Kitap ve SevişmekHer kitap seven insan kitap okurken bu tadı mutlaka alır. Öyle bir haz verir ki bu iki eylem neredeyse tıpa tıp aynı olur. Bu iki eylemi ortak noktada buluşturmak için ise bazı şartlar gereklidir.

 1. Kitap Okuma Alışkanlığı
 2. Öğrenme İsteği
 3. Okurken Keşfedebilme Yeteneği
 4. Hayal Gücü

Her kadın bilindiği gibi (Çoğu insan bildiği halde uygulamasa da) ön sevişme ister. Kadınlar nasıl bunu isterse kitaplar da ön yazılarının okunmasını ister. Zira bir kadının istekleri, arzuları, bedeni vb. nasıl ön sevişmede tanınıyorsa kitabın konusu, yapısı vb. ön sözden anlaşılır. Arka kapaklar ise kadının kalçaları gibi sadece gösteriş amaçlıdır. Aslında bu yazının başlığını “Kitaplar Kadınlar Gibidir” koyacaktım fakat şu anda kullandığım daha bir çekici bizim halkımıza göre. Bu sebeple yadırgayanlarlar bu alternatif başlığı kullanabilirler.

Nasıl bir kadınla sevişmeyi arzuluyorsak kitabı okumayı da arzulamamız gerekli. Kitap gel beni oku diyebilir ama asıl istek bizde başlamalı. Zira gel benimle seviş diyen de bir çok kadın mevcut. “İsteksiz İlişkiden Ruhsuz Çocuk Doğar” cümlesi de bunu tam olarak açıklıyor da denilebilir. Okur olan kişi kitabın konusunda vücud bulmalı ki okuduğunu daha iyi sindirebilsin daha derinlere inebilsin. Böylece okunulan metin akla daha iyi yer eder. Tıpkı unutlmayan kadınlar gibi olurlar. Bir kadından aldığınız zevk gibi düşünün. Konuyu beğenirseniz bırakmaz sürekli okursunuz. Tıpkı Osman Aysu’nun Yazar ve AşkıServet Ersoy’un Berduş’u ve bir de Melissa P.’nin Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi’ni ( Sapık muamelesi yapmayın gerçekten bir arkadaşımın da dediği gibi güzel bir psikoloji romanıydı.) okuduğum gibi. Bunların hepsini bir oturuşta bitirdim.

Öğrenme isteği insanı geliştiren, kültürünü arttıran ve aradığını bulmasını sağlayan bir şeydir. Bu bize keşfedebilme yeteneğimizi geliştirmemizde de oldukça yardımcı olur. Böylece okurken farklı şeyler keşfeder ve cümle içinde yüzeysel olandan başka şeyler de bulabilirsiniz. Bir romandaki ana kahramanın görünmeyen özelliği, yazarın cümlelerinde gizlediği bir bilgi olabilir. Tıpkı bir kadını mutlu etmenin yolunu bulmak gibi. Zira bir kadını mutlu etmek sizin de mutlu olmanız demektir. Aksi taktirde susamış bir insanın su içmesinden farklı bir eyleme dönüşmez sevişmek ve kitap okumak. Bilinmesini isterim ki sevişmek de tek taraflı bir eylem değildir. Karşılıklı bir eylemdir. Siz kitaptan bir şey kazanmalısınız. Zira yazarı siz kazanmasanız da kazanmış oluyor. Buradaki tezatlığa kanmayın. Aslında yazarın asıl istediği beğenilmektir. Bu da kadınlarla birebir özdeşleşen bir şeydir.

Artık kitap bitmek üzeredir. Kitabın son noktasına baktıktan sonra mutluluğunuz artmıştır. Çünkü bir çok yeni şey öğrenmenin mutluluğunu tatmaktasınızdır. Siz beğenmeiş ve yazara para kazandırmışsınızdır. Bu yazarı tatmin etmiştir. Siz de öğrendikleriniz ve keşfettiklerinizle tatmin olmuşsunuzdur. Daima geçerli kural ” İlk Kadın Tatmin Olmalıdır.”

Görüldüğü gibi ktap okumak öğrenmekle eş değer olan, kişinin gelişimine en büyük katkı sunan, günlük yaşantısını, hal ve davranışlarını, toplumdaki yerini ve insanların gözündeki yerine belirleyen ana unsurlardan birisidir. Bu sebeple çok zevklidir fakat yazının başında belirttiğim zevk almanın dört kuralını da en iyi şekilde uygulamak gerekmektedir. Daha geniş anlatılabilecek bir konu olmasına rağmen oldukça kısa ve basit tutmaya çalıştım. Çünkü göreceli bir konu oldu ve okuyan kişi eminim ki benim anlatmak istediğimin daha fazlasını anlayacaktır. Amacım olan sadece ana fikri vermekti. Umarım başarabilmişimdir.

immortALance

Yönetici

You may also like...

8 Comments

 1. Güzel benzetme yapılarak anlatılmış :). Çoook uzun bir aradan sonra bende ilk kez bir kitap okumaya başladım. Sürükleyici ve akıcı olmasa devamını getiremezdim heralde.

 2. birazv saçma omuşşş yahu :(:(:(:(::):):):):):):):):)

 3. yha sevişmek kitap okumaktan dah güzel yha

 4. sewişmek çok zewkli yaaa

 5. sevişmekten daha çok zevk verir oldu okumak, düşünmek güzel; velhasıl bundan yorulmak işte onun çözümü sevişmek bile değil…

 6. çok doğru bir benzetme ancak kitap okumak insana daha geniş ve daha güzel ufuklar açar…

 7. Bence çok güzel bir şekilde benzetilip doğru karşılaştırma yapılmışş. Sevişmeyi ne kadar çok istoyorsan okumak da o derece duruma seni getirebilir anlayışı da var olduğu da anlamını taşıdı bence.

 8. […] İki farklı seçenekte sınırsız öğrenime yelken açmış olabiliyoruz. Bunun bir çok farklı seçeneği var. Sonuç şudur. İnsan yeter ki istesin… Bir diğer eklemek istediğim ise şu yazımdır. Mutlaka buradan devam etmenizi tavsiye ederim. Kitap Okumak Sevişmek Gibidir. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.