığımız da oluyor ve böylece yaratılmış kişiliği çözme imkanımız da doğuyor. Okuyucuya azmi ve sabrı gösteren bu roman, zorluklara, tersliklere ve sırlara akılcı çözümler sunarak görüş açısını ileri seviyeye, hayal gücünü ise her zaman zorlayan bir yapıya da sahip aynı zamanda. Okunulmasını şiddetle tavsiye ederim. Bir Stephen King sever olarak değil bir okur olarak size tavsiye ediyorum Kara Kule’yi.

Kara Kule Serisi

 1. Silahşör (The Gunslinger) ISBN 975-405-151-8
 2. Üçün Çizgileri/Çekilişi (The Drawings of the Three) ISBN 975-210-437-1
 3. Çorak Topraklar (The Waste Lands)
 4. Büyücü ve Cam Küre (Wizard and Glass) ISBN 975-405-876-8
 5. Calla’nın Kurtları (Wolves of The Calla) ISBN 975-210-454-1
 6. Susannah’nın Şarkısı (Song of Susannah) ISBN 975-210-507-6
 7. Kara Kule (The Dark Tower)

Kara Kule Serisiyle Doğrudan Bağlantılı Eserleri

 1. Kemik Torbası (Bag of Bones)
 2. Ejdarhanın Gözleri (Eyes of the Dragon) ISBN 975-100-002-5
 3. Mahşer (The Stand)
 4. Sis (Skeleton Crew)
 5. Hortlak/Korku Ağı (Salem’s Lot)
 6. Düzenleyiciler (The Regulators)
 7. Yaratık (Desperation) ISBN 975-102-371-8
 8. O (It)
 9. Uykusuzluk (Insomnia)
 10. Buick 8 (From a Buick 8)
 11. Maça Kızı (Hearts in Atlantis)
 12. Eluira’nin Küçük Hemşireleri/Karanlık öyküler (The Little Sisters of Eluria)
 13. Tılsım (The Talisman) ISBN 975-100-299-0
 14. Kara Ev (Black House) ISBN 975-210-264-6
 15. Çılgınlığın Ötesinde (Rose Madder

Stephen King’in Hayatı bir çok yazar gibi yoksullukla başlıyor ve yazılarıyla canlanıyor. Dünyanın en usta yazarlarından saydığım ( bir tek ben değil binlerce kişi de aynı ) Stephen King’in en büyük serisi Kara Kule’den bahsetmek istiyorum biraz. Kara Kule Unutulmuş dünyadan asil bir soydan gelen silahşor ( Roland ) ‘un maceralarının anlatıldığı 7 ciltlik bir…

Stephen King’in Hayatı bir çok yazar gibi yoksullukla başlıyor ve yazılarıyla canlanıyor. Dünyanın en usta yazarlarından saydığım ( bir tek ben değil binlerce kişi de aynı ) Stephen King’in en büyük serisi Kara Kule’den bahsetmek istiyorum biraz. Kara Kule Unutulmuş dünyadan asil bir soydan gelen silahşor ( Roland ) ‘un maceralarının anlatıldığı 7 ciltlik bir…

7 thoughts on “Kara Kule by Stephen King

 1. Stephen King ‘in yapyıgı bir şey ne zaman kötü bir başarı elde etmişki.

 2. sürükleyici ama bazen anlatım dili öyle karmaşık cümleler öyle uzun kuruluyorki yada öykünün kendisi karmaşık hal alıyorki..bazen anlamadığınınz yerler olursa ve tekrar dönüp aynı paragrafı yada bölümü okuma ihtiyacı duyarsanız şaşırmayın.kitabı ookurken tasviğr edilen mekanlar karakterler olaylar hayal dünyanızda canlandığında keyif alıyorsunuz.filme çekilirse bol efektli bir film olması gerekir.o kadar efekli uçuk sahneyi üç boyutlu anlatabilen bir dile sahip olan yazar stephen king e bu eseri okuduğunuzda daha fazla saygı duyuyorsunuz..ee yılların tecrübesi..bende o kadar kitap yazsam 20 nci kitabımda okuyucuna kök söktürürüm.o da söktürmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.