Bir blogger arkadaşımın sitesinde rastladığım bir yazıyı açıklamak istiyorum kendi imnalarım dahilinde. Kendisi de Genç Beyin yazılarını yazan bloggerdır. Yazıda kişisel gelişimin ilaçları yazılmış. Yazının başındaki ilaçlar bana ait değildir fakat açıklamalar tarafımdan yapılmıştır.

Kişisel Gelişim Reçetesi

İlaç 1: Asla kendinden şüphe etme!

İnsanı bitiren noktalardan birisi de insanın kendine olan güvensizliğidir. Başarıyı ve ikili ilişkileri zedelemektedir. Kendine güven güç getirir. Herkül, Zeyna gibi kahramanlar yaratıklara karşı kendine olan güve sayesinde başarı kazanmışlardır.


İlaç 2: Asla farklı olduğun için üzülme!


Burada anlayamadığım nokta herkes farklı olmak ister. Neden üzülsün ki. Onlarca aynı insan arasında farklı olarak göze çarpmak. İlginç :/


İlaç 3: Geçmişte yaptıkların için pişmanlık duymakla oyalanma!

Görürsem söyleyeceğim bir durum. İnsanlar ders alacağına pişman olurlar doğru ama yanlış bir yaklaşım. Pişman olmadan hata yaptığını pişman olarak anlar. Yani en azından bizim insanımız öle.


İlaç 4: Mümkün mertebe kimsenin senin adına karar almasına izin verme ama başkalarının haklı olabileceğini de unutma!

Şimdi işin içinden gel de çık çıkabilirsen. Adam dediğinde haklı ama takmıyorsun. Nerede kaldı başarı. Kişisel gelişim başarı üzerine odaklanmamışmıdır. Bu şöyle olacaktır. Birileri senin adına karar versin ama bu işi çaktırmadan gör. Bu arada da özgüven kaybını da gözardı et.


İlaç 5: Ailen dışındaki insanlarla ilişkilerinde asla kendi ihtiyaçlarını ikinci plana atma ve kendini hayallerle kandırma!


Kız arkadaşın geldi. Aşkım yemeğe gidelim dedi. Sen de işim var bitirmem gereken dedin. Sonra bu ağız burun kıvırdı. Ne halt edecen. Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık. Sen de hacısın bu arada. Zor bir durum Allah kolaylık versin.


İlaç 6: Asla kaybetmekten korkarak, sırf inanmak istediğin için karşındaki insanın sevgi sözlerine inanma!

Elinde taş gibi bir hatun. İstediğini de veriyor. Seviyorum diyor. İnanmıyacaksın ama kaybetmeyeceksin de. İnanmadan bu işi yürütecen. Oldu ki sen deli gibi seviyorsun ama kaybetmek istemiyorsun. Onun da seni sevmediğini biliyorsun, seni sömürüyor. Hemen çıkarları sokacaksın işin içine ve kararını vereceksin.


İlaç 7: Her zaman ama her zaman mutlaka kalbini dinle!

Cinsel dürtülerde bunu dinlersen zaten ikinciye şansın kalmaz. Anlayan anladı. Sabaha kadar örnek saymama gerek yok. Analamayan yazsın anlatırım.


İlaç 8: Her zaman kendine iyi davran!

Davran ki olgunlaşama. Kendinle iyi geçin, sakın eleştirme kendini. Suçlama. Kendini objektif yargılama da gör Polyannacılık nasıl oluyormuş.


İlaç 9: Hayatta her şeyin bedeli olduğunu unutma ve bedel ödemek istemediğin için kendini boşlukta bırakma!

Yaptığından nasıl kaçabilesin ki. Ancak iyi bir kıvırma ile olur. Kıvırma yeteneğin yoksa durum vahim. Kendini boşluğa bırakmasan da topukların kıçına değecek şekilde deparı koy. İnşallah sigara kullanmıyosundur.


İlaç 10: İnsanlara karşı nazik ve sevecen ol!

İşte tam bir light modeli. Tuttuğunu koparaksın. Hemde elden tutuyorsan kol gelecek. Banka hortumlamadan, gasp yapmadan geçinilmiyor maalesef.


İlaç 11: Hayatta en büyük dostun sen olabileceğin gibi hayattaki en büyük düşmanın yine sen olabilirsin.

Bu adam ıssız adada tek başına mı. Öyle dostlar var ki senden önce atlar uçuruma. İnsanlık öldü mü kardeşim.


İlaç 12: Tecrübe avcısı ol!

Alıntı değil çalıntı yap diyerek yazımı sonlandırıyorum.

immortALance

Yönetici

You may also like...

4 Comments

  1. çok güzel olmuş:)kişisel gelişim olayında fala inanma falsız da kalma şeklinde düşünenlerdenim çok hoşuma gitti eline sağlık:)

  2. Yaklaşım açın güzel. Yorumlar da güzel eee boşuna mı en iyi blogculara arasındasın di mi yani? Ha bi de ben son ilaca yaptığın yorumu anlayamadım ya :(

  3. Türk düşünüyor :D

  4. super bir sitee
    butun odevlerimi yaptim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.