Kokulu kırtasiye malzemelerinin tehlikeli olduğu
konusunda yine bir uyarı yayınlandı. Küçükken hep almak istemiştiriz kokulu kalem ve silgilerin cazibesine kapılarak. Öyle cicili bicili şeyler kullanırdı özellikle kızlar. Üstünde çizgi film kahramanları falan. Gayet cezbedicidir ve yıllardır
değişmeyen ama önemini kaybetmeyen
bir pazarlama tekniğidir de. Tıpkı CocaCola’nın bardağa buz koyup üstüne şarıl şarıl kola koyarak izleyici bağımlı olduğu kafeini tüketme ihtiyacına sevk etmek için.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, aileleri kokulu kalem, silgi, yapıştırıcı, resim boyaları ve beyaz tahta kalemlerinin tehlikeleri konusunda uyarıyor. Diyor ki;

Su bazlı az nazlı yapıştırıcılar tercih edin. Yapıştırıcıları alırken su bazlı ibaresini arayın ona göre alın diyor. Aynı şekilde beyaz tahta kalemi alırken de etilasetat ve ksilen (xylene) bulunan beyaz tahta kalemlerinin yerine üzerinde ‘alkolde çözülmüş boyadan yapılmış (alkol bazlı)’ olduğuna ilişkin bilgi ya da ‘sağlığa zararlı madde içermediğine’ dair uyarı aramalıdır diyor.

Aslında bu tür şeylerde aranması gereken bu ayzıalrdan çok lisansları.TSE ve CE lisansları mutlaka bulunmalı. İşin pif noktası bu.

Bunlara rağmen hala sıklıkla kullanılmakta. Bu konuda hem vatandaş hem de eğitmenler dikkatli davranmalı ve bunlar hakkında öğrencileri uyarmalıdırlar. Ders olarak koymaya gerek yok. Tanışma faslında ve veli toplantılarında kısa bir uyarı yapılması gayet etkili olur ki bana olmuştu. Çocuklarımızın sağlığı için biraz daha dikkat edilmesini öneriyorum. Sizce de bu tehlike büyük değil mi?

immortALance

Yönetici

You may also like...

3 Comments

 1. Hiç sevmemiştim o kokulu, cicili bicileri şeyleri zaten.
  Ama alan arkadaş burnuma burnuma sokardı hep.
  “Baaakkk çilek gibii kokuyooorrr. Ye beni diyooorr…”
  Ye o zaman yaaa
  Yeee! (aswh)

 2. çok haklısın

 3. benim arkadaşımda almıştı gofretli olanlardan gofret diye silgiyi yedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.