Kiosk dünyanın her yanında görmüş olduğunuz bir cihazdır. Hemen hemen hayatınızın her anında gördüğünüz kioskların muhtemelen adını bilen çok az kişi vardır. Hadi kiosk neymiş anlayalım.

Kiosk dediğimiz alet bankadan aldığınız fişi veren, alışveriş merkezlerinde size yol gösteren, meydanlardan veya duraklardan akbilinizi doldurduğunuz makineler ve akbilinizi bastığınız makineler birer kiosk öreneğidir.  Kiosk için başka bir  örnek olarak gişelerden geçerken kartınızı okuttuğunuz KGS gişeleri gösterilebilir. Yani adını bilmediğimiz bir çok şey aslında kiosktur. Kiosk bizim yaşantımızın ana unsurlarındandır ve gelişimini, değişimini sürdürmektedir.

Kiosk üretimi genellikle iki sektör içinde oluşur. Birinci sektör kiosk kabini imalatını yapan metal sektörü, ikincisi ise yazılım ve donanımı sağlayan bilişim sektörüdür. Kiosk kabini üretilir ve içerisine bilgisayar donanımı monte edilerek kullanımda gereken yazılım yüklenerek amacına uygun olarak size yol gösteren, sıra numaranızı veren, para çekmenizi sağlayan veya size uçak bileti alan cihazlara dönüşürler.

Bütün yaz Er-Net Metal sponsorluğunda kiosk üretince ve insanlara kiosk ürettiğimizi söyleyince bana boş boş bakmalarından dolayı bunu açıklamak istedim. Kiosk adını ilk duyduğumda ben de boş boş bakmıştım ama bilmemek değil öğrenmemek ayıp.

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.