Her insanın aslında idealindedir sağlıklı bir ilişki fakat gerek tecrübesizlikler gerekse başka sebepler buna çoğu zaman mani olmaktadır. Ben bu işin genel olarak karşılıklı ifade bozukluğu ve karşıyı gerektiği kadar tanıyamama problemleri üzerinde durmak istiyorum. Dersiniz ki sen psikolog musun? Tabii ki değilim psikolog falan bazı bilimsel araştırmalar da benim bu dediklerime destek de olmaktadır.

Kişiler karşılıklı ifade bozukluğundan dolayı kaybettiklerini ara ara fark ederler. Mesela sırf kendisini ifade edemediğinden dolayı daha çocukluk çağlarında tahtadaki soruyu çözememişlerdir. İşte bu ifade bozuklukları kişiler arasındaki iletişimi en üst düzeyde etkileyebilmektedir. Ben doktora anlatamazsam derdimi doktor nasıl bulacak ki dermanımı? İşte sebep ifade bozukluğu sonuç ise hüsran.

Bilimsel araştırmalar ( Ne yazık ki kaynak veremiyorum. Sadece haber sitelerinden aklımda kalan haberler bunlar. ) genel olarak bize der ki yazışmak kendinizi ifadenin en güzel yanlarından birisidir. Mektuplaşan sevgililer arasındaki ilişkilerin tarafımdan yapılan gözlemlerce daha da sağlam olduğunu gördüm  . Zaten iyi bir hatip olan kişinin aşk hayatındaki başarılarına şahit olmuyor muyuz? Karşılıklı olarak mektuplaşmak veya herhangi bir şekilde yazışmak ( Ben mektup kısmını tavsiye ederim. ) kendinizi daha rahat ve kolay bir şekilde ifade etmenizi sağlamaktadır. Bunun sebebi konuşurken düşünmek adına çok fazla zamanınızın olmamasıdır. Oysa ki yazarken daha fazla zamanınız olabilmekte. Bir arakadaş da “Mektupla gelen dost kokusunu bilir misiniz?” demişti ki ben işin bu noktasıyla oldukça ilgilendim.

Yıllardır kendi adıma çeşitli yazılar yazdım. Gerek blogumda gerekse olan-olmayan sevgiliye. Yazarken rahatlamanın zevkine bir tek puzzle yaparken yaklaştığımı ifade ettim. Kişisel olarak yazmak insanı girmek istediği bir psikolojiye sokar. AYrıca karşı tarafa da yorum hakkı sunar. Bu gerçekten çok önemli bir unsur çünkü çoğu insan eleştiriden kaçar fakat bir mektuptan kolay kolay yazamaz. O mektubu okumamak isteğine merakı elvermez ve o eleştiriyi okur. Ayrıca nutkun tutulduğu noktada kalem oynamaya başlarsa bu bir artıdır.

İkili ilişkilerde veya sevgili durumlarında da yazılı hitabın etkisi çok büyüktür. O günkü aranızda geçen güzel bir olayı diliniz döndüğünce anlatmanız O’na gerçekten çok iyi gelecektir. Hem kendinizi daha iyi ifade edebilecek, yaptığınız yanlışı O’na anlatabileceksiniz. Hiç olmazsa bir soruna çok daha farklı konulardan yaklaşabilme ihtimaliniz çok yüksek. Ben yazamam kardeşim demeyin. Sizden kimse Orhan Veli ayarında bir mektup beklemez. Can Dündar da olmak zorunda değilsiniz. Ben Emre olsam yetiyor. Siz de kendiniz olun yeter. Karşınızdaki kişi için bu yeterlidir. Aynı şekilde bu durum tecrübeyle yüzlerce kez sabittir.

Genellikle insanlara bunu öneririm. Yazın derim fakat yazdırabilir miyim? Bu da genellikle hayır. Bundan sonraki bir yazımda eğer sizden de yoğun bir istek olursa yazma yetinizi nasıl geliştirebileceğinizi anlatabilirim veya siz bu yazı altına olmadı iletişim formundan veya mail ile bana yorumunuzu gönderirseniz sizin bu konudaki makalenizi de sizin adınızla blogumda yayınlamaktan son derece zevk duyarım.

immortALance

Yönetici

You may also like...

3 Comments

 1. ışıl ışıl

  Konuşurken hiç farkına varmadan yararlandığımız bir kaç özellik var. Mimiklerimiz, bakışlarımız, beden dilimiz, sözcükleri vurgulayış biçimimiz vb. Bunların yanı sıra ağzımızdan sözcükler dökülürken karşımızdaki kişinin tutumunun da söyleyeceklerimize yön verdiği olur: Örneğin söylediklerimizden bir şeyler çıkarmaya çalışan kaşları hafif çatık, gözleri kısık bir kişinin bakışı söylediklerimizi biraz daha açmaya yöneltmez mi bizi?

  Yazılı anlatım ise, kendisini sözlü olarak ifade etmekte güçlük çekenler ya da anlaşılmadığını düşünenler için bir avantaj gibi görülse de yukarıdaki kolaylıklardan yararlanamayışları yüzünden daha dikkatli olmaları gerekir.

  Kullanılan dile özen gösterilirse, çala kalem yazılmış izlenimi verilmemiş olur. Yani konuşur gibi yazmak akıcılığı getirse de bu, gelişigüzel yazmak anlamına gelmez. Konuşurken yapılan hatalar anında alınan tepkilerle düzeltilebilirken yazıdaki hataların giderilmesi tamamen yazana bağlı eylem olur. Dönüp yazdıklarını en az bir kez denetleyip (bilinçli kullanımların dışındaki) dilbilgisi yanlışlarını, yanlış sözcük seçimlerini, yazım hatalarını düzeltmeyenler, bence sonsuza dek anlaşılmamayı da sineye çekmeye hazır olsunlar.

 2. Işıl Hanım;

  Rengarenk mailiniz için teşekkürlerimi ilettikten sonra yorumunuza cevap vereyim istedim. (:

  Sözlü ifade en az yazılı ifade kadar hatta bazı noktalarda yazılı ifadelerden daha güçlü bir ifade şeklidir. Ben sadece sözlü olarak zorluk çekenlerin yazılı oalrak bunu bir nebze de olsa atlatabileceğini anlatmak istedim.

  Ayrıca düşündüğüm bir nokta da;

  Yazılı ifadenin sözlü ifadeyi de geliştirebileceğidir. Aynı şekilde sözlü ifade de yazılı ifadeyi geliştirebilir fakat yazılı ifade daha zor olmasına rağmen geliştirilmesi daha kolay bir ifade tarzı olarak görünmektedir.

 3. “genel olarak bize der ki yazışmak kendinizi ifadenin en güzel yanlarından birisidir” demişsin, bence herşeyden bir tutam olmalı yazışmadanda, konuşmadanda vs vs.. bizim türk milleti illaki olayınm cılkını çıkartır, mesela çok yazışan insanlar vardır (tanıdığım çok) hayatı msn’de yazışmayla geçio (yazışmadan kastın mektup farkındayım ama bu da yazışma sonuçta) ve adamlar konuşmayı unutuyor o derece..

  2 yıl sonra bir yazını okumak hoşuma gitti doğrusu, kalemin daim ola..

  öğrenciyizabi.biz haLis..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.